کميته حقوق بشر سازمان ملل، با اکثريت آرا به توقف اجرای احکام اعدام در دنيا رای داد

روز ١۴ نوامبر، روز مهمی در مبارزه عليه مجازات اعدام بود. در دنيا ساليانه، اعتراضات و مبارزات مهمی بر عليه مجازات اعدام انجام ميگيرد. جنبش جهانی عليه اعدام، يک جنبش گسترده و انسانی بسيار مهم است که روزانه و سنگر به سنگر برای نجات جان انسانهايی که محکوم به اعدام شده اند. می جنگد. اخبار اين مبارزات و همچنين سرگذشت محکومين به اعدام و ابعاد جنايت عليه بشريت، در سطح رسانه ها و افکار عمومی بين المللی هم اکنون بيش از پيش منعکس شده و دولتها را در همه جا تحت فشار ميگذارد. خبر، زندانی محکوم به مرگی که بعد از ٣١ سال، بی گناهی اش اثبات شده ، خبر اجرای حکم اعدام بر عليه انسانهايی که بعد از مرگ آنها، عدم دقت در بررسی پرونده افشا ميشود و اخبار اجرای احکام اعدام و نحوه به قتل رساندن انسانها ،اخبار سرگذشت انسانهای محکوم به مرگ، همه و همه موجی از اعتراض و نفرت جهانی را بر عليه قتل عمد دولتی دامن زده است.
در ايران نيز يک مبارزه روزمره و سنگر به سنگر بر عليه اعدام در جريان است. اخبار مربوط به اعدام در رسانه ها منعکس ميشود و مردم با دقت و نفرت اخبار اعدامها در ايران را تعقيب کرده و بهر طريق ممکن ميکوشند بر عليه اين جنايات سازمان يافته دولتی مبارزه کنند.
روز ١۴ نوامبر، تحت فشار جنبش جهانی عليه اعدام، شورای حقوق بشر سازمان ملل به ممنوعيت اجرای احکام اعدام در دنيا رای داد.
در اين قطعنامه از همه کشورهای جهان خواسته شده است، با نظر داشت به ممنوعيت کامل مجازات اعدام در دنيا، از اجرای احکام اعدام دست برداشته و همه احکام اعدام را ملغی کنند . قطعنامه همچنين از دولتهايی که احکام اعدام در آنجا ممنوع است ، حواسته است از بکار گيری مجدد اعدام خودداری کنند.

پيش نويس اين قطعنامه توسط اعضا اتحاديه اروپا و شصت کشور ديگر جهان به سازمان ملل ارائه داده شد. در گام نخست، روز ١۴ نوامبر اين قطعنامه در شورای حقوق بشر سازمان ملل مورد بررسی قرار گرفت و ۹۹ کشور به آن رای مثبت دادند. ۵۵ کشور رای مخالف و ٣٣ کشور ممتنع. با اين حساب، اين قطعنامه در مجمع شورای حقوق بشر سازمان ملل به تصويب رسيد. قرار است بزودی در مجمع عمومی سازمان ملل نيزدر اين مورد رای گيری شود. تا کنون دو بار کشورهای متعددی تحت فشار سازمانهای مخالف اعدام و تحت فشار يک جنبش جهانی عليه اعدام، در مورد ممنوعيت کامل مجازات اعدام در دنيا تلاش کرده و در سطح سازمان ملل به بن بست رسيده اند. در سال ١۹۹۴ و همچنين ١۹۹۹ تلاشها در مجمع عمومی سازمان ملل به بن بست رسيد. دولتها کماکان از اعدام و مجازات اعدام دفاع کرده و اين حربه وحشيانه برای پس زدن مردم را ميحواهند در دست داشته باشند.
اين بار قطعنامه اساسا برای متوقف کردن اجرای احکام اعدام و از اين بعنوان گامی در جهت ممنوعيت کامل مجازات اعدام حرف زده است.
سازمان عفو بين الملل، بعنوان يکی از مبتکرين اين حرکت، از پذيرش قطعنامه در شورای حقوق بشر سازمان ملل، بعنوان گامی مثبت نام برد و گفت. اکنون ۹۰ درصد اعدامها در ايران و عراق و چين و امريکا و سودان و پاکستان صورت ميگيرد. بنا به آمار عفو بين الملل، در سال ٢۰۰۶ ، در همه دنيا ١۵۹١ نفر اعدام شده اند. اين تعداد به نسبت سال قبل يعنی سال ٢۰۰۵ که تعداد اعدامها ٢١۴۸ نفر بوده، کاهشی را نشان ميدهد. اما همه سازمانهای مدافع حقوق انسانی برای لغو مجازات اعدام حرکت کرده و خواهان ممنوعيت اعدام در همه جا هستند. هم اکنون در ١٣۰ کشور جهان مجازات اعدام لغو شده است.

کميته بين المللی عليه اعدام، بعنوان يک نهاد فعال و شناخته شده بين المللی عليه اعدام، از تصويب قطعنامه عليه اعدام در شورای حقوق بشر سازمان ملل، استقبال کرده و اعلام ميکند که اين رای گيری نتيجه مبارزات همه ما عليه اعدام است. شورای حقوق بشر سازمان ملل و نمايندگان دولتهای متعدد در سازمان ملل، تا کنون در مقابل جنايات سازمان يافته دولتی عليه بشريت، در مقابل مجازات اعدام ، در مجموع با سکوت و مماشات رفتار کرده و فقط در مقابل اعتراضات و مبارزات همه ما مجبور شده اند، عکس العمل نشان دهند. ما اين فشارها و اين مبارزات را گسترده تر و متحدانه تر از هميشه ادامه خواهيم داد و نخواهيم گذاشت، قتل عمد دولتی ادامه يابد. کميته بين المللی عليه اعدام از همگان برای گسترش مبارازت عليه اعدام دعوت ميکند.

منبع:گويا نيوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.