بگذار باران ببارد،گفتگو با رویا مشرقی فعال فمینیست در آمریکا

كانون زنان ايراني – فواد خاک نژاد :رویا را یکی از دوستانم در آمریکا به من معرفی کرد . رویا سرپرست یک گروه هشت نفره به نام “زنان می توانند” است . گروهی که در زمینه ی حقوق زنان فعالیت می کنند . رویا دختر فعالی است که مطمئن است روزی ظلم و ستم ( به قول خودش ) بر زنان جهان پایان می یابد .او معتقد است براي پايان دادن به رنج هاي زنان بايد به آنها آگاهي داد..با او مصاحبه ای در مورد فعالیتهایشان انجام داده ام .

نمی خواهم سوال کلیشه ای بپرسم اما اهداف این گروه هشت نفره چیست ؟

دو سال پیش ، من و یکی از دوستانم که هر دو دغدغه های فمینیستی داشتیم تصمیم گرفتیم یک گروه دوستی تشکیل دهیم متشکل از چند تا از بچه های ایرانی و آمریکایی که علاقه مند به فعالیتهای حوزه ی حقوق زنان اند. بعد از چند تا جلسه یک اساسنامه تنظیم کردیم . موارد اصلی ، مطالعه در مورد مشکلات زنان ایرانی در ایران و آمریکا و راه های رفع تبعیض علیه زنان ایرانی بود . البته هنوز می دانیم که اول راه هستیم و هنوز نمی توانیم خیلی چیزها را تغییر دهیم .

از بعد از انقلاب در ایران ، فعالین حوزه ی زنان در حال تلاش گسترده برای رفع تبعیض علیه زنان در ایران هستند اما هنوز به دستاوردهای چندانی در این زمینه دست پیدا نکرده اند . تو فکر نمی کنی شما برای تحقق خواسته ی تان آن هم از آمریکا و برای زنان ایرانی با مشکلات بیشتری مواجهید؟

ببین ، نباید این گونه نگاه کرد . متاسفانه مسئله ای که در ایران به آن کم تر توجه می شود .اطلاع رسانی است . فمینیست ها در ایران بسیار تلاش می کردند که ایران به کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان بپیوندند اما به جرات می گویم که نود در صد زنان ایرانی در مورد کنوانسیون رفع تبعیض علیه آنان هیچ نمی دانند . به نظر من اول باید زنان را آگاه کرد . باید به آنها کتاب های خوب معرفی کرد . به هر حال اگر امیدوار یم روزی آزار و اذیت بر زنان پایان می یابد. باید آگاهی دادن به زنان ایرانی را سرلوحه این حرکت قرار داد.

خب ، برای این اطلاع رسانی که می گویی چه کار می شود کرد ,از امریکا برای زنان ایرانی چگونه می توان اطلاع رسانی کرد؟ به خصوص با زنان طبقه ی متوسط به پایین ایرانی چگونه ارتباط برقرار می کنید ؟

خوشبختانه تکنولوژی کار ما را آسان کرده . به زودی قرار است وب سایت ما راه اندازی شود .

متاسفم که حرفت را قطع می کنم اما به نظر تو چند درصد زنان طبقه ی متوسط به پایین دسترسی به اینترنت دارند تا مثلا سایت شما را نگاه کنند ؟

خب ، به هر حال اطلاعات دست به دست می شود . به جز وب سایت ما در حال تهیه ی بروشورهای خاصی هستیم که به ایران پست کنیم . همین برایمان کافیست که زنان ایرانی بفهمند در دنیا چه خبر است و ایران در این دایره ، کجای مدار قرار دارد !

شاید این حرف من کمی برای دوستان فمینیستم ناراحت کننده باشد اما نظر شخصی من این است که تغییر دادن اوضاعی که صدها سال است بر زنان در مشرق زمین روا می شود ، بسیار دشوار است . منظورم این است که نباید کلی نگاه کرد . باید از جزء شروع کرد تا به کل رسید . نظر تو چیست ؟

باید همین کار را کرد . به هر حال این مشکلات به قول تو صد ها سال است که برای زنان وجود دارد . اما اگر بخواهیم با این فرضیه دست روی دست بگذاریم کاری عبث است . حتما باید تلاش کرد

اگر رمان « ماندارن ها » ی سیمون دوبوار را خوانده باشی می بینی بحث هایی که میان روشنفکران مثلا شصت هفتاد سال پیش فرانسه مطرح بوده بسیار جلوتر از مسائلی بوده که در فمينیسم امروز ایران مطرح است

چیزی جز این انتظار داشتی ؟

می خواستم از این مثال به این قضیه برسم که شما دارید توی آمریکا زندگی می کنید با آن میزان دموکراسی . این تضاد میان دموکراسی آنجا با ایران ، کار را برای شناخت مثلا مشکلات زنان امروز ایران سخت تر نمی کند ؟

ما سعی می کنیم خودمون را آپدیت نگه داریم . بچه ها توی انجمن ما از سایتهای ایرانی که در زمینه ی زنان فعالیت می کنند خبرها و مقالات رو جدا می کنند و به انجمن می آورند . آنها را مطالعه می کنیم . در مورد آنها بحث می کنیم و همه ی آنها را آرشیو می کنیم .

راستی اسم انجمن هشت نفره تان چیست ؟

شاید اسمش کمی عجیب غریب باشد . اسمش هست : « زنان می توانند »

انجمن شما ثبت شده است ؟

هنوز نه . اقدامات لازم را انجام داده ایم و منتظر مجوز فعالیت هستیم . البته به طور رسمی البته این بدان معنا نیست که ما هیچ فعالیتی نمی کنیم . ما هر هفته جلسات خود را داریم . کارهای تحقیقاتی خود را انجام می دهیم . فقط الان غیر رسمی است .

با انجمن ها ي داخل ایران همکاری نمی کنید ؟

ترجیح می دهیم یکی دو سالی کاملا مستقل کار کنیم . فکر می کنم این ارتباط در حال حاضر به ضررمان تمام می شود . چون ما هنوز در خود انجمن نتوانستیم به یک هدف قطعی مشترک برسیم . الان همه چیر فقط در سطح دغدغه های شخصی بچه هاست . اما به محض این که با خودمان کنار آمدیم حتما این کار را انجام می دهیم .

چقدر به حل شدن مسائل زنان ایرانی مطمئنی ؟

می توانم بگویم صد در صد . روزی همه ی این مشکلات بر طرف می شود . بگذار باران ببارد . آن وقت !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.