پرسش های هفتصد نماینده سابق مجلس در باره مرگ دکتر زهرا

روزنامه سرمایه _ آمنه ‌شير‌افكن :

اعضاي مجمع نمايندگان ادوار مجلس هفتهء آينده به قوهء قضاييه مي‌روند تا پاسخ هشت پرسش مطرح شدهء خود را دربارهء مرگ مشكوك دكتر زهرا از رياست اين قوه بگيرند.

آن‌ها معتقدند كه اين مرجع تنها پاسخگويي است كه مي‌تواند به شبهه‌هاي موجود در پروندهء اين پزشك جوان پاسخ ‌دهد.

نمايندگان مجمع ادوار مجلس شوراي اسلامي اخيرا در نامه‌اي خطاب به رياست قوه قضاييه خواستار رسيدگي هرچه سريع‌تر به پروندهء مرگ مشكوك دكتر زهرا شدند.

شهربانو اماني، نمايندهء دور ششم مجلس شوراي اسلامي و عضو مجمع نمايندگان ادوار مجلس مي‌گويد: «دكتر زهرا خود تحصيلكرده و داراي كمالاتي بود و در نهايت با او برخوردي خارج از انتظار شد، بنابراين چه حاشيهء امني براي شهروندان معمولي وجود دارد.»او پزشك جوان را يكي از شهروندان فرهيختهء جامعه مي‌خواند و مي‌گويد:«چرا با فردي كه سال‌ها درس پزشكي خوانده و پرونده‌اش هم سرشار از خدمت به مردم و طبقات محروم بوده چنين برخوردي مي‌شود.»دكتر زهرا با رتبهء 21، سال 79 وارد دانشگاه تهران شد تا در رشتهء پزشكي عمومي تحصيل كند، با اتمام درس براي گذراندن طرح خود به همدان رفت تا در مناطق محروم كشور خدمت كند.

يدالله اسلامي از ديگر اعضاي مجمع نمايندگان ادوار مجلس مي‌گويد: «دختري كه مي‌توانست از امتياز آزاده بودن پدرش استفاده كند و در تهران طرحش را بگذراند، به همدان مي‌رود، آن وقت همين دختر كه رشد عقلي‌اش به حدي بوده كه رشتهء پزشكي بخواند، به خاطر شخصي‌ترين مسايل زندگي‌اش به زندان مي‌افتد.»

او تاكيد مي‌كند: «مجمع ادوار نمايندگان مجلس همواره موضوع حقوق شهروندي را در فهرست موضوع‌هاي مهم مطرح مي‌كند. پيگيري پروندهء زهرا اگرچه پروندهء تلخي است اما بايد به خوبي به نتيجه برسد تا ديگر امكان تكرار چنين حوادثي در كشور به صفر برسد.»

اين‌كه آيا دكتر زهرا خودكشي كرده يا به قتل رسيده هنوز در هاله‌اي از ابهام قرار دارد.برادر زهرا چندي پيش فرضيهء خودكشي زهرا را به دليل روحيهء شاد و مذهبي او رد كرد.

خانواده‌اش نيز شرايط فيزيكي زهرا يعني قد و وزن او را از جمله دلايلي دانستند كه پذيرش امكان خودكشي را با يك تك‌پارچه دشوار مي‌سازد.

زهرا 27 ساله، 20 مهر به همراه نامزدش در يكي از پارك‌هاي شهر همدان دستگير شد و به مدت دو روز در دفتر اماكن بازداشت بود تا اين‌كه به پدرو مادرش خبر دادند كه دخترتان خودكشي كرده است.

دكتر نمازي از جمله اعضاي هيات مركزي نمايندگان ادوار مجلس نيز با انتقاد از وقوع چنين رخدادي مي‌گويد:«اگر جرم دكتر زهرا محرز شده بود و او را دستگير كردند چرا پسري كه به همراه او بازداشت شده بود با قيد ضمانت آزاد شد و از اين اهرم تعديل‌كننده براي پزشك مملكت استفاده نكردند.»

نامهء مجمع نمايندگان مجلس دربارهء اين حادثه شامل هشت سوال مي‌شود.پرسش از اين‌كه جرم متهم چه بود كه شديدترين اقدامات تاميني با قيد بازداشت در مورد او به اجرا درآمده است؟ و اين‌كه آيا اتهام انتسابي به وي با شخصيت تصوير شده از او منطبق است؟ و پرسش از اين‌كه آيا ادارهء اماكن نيروي انتظامي آن هم در مركز يك استان متولي تعقيب جرايم مشهود است يا بسيج؟

سوال‌ها پي در پي مطرح شده‌اند. سوال‌هايي كه به گفتهء شهربانو امانياين روزها در ذهن شهروندان ايراني مرور مي‌شود و پاسخ آن را بايد تنها از قوهء قضاييه خواست كه تنها محل تظلم‌خواهي مردم به شمار مي‌آيد.

او در ميان پرسش‌هاي فراواني كه در ذهنش چرخ مي‌زند، سوالي ديگر را اضافه مي‌كند:«اگر فرض بر اين باشد كه زهرا خودكشي كرده بايد دستگاه قضايي گزارش كاملي از شرايط روحي زهرا ارايه كند و اين‌كه چه شرايطي در بازداشتگاه بر او گذشته است كه در نهايت موجب شد تا دست به خودكشي بزند.»

سوال اماني در حالي مطرح مي‌شود كه اخبار ضدونقيضي دربارهء ساعت مرگ زهرا منتشر شده است. مسوولان ستاد امر به معروف و نهي از منكر مرگ دكتر زهرا را در ساعت هشت و نيم شب اعلام كرده‌اند، در حالي كه برادر زهرا يك ربع به 9 شب با او تلفني صحبت كرده بود و از ديگر سو پزشكي قانوني ساعت مرگ را ساعت 9 اعلام كرده است.

يدالله اسلامي در پاسخ به اين‌كه چه دلايلي موجب مي‌شود كه اتفاق‌هاي ناگواري مانند مرگ دكتر زهرا در جامعه اتفاق بيفتد، مي‌گويد: «منكر برخي شرايط تاثيرگذار بر روند پيگيري پرونده‌هاي حقوق بشري نمي‌شوم اما فعالان مدني و اجتماعي بايد با دقت نظر بيش‌تري پرونده‌هاي اين چنيني را پيگيري مي‌كردند تا چنين فاجعه‌اي رخ ندهد، اما هنوز هم دير نشده و شايد بتوان از بازتوليد اين واقعهء ناگوار در آينده جلوگيري كرد.»

نامهء مجمع نمايندگان ادوار در حال حاضر در اختيار قوهء قضاييه قرار گرفته است.اعضاي اين مجمع هفتهء آينده موضوع را از آيت‌الله هاشمي شاهرودي، رييس قوهء قضاييه پيگيري خواهند كرد.خانوادهء دكتر زهرا هم نامه‌هايي به نهادهاي مختلف از جمله رياست جمهوري نوشته‌اند.

خانوادهء دكتر زهرا در كوچه پس‌كوچه‌هاي محلهء خاوران با گذشت يك ماه از مرگ دختر جوان‌شان، هنوز هم واقعه را باور نكرده‌اند.

مجمع نمایندگان ادوار شامل هفتصد نماینده مجلس است که در دوره های گذشته عضو پارلمان ایران بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.