سپيده نعمت اللهی قهرمان بوكس شيراز:براي مقابله با مزاحمت مردان اين ورزش را آموختم

كانون زنان ايراني- ترانه بني‌يعقوب:” به نظر من همه دختران ايراني بايد يك رشته ورزشي رزمي را بياموزند” اين را سپيده نعمت اللهي قهرمان بوكس (مشت زني) مي گويد.

سپيده 19 ساله دختر اهل شيراز قهرمان سوپر كيك بوكس (فول كنتاكت) است. او چند ماه پيش موفق شد در مسابقات كشوري اين رشته مقام سوم را به دست آورد.

او زماني كه 16 ساله بود توسط چند مرد در خيابان تهديد شد آن مردها تا راهروي آپارتمان شان او را تعقيب كردند و قصد ربودنش را داشتند.

يك سال پس از اين حادثه نيز اتفاقي مشابه برايش رخ داد:” ساعت سه بعد از ظهر بود كه مردي در يك خيابان خلوت چاقويش را زير گلويم گذاشت و تهديدم كرد. هر طوري بود از اين اتفاقات جان سالم به در بردم اما تا مدتها حاضر نبودم تنها از خانه مان خارج شوم . با اينكه از خانه تا مدرسه ام راهي نبود مادرم هر روز مرا به مدرسه مي رساند. از همان موقع بود كه تصميم گرفتم يك ورزش رزمي ياد بگيرم.”

زمان بروز آن حوادث ، سپيده (كه دوستانش او را آيلين صدا مي‌كنند)احساس خيلي بدي داشت احساسي آميخته با ترس و بي دفاع بودن ” احساس مي كردم هيچ قدرت دفاعي ندارم. احساس خيلي بدي بود احساس ضعف و بدبختي … اما بر آن احساسات غلبه كردم وبه سراغ بوكس رفتم.”

اما مدتهاست چنين حسي به سراغش نيامده دو هفته پيش بود كه او دو مرد را كه قصد ربودن كيف دوستش را داشتند با يك تكنيك فني فراري داد. ” نمي دانيد چه حس خوبي بود. آن موقع هيچ اضطرابي نداشتم خيلي راحت از پسشان بر آمدم و با يك تكنيك فراري شان دادم.”

اين روزها سپيده حتي ساعت 3 نيمه شب هم از بیرون رفتن نمي هراسد به قول خودش اعتماد به نفس مقابله با هر مزاحم يا مهاجمي را به دست آورده است.

روزهاي اولي كه ” رشته بوكس” را به عنوان ورزش حرفه اي اش انتخاب كرده بود معمولاً با پوزخند و تحقير اطرافيان مواجه مي شد.

سپيده دختري با جثه بسيار ظريف است و فقط 44 كيلو وزن دارد.” از آنجا كه جثه خيلي كوچكي دارم( با خنده مي‌گويد :در واقع 12 كيلو زير وزن نرمال ام). خيلي ها از اينكه بوكس را انتخاب كرده بودم تعجب مي كردند” .

اين روزها با وجود كسب رتبه قهرماني اين رشته او هنوز هم با تعجب و گاه تحقير برخي از اطرافيانش روبرو مي شود.

” به هر كسي مي گويم بوكس كار مي كنم اول چشمش گرد مي شود و بعد مي خندد. بعضي ها هم فكر مي كنند دروغ مي گويم…..”

مي خندد و ادامه مي دهد: نمي دانم چرا همه فكر مي كند هر كس بوكس كار مي كند بايد اخمو، خيلي خيلي بزرگ و هيكلي و خشن باشد.

سپيده معمولاً به اين حرف ها اهميت نمي دهد به قول خودش اگر كسي اين حرفها را با خنده و تمسخر بگويد .او هم با خنده جوابشان را مي دهد و اگر كسي هم با جديت مسخره اش كند خيلي جدي در مقابلش مي ايستد و پاسخشان را مي دهد.

او به همه دختران جوان توصيه مي كند يك رشته رزمي بياموزند چون در كشورمان قوانين چندان مشخصي در حمايت از زنها وجود ندارد.

به نظر “سپيده رشته هاي رزمي با نرمش هاي منظم موجب تمركز و آرامش روان مي شوند و غير از اين همه منفعت با يادگيري آنها مي توان در برابر هر مهاجمي از خود دفاع كرد و اعتماد به نفس روبرو شدن با هر مشكلي را يافت.

او مي گويد: هر نوع ورزشي خوب است من هم قبل از بوكس شنا مي كردم.

اما امروز به اين باور رسيده ام كه در كنار هر ورزشي دانستن چند تكنيك دفاعي لازم است . تادر موقع بروز مشكلات كه براي دختران جوان ايراني كم هم نيست از خودمان دفاع كنيم.

او آموختن ورزشهاي رزمي را موجب خشن شدن روح و روان انسان نمي داند. سپيده نقاشي مي كند و گاهي هم گيتار مي زند.

” باور كنيد ورزش هاي رزمي هيچ اثري بر لطافت روح و روان ندارد من اصلاً آدم خشني نيستم حتي از “خون” و يا ” حركات بي مورد خشن” مي ترسم.

اما يادگيري رشته هاي رزمي اصلاً ربطي به اين چيزها نداردو آنطور كه بعضي ها مي گويند تاثيري بر روح و لطافت آن نمي گذارد.”

يكي از بزرگترين آرزوهاي سپيده كه هرگز تحقق نيافته حضور پدرش در هنگام اجراي مسابقاتش است.

او آرزو دارد پدرش حتي براي يك بار هم شده او را هنگام اجراي فنونش ببيند”.با اينكه با حجاب كامل مسابقه مي دهيم اما فقط خانم ها مي تواننداز مسابقاتمان ديدن كنند. يكي از آرزوهايم اين است كه پدر، عمو و دايي ام بتوانند مسابقاتم را ببينند اما با اين وجود هيچ وقت چنين اجازه اي به ما داده نشده است.

سپيده و دوستانش در حين مسابقات حق عكسبرداري ندارند او از زماني ياد مي كند كه در باشگاه شان با حجاب كامل چند عكس يادگاري گرفتند اما با برخورد زشت مسئولان مواجه شدند.

” آنها عكسهايمان را گرفتند و آتش زدند، چند عكسي هم كه از خودم دارم با دوربين و يواشكي گرفته ام نمي دانم ما كه حجاب كامل داريم و موهايمان پيدا نيست چرا اجازه عكس گرفتن نداريم.”

مي پرسم: حجاب كامل باعث افت كاركردتان هنگام مسابقات نمي شود كه با كمي مكث مي گويد: چرا پوشش كامل باعث مي شود گاهي نفس كم بياورم . با اينكه همه تماشاچيان و مربيان زن هستند اما با اين همه بايد با حجاب كامل مسابقه دهيم.

دختراني كه علاقمند به آموختن رشته هاي رزمي هستند بايد حتماً از مربي هاي زن براي آموزش استفاده كنند و اگر مسئولان فدراسيون و ديگر مديران اين رشته بفهمند كه دختري از مربي گري يك مرد استفاده كرده با برخوردهاي تند و حذفي آنها روبرو مي شود.

سپيده در اين باره مي گويد: برخي مربي هاي مرد در آموزش دادن قوي تراند و تكنيك هاي بهتري مي دانند. اما كار كردن با اين مربيان براي دخترها ممنوع است. در كشور ما براي قهرمانان زن اين رشته ارزشي قائل نيستند ما حتي پول گرمكن و خوابگاه مان را در هنگام مسابقات خودمان مي پردازيم.

سپيده معتقد است : زنان و مردان از لحاظ جسماني تفاوت چنداني با هم ندارند و زنان اصلاً نبايد ضعف جسماني را بپذيرند آنها قادرند در هر رشته ورزشي رزمي به موفقيت دست يابند.

((photo1))

يادگيري وشو ( رشته اي رزمي كه با حركات نمايشي همراه است) از ديگر فعاليت هاي اوست . بزرگترين آرزوي سبیده همچنين موفقيت هر چه بيشتر در رشته اش و كسب مقام مربي گري است.

او ماه بعد عازم مسابقات برون مرزي هند است و اميد دارد در اين مسابقات مقام قهرماني به دست بياورد.

taraneh@irwomen.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.