اهميت برنامه‌ريزي مالي براي زنان

ترجمه: نيلوفر انسان

طبق آخرين تحقيقي كه در آمريكا انجام شده است 9 نفر از هر 10 زن در برخي از مراحل زندگي خود تنها فرد مسوول سامان‌دهي مالي خانواده هستند. زنان با نسبتي معادل 42 درصد نيمي ‌از نيروي كار را تشكيل مي‌دهند و چنين انتظار مي‌رود كه در قرن حاضر نيمي ‌از مشاغل بازرگاني موفق متعلق به آن‌هاست اما در عين حال اين زنان با چالش‌هايي غير از آن‌چه كه مردان روزانه با آن‌ها مواجهند روبرو هستند. آن‌ها به اجبار بايد كار خود را براي بزرگ كردن فرزندانشان ترك كنند. از طرف ديگر شاخص طول عمر آن‌ها بالاتر رفته و همين مساله آسيب‌پذيري آن‌ها را در برابر گرفتاري‌هاي مالي بيش‌تر كرده است. از آن‌جايي كه درآمد زنان در آمريكا هم‌چنان 68 سنت در روز است در برابر يك دلار درآمد روزانهء مردان در شغلي مشابه، اين امكان وجود دارد كه زنان با منابع مالي ناكافي به سن بازنشستگي برسند. اما خوشبختانه اگر زنان زود به فكر مديريت منابع مالي خود بيفتند، مي‌توانند اين مشكل را خيلي زودتر از آن‌چه كه به سن بازنشستگي برسند حل كنند. در زير به چند نكته براي رسيدن به اين نتيجه اشاره شده است.

با يك شبكه مالي امن آغاز كنيد

پس‌اندازهاي سه تا شش ماه از درآمدتان را در بنيادهاي ويژهء پس‌انداز پول و يا بازارهاي مالي سرمايه‌گذاري كنيد و به اين نكته توجه داشته باشيد كه 35‌درصد و يا ميزان كم‌تري از درآمد شما از اين كار بايد جوابگوي پرداختن قسط وامتان باشد. اولويت ابتدايي شما پرداختن وام‌هاي بلند مدت است. همچنين اطمينان حاصل كنيد كه بيمهء عمر شما حداقل دو سال از درآمدتان را پوشش مي‌دهد.

ارزش دارايي‌هاي خود را محاسبه كنيد

اين كار به اين معنا نيست كه ارزش شما به عنوان يك فرد به دارايي‌هاي شماست، بلكه به اين معناست كه شما بايد بدانيد چه ميزان دارايي داريد. از دانستن اين مساله هيچ‌گاه نهراسيد، چرا كه برخي از زنان مدام با خود اين‌گونه مي‌انديشند كه يك زن خوب كه به فكر خانواده است هيچگاه به دنبال تخمين ارزش دارايي‌هاي خود نمي‌رود. دست از اين فروتني‌هاي منحصرا زنانه برداريد و ميزان دارايي‌هايتان را محاسبه كنيد. ميزان آن در ابتدا ممكن است نااميدكننده باشد اما به هر حال تصويري را به شما ارايه مي‌دهد كه اگر به آن برنامه‌ريزي توجه كنيد با تجربه و موفقيت مي‌تواند اصلاح شود. براي اين كار ارزش دارايي‌هاي منقول و غيرمنقول خود را جمع كنيد (دارايي‌هايي از قبيل املاك، وسايط نقليه، پول‌هاي وصولي، پس‌اندازها و سرمايه‌گذاري‌ها) و بدهكاري‌هاي خود را از آن‌ها كسر كنيد (بدهي‌هايي از قبيل پول پرداخت شده توسط كارت‌هاي اعتباري، قسط ماشين و دانشگاه، رهن خانه و …)

جريان درآمدهاي نقدي خود را كنترل كنيد

شروع به تحليل درآمدهاي نقدي خود كنيد. اين كار را با نوشتن همهء درآمدهاي خود از قبيل حقوق، درآمد سرمايه‌گذاري شده، حق ماموريت‌ها و سود سهام‌ها و همهء خرج‌هاي خود از قبيل خرج‌هاي ضروري (مسكن، پوشاك، غذا و ماليات‌ها ) و غيرضروري (صرف غذا در خارج از خانه) آغاز كنيد.

اهداف مالي خود را مشخص كنيد

اهداف مالي بلندمدت و كوتاه‌مدت خود را مشخص كرده و آن‌ها را اولويت‌بندي كنيد. مي‌توانيد مطابق مثال زير عمل كنيد:

دورهء كوتاه‌مدت (سه سال آينده) با هدف پرداخت پيش‌قسط يك خانه، دورهء ميان‌مدت ( سه تا هفت سال) با هدف سرمايه‌گذاري براي تحصيل دانشگاهي بچه‌ها و دورهء بلند‌مدت (بالاتر از هفت سال) با هدف سرمايه‌گذاري براي يك بازنشستگي بي‌دغدغه.

براي يك سرمايه‌گذاري قابل اطمينان و پس‌انداز براي دوران‌‌بازنشستگي برنامه‌ريزي كنيد

زنان چيزي در حدود 25 سال از عمر خود را در دوران بازنشستگي مي‌گذرانند. بنابراين سرمايه‌گذاري با بازگشت افزودهء سرمايه از اهميت بسياري برخوردار است. اين موضوع مي‌تواند با بزرگ كردن نقش برنامهء بازنشستگي، توسعه دادن و يا تنوع بخشيدن به سرمايه‌گذاري در قسمت‌هاي مختلف و استفاده از سرمايه‌گذاري‌هاي دو طرفه همراه باشد. علاوه بر آن برنامه‌ريزي نظام‌مند به شما اجازه مي‌دهد كه در چرخه‌هاي بازار سرمايه‌گذاري كرده و ارزش سرمايهء شما در طول زمان اضافه شود. بسياري از زنان در قسمت بورس سرمايه‌گذاري اندكي مي‌كنند كه اين موضوع مي‌تواند منجر به اين شود كه سرمايهء آن‌ها پتانسيل رشد نداشته و با نيازهاي آنها در دوران بازنشستگي منطبق نباشد.

به خاطر داشته باشيد كه صحبت از درآمد و منابع مالي هيچگاه نبايد شما را بترساند. متاسفانه برخي از زنان حتي در قرن حاضر چنين مي‌پندارند كه در صورت صحبت از برنامه‌هاي مالي، فردي غير رمانتيك جلوه مي‌كنند كه در نظر هيچ مردي خواستني نيست اما در واقع صحبت از اين بخش زندگي مي‌تواند در بالا بردن اعتماد به نفس زنان، دادن چارچوب برنامه‌اي به زندگي آن‌ها و بالابردن قوهء درك و تحليل در ميان زنان كمك بزرگي باشد. برخي از زنان نيز به دليل دوري از تنهايي متعاقب قدرت ناشي از تسلط داشتن بر منابع مالي خود بدون در نظر گرفتن دوران بازنشستگي گردش چرخ مالي زندگي را تنها بر دوش مردان مي‌گذارند كه اين خود مي‌تواند منجر به بروز افسردگي در صورت برخورد با مشكلات مالي در سنين كهنسالي شود. تصور اين موضوع كه استقلال، تنهايي مي‌آورد اشتباه محض است. بر عكس، استقلال دستيابي به خلاقيت‌ها و راحتي‌ها را امكان‌پذير مي‌كند. فقط كسي كه از قيد وابستگي‌ها رهاست مي‌تواند آزادانه تصميم بگيرد كه با چه كسي و چگونه كاري را انجام دهد. به خاطر داشته باشيد كه تنها انسان‌هاي مستقل مي‌توانند با حقوق مساوي در كنار يكديگر زندگي كنند و استقلال مالي و استقلال در برنامه‌ريزي براي مديريت منابع مالي اولين قدم براي رسيدن به حقوق مساوي است.

منبع: www.womenof.com

به نقل از روزنامه سرمایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.