تلاش زنان سعودی براي لغو قانون ممنوعيت رانندگی زنان

برای اولین بار در عربستان سعودی گروهي از زنان اين كشور تصميم دارند برای کسب حق رانندگی مستقیما با حکومت پادشاهي سعودي وارد گفتگو شوند.

به گزارش شبكه BBC ، اعضای کمیته متقاضیان حق زنان برای رانندگی تصميم دارند در روز یکشنبه 22 سپتامبر كه مصادف با روز ملي عربستان سعودي است ، طوماری از امضای حامیان حق رانندگی زنان در عربستان سعودی را به ملک عبدالله، پادشاه این کشور تقدیم کنند.
گزارشگران می گویند که احتمال رد این تقاضا زیاد است زيرا محافظه کاران وهابي در عربستان سعودی استدلال می کنند که اگر به زنان اجازه رانندگی داده شود آنها فرصت خواهند یافت وارد جمع مردان غریبه شوند و با آنها برخورد اجتماعی داشته باشند.
اخیرا در عربستان سعودی مساله حق رانندگی زنان به بحثی عمومی تبدیل شده است.
دو سال پیش اظهارات محمد الزلفا ، یکی از اعضای شورای مشورتی عربستان سعودی در حمایت از حق رانندگی زنان در این کشور جنجال به پا كرد.
محمد الزلفا گفته بود که قوانین اسلامی و قانون اساسی عربستان سعودی با حق رانندگی زنان منافاتی ندارد و این شورا باید برای یافتن راه های لغو ممنوعیت بحث و گفتگو کند.
وزیر کشور عربستان در واکنش به اظهارات محمد الزلفا گفته بود که برای رفع ممنوعیت از حق رانندگی زنان اقدامی نخواهد شد و این کشور با مسائل مهمتر از رانندگی زنان روبرو است.

در حال حاضر هیچ زنی در عربستان سعودی حتی اگر از ملیت دیگری باشد، اجازه رانندگی ندارد.
البته تا سال 1990 قانونی در این مورد وضع نشده بود و زنان تا آن زمان صرفا به خاطر پیروی از عرف جامعه محافظه کار عربستان و تعصبات مذهب وهابي حاکم بر آن رانندگی نمی کردند.
اما در آن سال 47 زن سعودی در اعتراض به این موضوع و برای مبارزه با اين ممنوعيت نانوشته سوار برخودروهای خانوادگي شده و به خیابان ها آمدند.
اقدام آنها انتقادات شدید اللحن مسئولان امور مذهبی عربستان سعودی را در پی داشت و آنها نه تنها برای یک روز به زندان فرستاده شدند بلکه گذرنامه هایشان ضبط شد و بسیاری از آنها از مشاغل خود اخراج شدند.
در پی این ماجرا قانون منع رانندگی رسما وضع شد. فوزیه العیونی، موسس کمیته متقاضایان حق زنان برای رانندگی می گوید، جمع آوری امضا نشان می دهد که بسیاری از زنان و مردان سعودی معتقدند که این حق زنان پايمال شده است.
فوزیه العیونی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: ما می خواهیم به مقامات یادآوری کنیم ، همان که بسياري معتقدند منع زنان از رانندگی موضوعی اجتماعی بوده و مذهبی یا سیاسی نيست و چون اين يك مساله اجتماعی است ما این حق را داریم که برای دستیابی به آن تبلیغ و تلاش کنیم.
او افزود: این حقی است که خیلی وقت پیش باید به زنان داده می شد.
ملک عبدالله در گذشته گفته بود که سرانجام روزی فراخواهد رسید که زنان سعودی اجازه رانندگی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.