آغاز جمع آوري يك ميليون امضاء براي تغيير قوانين تبعيض آميز

كانون زنان ايراني : جمع آوري امضاء براي تغيير قوانين تبعيض آميز عصر امروز از يكي از خيابان هاي تهران آغاز شد. شروعي كه همگي به هم تبريك گفتند و آرزو كردند بتوانند تا حداكثر دو سال آينده يك ميليون امضاء براي تغيير قوانين تبعض آميز مربوط به زنان و خانواده جمع آوري كنند.

هر چند به گفته خديجه مقدم ، فعال حوزه زنان جمع آوري يك ميليون امضاء هدف نيست بلكه هدف آموزش و آگاهي زنان و مردان و تغيير قوانين تبعيض آميز است .

قرار بود عصر يكشنبه پنجم شهريور نشستي در سالن موسسه نيكوكاري رعد در شهرك غرب برگزار شود تا اعضاي “كمپين يك ميليون امضا از اهداف خود بگويند ،اينكه كمپين چگونه و در چه مدت مي خواهد امضاء ها را جمع آوري كند و اصلا روند كار به جه شكل خواهد بود ؟

اما نيروهاي انتظامي از برگزاري آن ممانعت كردند و درهاي اين موسسه را به روي فعالان زن بسته شد. لغو شدن اين جلسه به معناي پايان آن نبود . چرا كه كارها در همان خيابان با هيجان انجام شد . كتاب‌هاي قانون در ميان جمعيت توزيع شد . كتاب‌هايي به قطع كوچك كه حاوي قوانين نا برابر ميان زنان و مردان است . نام اين كتاب را ” تاثير قوانين در زندگي زنان ” گذاشته‌اند .

بيانيه اين مراسم كه در ميان جمعيت توزيع مي‌شد زني را نشان مي‌داد كه ترازوي عدالت را در دست دارد و مي‌خواهد بگويد ترازوي عدالت جنس زن و مرد نمي‌شناسد و برابري برايش مهمترين چيز است .

شهلا انتصاري يكي از فعالان امور زنان و از اعضاي اين كمپين مي‌گويد “: امروز صبح نيروي انتظامي منطقه شهرك غرب به ماگفتند كه اين نشست مجوز ندارد .”

پس از اين اتفاق هر چقدر برخي از اعضاي كمپين براي آنها توضيح داده بودند كه اين تجمع ،آن هم دريك فضاي بسته غير قانوني نيست ، مسولان نيروي انتظامي آن را غير قانوني پنداشته و حتي تاكيد كردند كه اين تجمع سياسي است .

انتصاري در اين باره مي‌گويد “: ما به نيروي انتظامي گفتيم اين طرح اصلا سياسي نيست و كارش نشان دادن تاثير قوانين روي زندگي زنان و مردان است و حتي كارشناسانش نيز روانپزشك ، پزشك و مددكار هستند و اين موضوع ربطي به سياست ندارد.”

شيرين عبادي ، برنده جايزه صلح نوبل هم كه در اين جمع حضور داشت در سخنان كوتاهي گفت “: به موجب قانون اساسي هر تجمع مسالمت آميز كه مغاير با مباني اسلام و نظم عمومي نباشد ، آزاد است . اين نشست هم قرار بود در يك محيط سر بسته برگزار شود و مغاير با اسلام و نظم عمومي هم نيست . اما وزارت كشور و نيروي انتظامي برگزاري‌اش را لغو كردند .”

به گفته او نيروي انتظامي خلاف قانون اساسي ، خلاف حقوق شهروندي و خلاف ضوابط حجقوق بشر رفتار كرده است .”

او جمله پاياني اش را رو به حاضران گفت”: چون اين تجمع مسالمت آميز است و قصد مقابله با نيروي انتظامي را نداريم ، ماهمين‌جا امضاء‌ها را جمع مي‌كنيم و بعد هم متفرق مي‌شويم.”

كمي انطرفتر عده‌اي دور ناصر زرافشان حلقه زده بودند . حقوق داني كه به تغيير قوانين تبعيض آميز اعتقاد دارد . او طرح فعاليت كمپين را براي جمع آوري يك ميليون امضاء مهم مي‌داند اما عملي كردنش را مهمتر .

به اعتقاد زرافشان برنامه‌هاي اين چنيني نبايد در سطح باقي بماند . بايد در لايه‌هاي زيرين جامعه نفوذ كنند . در غير اين صورت به راحتي مهار خواهند شد . او روشن كردن پستوي ذهن زنان در طبقات پائين را مهمترين گام طرح ذكر مي‌كند .

در جهره دختران و زناني كه در كمپين فعال هستند ، شور جمع آوري امضاء و نيز جذب همكاري ‌هاي داوطلبانه مشاهده مي‌شود .

يكي از اين دختران با آرامش به زنان خانه‌داري كه اتفاقي از خيابان پيروزان جنوبي رد مي‌شوند ، توضيح مي‌دهد كه اين كمپين هدفش چيست .

ديگري نيز بيانيه را مرور مي‌كند . در اين بيانيه اهداف كمپين توضيح داده شده است . اينكه اين كمپين مبنايي براي مشاركت جمعي بخش‌هاي وسيعي از شهروندان براي تغيرات مثبت اجتماعي و رسيدن به هدفي معين و مشروع را شكل مي‌بخشد .

همچنين يكي از هدف‌هاي مهم اين حركت آشنايي و گفت و گوي رو در رو مدافعان حقوق برابر با گروهاي مختلف زنان و شهروندان در سطح گسترده و افزايش آگاهي و حساسيت شهروندان از نا برابري‌هاي حقوقي است .

اساس اين طرح اعتقاد به آموزش و آگاهي زنان و آموختن فعاليت‌هاي جمعي دمكراتيك و اصلاحات از پائين ، از درون جامعه مدني و نه از بالاست .

در اين بيانيه در باره كميته‌هاي كمپين توضيحاتي داده شده و تاكيد كرده كه حداقل سن امضاء كنندگان 18 سال است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.