درخواست فوری برنامه نظارت بر حمايت مدافعان حقوق بشر در باره دستگيری مريم حسين خواه

برنامه نظارت بر حمايت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از “سازمان جهانی مبارزه با شکنجه” (OMCT) و “فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر” (FIDH) اطلاعات جديدی را دريافت کرده است و از شما درخواست می کند که سريعا درخصوص وضعيت پيش آمده ذيل در جمهوری اسلامی ايران اقدام كنيد.

اطلاعات جديد:
برنامه نظارت توسط جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران (LDDHI) اطلاع يافته که خانم مريم حسين خواه، يکی از اعضای “مرکز فرهنگی زنان” و از فعالان حقوق زنان در ايران که در کمپين “يک ميليون امضاء” نيز فعاليت دارد، بازداشت و به زندان منتقل شده است. او همچنين ويراستاری سايت کمپين را برعهده دارد که هدف آن اعمال فشار بر قانونگذاران جمهوری اسلامی داير بر تغيير قوانين تبعيض آميز در زمينه حقوق زنان است.

با توجه به اطلاعات به دست آمده، خانم مريم حسين خواه روز ۱۷ نوامبر ۲۰۰۷ به شعبه ويژه امنيت دادگاه انقلاب احضار شده است. احضاريه او چند روز پس از حکمی بوده که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بسته شدن سايت مرکز فرهنگی زنان صادر شده بود. خانم حسين خواه پس از دو ساعت بازجويی، به “تشويش اذهان عمومی”، “تبليغ بر ضد نظام” و “نشر اکاذيب” از طريق قطعات خبری در سايت مرکز فرهنگی زنان و کمپين “يک ميليون امضاء” متهم شد. سپس به وی حکم شد که روز بعد ساعت نه صبح بايد به منظور بازجويی های بيشتر به دادگاه انقلاب بازگردد. زمانی که خانم حسين خواه به دادگاه می رسد، حکم جلبش صادر شده بوده و او را بلافاصله بازداشت و ساعت دو بعد ازظهر روانه زندان اوين می کنند.

برنامه نظارت خاطرنشان می سازد که ۱۲۱ نفر از فعالان حقوق زنان طی دو سال گذشته دستگير و مورد بازجويی قرار گرفته و در نهايت محکوم شده اند و دولت نيز بيش از يک ميليون يورو وثيقه در قبال آزادی اين اشخاص به دست آورده است.

برنامه نظارت مراتب نگرانی شديد خود را نسبت به افزايش سرکوب توسط دولتمردان جمهوری اسلامی در قبال مدافعان حقوق بشر، به ويژه فعالان حقوق زنان که در کمپين “يک ميليون امضاء” نيز مشارکت می کنند اعلام می دارد. برنامه نظارت به شدت افزايش خشونت در ماه های گذشته را که توسط مسؤولان جمهوری اسلامی در قبال گردهمايی های مسالمت آميز و دستگيری مدافعان حقوق بشر به کار گرفته شده محکوم می کند.

برنامه نظارت به طور کلی اعمال شکنجه، مجازات و رفتارهای غيرانسانی و بي رحمانه در قبال مدافعان حقوق بشر را محکوم می کند و خاطرنشان می سازد که اين موارد در تناقض کامل ماده هفت از ميثاق بين المللی حقوق مدنی و سياسی، مطروحه در سال ۱۹۶۶ و تأييد شده توسط ايران، و همچنين قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل به شماره A/RES/61/153 قرار دارند. براساس اين قطعنامه، “رهايی يافتن از چنين رفتارهايی حق مسلم هر فردی است و بايد تحت هر شرايطی آن را رعايت کرد”.

علاوه بر اين، برنامه نظارت مايل است يادآوری کند که ايران با ارائه نامزدی خود در انتخابات شورای حقوق بشر سال ۲۰۰۶ متعهد شده “بالاترين سطح استانداردها را در ارتقاء و حمايت از مقوله حقوق بشر رعايت و حفظ کند”. (۱) قابل ذکر است که ايران مصرانه روی اين نکته تأکيد كرد که “تلاش هايی را به طور مستمر در زمينه حفظ شئونات انسانی و ارتقاء و حمايت از مقوله حقوق بشر و آزادی های اصلی انجام خواهد داد”. (۲) برنامه نظارت به منظور اطمينان بخشيدن به واقعيت ادامه اين تلاش ها، از جمهوری اسلامی ايران می خواهد تا براساس عهدنامه های بين المللی حقوق بشر عمل کند.

اقدامات مورد درخواست:
از شما خواهشمنديم که هر چه سريعتر دولتمردان جمهوری اسلامی را از درخواست های زير باخبر سازيد:

۱. تحت هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی خانم مريم حسين خواه و ديگر فعالان کمپين “يک ميليون امضاء” را تضمين کنند.

۲. حکم جلب صادر شده برای خانم مريم حسين خواه را ملغی و او را از کليه اتهامات تبرئه کنند، زيرا به نظر می رسد که هدف از مجازات وی صرفا جلوگيری از ادامه فعاليت های او در زمينه حقوق بشر است.

۳. اطمينان دهند که از کليه فعالان حقوق زنان که در کمپين “يک ميليون امضاء” شرکت کرده اند رفع اتهام خواهد شد.

۴. سريعا به هرگونه اقدام تهديدآميز و آزاردهنده در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ايران پايان دهند.

۵. به مواد اعلاميه مدافعان حقوق بشر، تصويب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در ۹ دسامبر ۱۹۹۸، احترام گذاشته و آن را رعايت کنند. به ويژه ماده 5(a) که می گويد: “هر شخصی به صورت فردی يا گروهی و به هدف حمايت و ارتقای حقوق بشر و آزادی های اصلی، اين حق را دارد که در سطوح ملی و يا بين المللی اقدام به گردهمايی مسالمت آميز نمايد” و همچنين ماده 8.2 که می گويد: “هر شخصی به صورت فردی يا گروهی اين حق را دارد که در راستای عملکرد بهتر و ترقی سازمان ها و ارگان های دولتی کشورش و همچنين حمايت از حقوق بشر و تحقق بخشيدن به آزادی های اصلی، پيشنهاد يا انتقادهايی را مطرح نمايد”.

۶. به طور کلی، تحت هر شرايطی اطمينان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادی های اصلی در ايران مطابق با اعلاميه جهانی حقوق بشر و ديگر عهدنامه های بين المللی و منطقه ای که ايران نيز آنها را به رسميت شناخته رعايت خواهند شد.

رونوشت:
– رهبر انقلاب اسلامی، جناب آيت الله سيدعلی خامنه ای.
– رياست جمهوری، جناب آقای محمود احمدی نژاد.
– رياست قوه قضاييه، جناب آقای محمود هاشمی شاهرودی.
– وزير امور خارجه، جناب آقای منوچهر متکی.
– نماينده دائم جمهوری اسلامی ايران در سوئيس.
– سفير ايران در فرانسه، جناب آقای علی آهنی.

لطفا رونوشت اين نامه را به ديگر نمايندگان ديپلماتيک جمهوری اسلامی در ديگر کشورها نيز ارسال كنيد.

پاريس – ژنو، ۲۰ نوامبر ۲۰۰۷

لطفا در پاسخ خود ما را از هرگونه اقدام انجام شده درخصوص اين درخواست ها مطلع كنيد.

برنامه نظارت، برنامه مشترکی است از “فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر” (FIDH) و “سازمان جهانی مبارزه با شکنجه” (OMCT) که به حمايت از مدافعان حقوق بشر اختصاص داشته و هدف اصلی آن، پشتيبانی همه جانبه از اين افراد در زمان نياز می باشد.

برنامه نظارت، همچنين برنده جايزه حقوق بشر در سال ۱۹۹۸ از کشور فرانسه است.

***

۱- به قطعنامه تصويب شده توسط مجمع عمومی شورای حقوق بشر به شماره A/RES/60/251 مراجعه کنيد.

۲- به سايت http://www.un.org/ga/60/elect/hrc/iran.pdf مراجعه کنيد.

منبع: گويا نيوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.