محمد خاتمي:زنان به كارهاي زير بنايي توجه كنند

سیدمحمد خاتمی، رییس موسسه‌ بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در دیدار با بانوان خراسانی گفت: به هیچ وجه قبول ندارم مدیریت مرد قویتر از زن است، باید به زنان اجازه حضور داد تا رشد پایاپای داشته باشند.

به گزارش آفتاب، سیدمحمد خاتمی با اشاره به جایگاه و نقش زن در خانواده افزود: مسائل اساسی خانواده بر دوش زنان است و در همین حال کار اجتماعی هم می‌کنند.

وی با بیان اینكه «زن معیار انسانیت است و امتیازات زن قابل قیاس با مرد نیست»، خواستار آن شد که تعریفی از جایگاه زن مسوول، آزاد، مستقل و مومن انجام شده و این تعریف تبدیل به گفتمان شود.

وی گفت: زنان به ویژه زنان عشایر و روستایی در تولید، نقش اساسی دارند و باید برای ارتقای سطح زندگی معنوی و رضایت خاطر در عرصه‌های مختلف تلاش شود. مجمع زنان باید فراتر از کار صنفی برود و از آزادی‌های مشروع انسان دفاع کند.

خاتمی با بیان اینكه « نمی‌خواهیم زن، مرد شود و مرد زن شود»، افزود: حضور زن در عرصه اجتماع باید به گونه‌ای باشد که به کارهای محوری خودش برسد.

رییس موسسه‌ بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها با بیان اینکه «منظور از آزادی، آزادی اجتماعی، سیاسی و بنیادی است و نه ولنگاری»، ادامه داد: گفتمان اصلاحات گفتمانی است که از متن دین به وجود می‌آید.

وی با رد هرگونه فشار و اجبار افزود: اگر جایی اعمال زور باشد، به صورت انفجاری بروز خواهد کرد.

خاتمی لوازم حاکمیت انسان را آزادی بیان، آزادی گفتار و امنیت اجتماعی عنوان کرد و افزود: قدرت باید مبتنی بر رای مردم باشد و مردم بتوانند قدرت را بدون توسل به زور جابه‌جا کنند و در این راستا به حزب، نقد، ایجاد نهادهای نظارتی و تشکل‌ها نیاز داریم.

رییس‌جمهور سابق کشورمان با اشاره واسطه شدن نخبگان برای بیان مطالبات، افزود: نظرات و سلیقه باید توسط نخبگان جمع‌آوری و ساماندهی شود.

وی خطاب به زنان حاضر در مجلس گفت: به جای گلایه ـ که آن هم باید باشد ـ به عرصه‌های تصمیم‌گیری بروید و با تشخیص درست اولویت‌ها و برنامه‌ریزی، کارهای زیربنایی انجام دهيد

منبع:عصر ايران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.