اعتراض شیرین عبادی به وثیقه سنگین مریم حسین خواه

كانون زنان ايراني: «چطور براي روزنامه‌نگاري كه به زحمت حقوق ماهيانه اش 200 هزار تومان است، یکصد ميليون تومان وثيقه تعيين كرده‌اند.»

اين را شيرين عبادي وكيل مريم حسين‌خواه، روزنامه نگار و فعال در حوزه زنان در اعتراض به نوع بازداشت و ميزان وثيقه تعيين شده براي او مي‌گويد.

مریم حسین‌خواه روزنامه نگار، فعال در حوزه زنان و عضو کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز و عضو مرکز فرهنگی زنان يكشنبه گذشته بازداشت شد.

شيرين عبادي در اين باره مي گويد:«خانم حسين‌خواه بي‌آنكه حكم قضايي برايش فرستاده باشند تنها براي نشان دادن حسن نيت خود در برخود با مقامات قضايي و نشان دادن اينكه جرمي مرتكب نشده‌است به دادگاه انقلاب رفت.اما در نهايت روال كار بر اين مدار چرخيد كه بازپرس پرونده براي او مبلغ 100 ميليون تومان وثيقه در نظر گرفت و چون او نتوانسته بود وثيقه را پرداخت كند او را به بند عمومي زنان منتقل كردند.»

مريم حسين‌خواه نخستين بار كه براي بازجويي به دادگاه انقلاب مراجعه كرد تفهيم اتهام شد. به او گفته شد که متهم به تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب از طریق انتشار اخبار کذب در وب سايت هاي “زنستان” و “تغییر برای برابری” است.

مريم سال گذشته در تجمع ميدان هفت تير شركت كرد تا در‌ آن روز به همراه ديگر زنان شركت كننده در هفت تير اعلام كند با قوانيني كه زن را جنس دو مي داند مخالف است.

از ظهر همان روز در ميدان هفت تير تهران بود كه تلاش زنان براي جمع آوري يك ميليون امضا آغاز شد و چندي نگذشت كه فعالان حقوق زنان از سوي مراجع قضايي براي بازجويي به دادگاه انقلاب فراخوانده شدند.
تظاهرات مسالمت آميز زنان در اعتراض به قوانين شركت كرده بود. تجمعي كه سرآغاز تلاش هاي منسجم زنان در جهت تلاش براي اگاهي بخش در حوزه حقوق زنان به گروه هاي مختلف جامعه بود .

شيرين عبادي در حالي كه رهسپار دادگاه مي شود تا پرونده موكلش را از نزديك و در ارتباط با مراجع قضايي پيگيري كند، تاكيد مي‌كند:«خانم حسين‌خواه روزنامه نگار جوان با اكثر روزنامه‌هاي ايران همكاري داشته است و مقالات او در رسانه ها از جمله سايت زنستان و سايت جمع‌آوري يك ميليون امضا منتشر شده بود، بنابر اين اگر جرمي هم اتفاق افتاده باشد، مطبوعاتي‌است و بايد در دادگاه عمومي در حضور هيات منصفه رسيدگي شود و نه در دادگاه انقلاب.»

او در پاسخ به اينكه اعتراض حقوقي شما شامل چه مواردي است مي‌گويد:«اعتراض ما به قرار بازدشت است و همچنين وكلا خواهان كاهش مبلغ وثيقه شده‌اند.»

او همچنين تاكيد كرد كه از تمامي روش‌هاي قانوني استفاده خواهد كرد تا موكلش را از زندان آزاد كند.
همين چند روز گذشته بود كه مريم حسين خواه ، بغض در گلو اين سو و آن سو مي‌رفت تا از اجراي حكم دلارام علي جلوگيري شود. صبحگاه در كنار ديگر مادران صلح به دبيرخانه قوه قضاييه آمد و عصر هم تا ديرهنگام مقابل دادسراي استان تهران به دنبال شنيدن خبري بود از رهايي دلارام.

دور جديد برخورد با فعالان زن از دو هفته پيش كليد خورد. آن هنگام كه بازجويي از شركت كنندگان در ميدان هفت تير آغاز شد و در همين حال بود كه براي دلارام علي به جرم شركت در تجمع حكم دو سال و نيم زندان تعيين شد.

مريم حسين خواه نيز ظهر روزي كه روانه دادگاه انقلاب شد خبر نداشت كه عصر آن روز به خانه باز نخواهد گشت و دوستانش در تحريريه روزنامه اعتماد با تماس‌هاي مكرر عاقبت نشان او را از بند عمومي زندان زنان خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.