سقط غيرقانوني، شيوع «هپاتيت بي» و افزايش سزارين در كمين زنان ايراني

سرمايه- سقط‌هاي غيرقانوني، شيوع هپاتيت B در زنان و انجام_ 90 درصد زايمان‌ها به روش سزارين در كمين زنان ايران است. اين سه تـهديدي است كه سخنرانان در افتتاحيهء كنگرهء بين‌المللي بيماري‌هاي زنان و زايمان بر آن‌ها تاكيد كردند.

سيد شهاب‌الدين صدر، رييس سازمان نظام پزشكي به سقط‌هاي غيرقانوني اشاره كرد و گفت:«هنوز سقط‌هاي جنايي و غيربهداشتي در كشور جان مادران و نوزادان را تهديد مي‌كند.»

جان مادران به خاطر اين سقط‌ها در حالي تهديد مي‌شود كه قانون سقط جنين نقص‌هايي دارد. به گفتهء صدر، براساس آيين‌نامهء قانون سقط درماني 26 بيماري مادران و 26 بيماري جنين در صورتي كه قبل از چهارماهگي تشخيص داده شود، مشمول سقط قـانـونـي و مجاز مي‌شود كه اين دستورالعمل در حال تكميل شدن است.

مويد علويان، معاون سلامت وزير بهداشت هم بر شيوع هپاتيت B ميان زنـان تـاكيد كرد و از متخصصان بـيمـاري‌هـاي زنان خواست تا زنان مراجعه‌كننده را از نظر هپاتيت‌B _غربالگري كنند; چرا كه با اين كار تا 96 درصد از بار اين بيماري در كشور كاهش مي‌يابد.

مويد علويان معتقد است زنان مبتلا به هپاتيت B ‌نيازمند حمايت رواني‌اند بنابراين مراكز درماني و زايشگاه‌ها نبايد از پذيرش زنان مبتلا خودداري كنند.

به گفته معاون سلامت، خطر روبه‌رشد و نگران‌كننده در كشور ما ويروس هپاتيت B است كه حدود_ 35 درصد از جمعيت كشور با آن در تماس‌اند.

او گـفت:«در ايران حداقل دو ميليون نفر به هپاتيت B مبتلا هستند. شيوع هپاتيت B در كشور 7/2 درصد است اما اين ميزان در برخي نقاط مانند سيستان و بلوچستان و به ويژه زابل بيش از نقاط ديگر است، به طوري كه در بعضي روستاهاي كشور هپاتيتB در 10 درصد جمعيت شايع است.

تزريق شايع‌ترين راه انتقال اين بيماري مزمن كبدي است اما علويان دربـاره راه‌هاي ديگر انتقال هپاتيت B گفت:«رفتارهاي پرخطر جنسي يكي از راه‌هاي انتقال بيماري است. به همين علت با توجه به در خطر بودن بيش‌تر نوجوانان 16 سال به بالا در كشور از سال گذشته واكسيناسيون هپاتيت B براي نوجوانان متولد 1367 آغاز شد.»

او گفت:«بسياري از بزرگسالان مبتلا به هپاتيت B علامتي ندارند و در معاينه‌هاي سادهء پزشكي بيماري آن‌ها تشخيص داده نمي‌شود. بسياري از افراد در دوران كودكي يا زايمان به هپاتيت B مبتلا مي‌شوند و بدون داشتن هيچ‌گونه علامتي، ناقل اين بيماري به حساب مي‌آيند.»

او واكسيناسيون نوزادان را يكي از راه‌هاي كـنتـرل ايـن بيمـاري عنـوان كـرد: «واكسيناسيون هپاتيت B در نوزادان، شيوع اين بيماري را در بزرگسالان كاهش مي‌دهد. واكسينهء نوزادان هزينهء درمان هپاتيت B را كاهش مي‌دهد.هزينهء درمان هر بيمار مبتلا بين 10 تا 20 ميليون تومان است.»

افزايش انجام عمل سزارين در ميان زنان ايراني يكي ديگر از موارد مطرح شده در اين همايش بود.

عـلـويـان در ايـن باره گفت: «ميانگين سزارين در كشور اكنون حدود 43 درصد است اما اين ميزان در برخي از بيمارستان‌هاي مرجع وخصوصـــــي تا 90درصـــد هم مي‌رسد.»

به گفته او، متوسط سزارين در كشورهايي مثل آمريكا 5/14 درصد است. براي رسيدن ايران به چنين عددي نمي‌خواهيم با نظارت پليسي و برخورد با متخلفان به اين هدف برسيم بلكه مي‌خواهيم با ترويج زايمان بدون درد و زايمان در آب و افزايش مراكز اين نوع زايمان‌ها در كشور و آگاهي بخشي به مردم به اين هدف برسيم.»

صدر هم با اشاره به بالا بودن مـيانگين بالاي سزارين در ايران گفت:«بايد به فكر راه‌حل‌هايي باشيم تا هرچه بيش‌تر زايمان طبيعي_را در كشور ترويج كنيم.ازجمله پيشنهادهاي ما افزايش تعرفهء زايمان است تا براي پزشكان و ماماها انجام عمل زايمان طبيعي صرف كند.»

او همچنين به بالا بودن شكايت‌ها از متخصصان زنان و زايمان اشاره كرد:«ميزان شكايت از متخصصان زنان و زايمان در رتبهء دوم و يا سوم است.»

كنگرهء بين‌المللي بيماري‌هاي زنان و مـامايي با حضور متخصصان داخلي و خارجي تا روز بيست‌ودوم آبان‌ماه در مركز همايش‌هاي رازي در دانشگاه علوم پزشكي ايران به كار خود ادامه مي‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.