يک روزنامه نگار آزاد، اما چهار روزنامه نگار به زندان محکوم شدند

سایت گزارشگران بدون مرز

گزارشگران بدون مرز خرسندی خود را از آزادی موقت سهيل آصفي روزنامه نگاری که بيش از دو ماه را در زندان اوين در بازادشت بسر برد، اعلام مي دارد. با اين حال آزادی مطبوعات در ايران از وضعيت نامساعدی برخوردار است. در يک ماه گذشته چهار روزنامه نگار به زندان محکوم شده اند و يک روزنامه توقيف دائم شده است.

“ما آزادی سهيل آصفي از زندان را تبريک مي گوييم و خواهان صدور منع تعقيب قضايي برای وی هستيم. سهيل آصفي آزاد شد اما وی به ليست پر شمار روزنامه نگاراني مي پيوندد که از زندان آزاد اما از آزادی بيان محرومند. اين روزنامه نگاران که با سپردن وثيغه های سنگين از زندان آزاد مي شوند انتخابي جز خودسانسوری و دور ماندن از چشم ماموران اطلاعاتي ندارند. در ايران ۹ روزنامه نگار ديگر در پشت ميله های زندان بسر مي برند که برخي از آنها در انتظار محاکمه هستند.”

آزادی موقت سهيل آصفي

سهيل آصفي روزنامه نگار جوان و همکار بسياری از روزنامه ها و سايت های خبری روز شنبه ١٤ مهرماه با سپردن صد ميليون وثيغه از زندان آزاد شد. وی در روز ١٣ مرداد ماه به دادسرای انقلاب اسلامی تهران احضار و سپس بازداشت شد. در طي مدت بازداشت از حق ملاقات با مادر و وکلای خود محروم بود. خانواده اين روزنامه نگار از وضعيت سلامت وی ابراز نگراني کرده بودند. سهيل آصفي به گفته ی عليرضا جمشيدی به اتهام ” تشويش افکار عمومي” تحت تعقيب قضايي قرار دارد.

٤ روزنامه نگار به زندان محکوم شدند

٣١ شهريور ماه شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج آکو کردنسب روزنامه نگار هفته نامه کرفتو را با استناد به “ماده ٥٠١ قانون مجازات و تعزيرات اسلامی” به سه سال زندان برای “جاسوسي” محکوم کرد. روزنامه نگار هفته نامه کرفتو در روز ٣٠ تيرماه توسط ماموران وزارت اطلاعات در دفتر اين نشريه بازداشت شد. ١۹ شهريور ماه محاکمه وی در پشت درهای بسته آغاز شد. آکو کردنسب در تمام مدت بازداشت از حق ملاقات با خانواده و وکلای خود محروم بود.

٤ مهر ماه بهمن احمدی امویی روزنامه نگار روزنامه سرمايه از سوی شعبه ١٣ دادگاه انقلاب تهران به شش ماه زندان که به مدت دوسال تعليق شده است، محکوم شد. اين روزنامه نگار به اتهام ” اقدام علیه امنیت ملی” چهارشنبه ١٦ خرداد ماه محاکمه شد ه بود. بهمن احمدی امویی به هنگام تهيه گزارش از تظاهرات ٢٢ خرداد ١٣٨٥در تهران، دستگيرشده و تحت تعقيب قضايي قرار گرفته بود.” يکي از “جرم” های بهمن احمدی امویی امضای طومارهای اعتراضي و از جمله امضا کردن طومار برای ژيل کارول روزنامه نگار به گروگان گرفته شده در عراق است.

٧ مهر ماه شعبه اول دادگاه سنندج دو روزنامه نگار هفته نامه توقيف شده ه پیام مردم کردستان اجلال قوامي که از تاريخ تاريخ ١٨ تيرماه ١٣٨٦ در زندان بسر مي برد و جهانگير هاشمي روزنامه ديگر اين نشريه را به دوسال زندان تعليقي و پرداخت پانصد هزار ریال جریمه نقدی محکوم کرد. در اصل اين دو روزنامه نگار برای نوشتن مقالاتي در اين هفته نامه به صد روز زندان تعزيری محکوم شده بودند که از سوی دادگاه حکم تعديل يافت.

لغو امتياز و تعطيلي دائم روزنامه گلستان ايران٣ مهرماه بعد از سه سال توقيف موقت روزنامه گلستان ايران، مجوز انتشار اين روزنامه از سوی دادگاه برای ” اصرار به درج و اشاعه مطالب منكر، خلاف اخلاق و عفت عمومي، ” لغو و مدير مسئول آن فروزان آصفي نخعي برای ” اصرار به درج و اشاعه مطالب منكر، خلاف اخلاق و عفت عمومي ” به دوسال محروميت از مسووليت‌هاي مطبوعاتي بدل از شش ماه حبس تعزيري محكوم كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.