افزایش تجاوز علیه زنان در سوئد

با این که گزارش اخیر فوروم جهانی اقتصاد تأئید می‌کند که سوئد از نظر رعایت برابری حقوق زن و مرد پیشرفته‌ترین کشور جهان است، آخرین آماری که هفته‌ی اخیر در رسانه‌های این کشور منتشر شد، حاکی از این است که خشونت علیه زنان در سوئد، نه تنها موجود است، بلکه افزایش نيز یافته است. مقاله‌ای در یکی از روزنامه‌های سوئدی به نام “سیتی” در تاریخ ۱۴ نوامبر در این زمینه منتشر شد که ترجمه‌ی بخش‌هایی از آن را در ذیل می‌خوانید.

“سعی کردم به زندگی عادی ادامه دهم. به مدرسه رفتم. در دانشگاه درس خواندم. اما همه چیز درهم و برهم بود. احساس می‌کردم، هیچ چیز سرجایش نیست. سه سال از هر رابطه‌ی جنسی پرهیز می‌کردم. فقط زمانی می‌توانستم سکس داشته باشم، که کاملاَ مست بودم. دیگر نمی‌توانستم به هیچ مردی اعتماد کنم و رابطه‌ی ثابتی با یک نفر داشته باشم.”

روزانه، ۵۰ زن در سوئد مورد تجاوز قرار می‌گیرند. اگر فکر می‌کنی “به من چه ربطی دارد؟”، بدان که فردا و پس فردا نیز وضع به همین منوال خواهد بود. به اطراف خود دقت کن! حتی اگر به تو ربطی نداشته باشد، شاید، زنی از همکارانت یا آشنایانت مورد تجاوز قرار گرفته یا در آینده قربانی آن شود. از هر ده زن سوئدی، حداقل برای یک زن و حداقل یک بار در زندگی‌اش چنین امری اتفاق افتاده است. این زنان، دچار کابوس می‌شوند. جرأت از خانه بیرون رفتن را نخواهند داشت. به سختی به دیگران اعتماد خواهند کرد و غالباً خود را مقصر و گناهکار می‌شمرند. آیا واقعاً می‌توانی به چشم چنین زنی نگاه کنی و بگویی “به من چه ربطی دارد؟”

شاید حتی، مرد متجاوز یکی از همکاران یا آشنایان تو باشد و تو کاملاً بی‌خبر باشی. بیشتر زنان، مورد تجاوز کسانی قرار می‌گیرند که به نوعی آنان را می‌شناسند. تو می‌توانی کاری کنی که آن زن که ممکن است خود تو، خواهرت، دخترت یا دوستت باشد، از تجاوز در امان بماند. به یک چیز فکر کن! هیچ کس حق ندارد، دیگری را وادار به سکس کند.
کارهای دیگری هم می‌توان در سطح جامعه کرد. آموزش‌های خاص و آموزش عمومی در این مورد یکی از راه‌های آن است. بایستی راجع به خشونت علیه زنان،علنی و مستقیم در سطح جامعه، به طور نمونه در مدارس، به بحث و گفتگو پرداخت. و مهمتر از همه این است که بفهمیم هر فرد باید به حقوق دیگری احترام بگذارد.

اما، اصولاً تجاوز چیست؟ چه زمانی می‌توانیم بگوئیم به فردی تجاوز فیزیکی شده است؟ بسیاری هستند که به این سؤال و پاسخ آن فکر نکرده‌اند. تصور عمومی بر این است که تجاوز معمولاً توسط مردی ناشناس در پارک انجام می‌گیرد. اما واقعیت چیز دیگری است. ژوزفین گرنده که سابقه‌ی شش سال کار با زنانی که مورد تجاوز قرارگرفته اند را دارد و مربی دوره‌های آموزشی ویژه در این مورد است، می‌گوید: “بسیاری از زنانی که به آنان تجاوز شده و با ما تماس داشتند، می‌گفتند که مردی به آنان تجاوز کرده که هرگز در زندگی فکر نمی‌کردند، این مرد قادر به این کار باشد. به همین دلیل که بسیاری از مردان، در جمع آشنایان زن هستند، گاهی سال‌ها طول می‌کشد تا زن خود را راضی کند، تا شکایتی علیه مرد انجام دهد، البته اگر اصولاً چنین کاری بکند. اگر چه ما در کارمان، زنان را تشویق به چنین کاری می‌کنیم، اما غالباً نمی‌خواهند شکایت کنند. بخشی از علل عدم اقدام قانونی این است که زنان خود را مقصر قلمداد می‌کنند. به همین دلیل خیلی مهم است که زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، یکدیگر را ملاقات کرده و حرف‌های هم را بشنوند. به این ترتیب زنانی که فکر می‌کنند در این امر تقصیری متوجه آنان است، درمی‌یابند که چنین نیست و تجاوز همیشه ممکن است اتفاق بیافتد.

آخرین آمار سوئد در مورد تجاوز به زنان چنین است:

•هر چهار ساعت یکبار، پلیس سوئد شکایتی در رابطه با تجاوز دریافت می کند (تقریباً یک سوم از این موارد در استکهلم است).
• سال گذشته، پلیس ۱۲۱۴۷ شکایت در این مورد دریافت کرد.
•تعداد واقعی تجاوزها نامعلوم است. تخمین زده می‌شود، سالانه ۲۰هزار زن مورد تجاوز قرار گیرند.
•از هر ده مورد، هشت مورد توسط مردانی اتفاق می‌افتد که زنان قبلاً آنان را می‌شناختند.
•۶۵ درصد از زنان مورد تجاوز قرار گرفته، زیر سی سال هستند.
•یک چهارم از مردان متجاوز، طبق آمار پلیس، زیر ۲۰ سال هستند.
•۸۶ درصد از متجاوزین قبل از این کار مشروب خورده‌اند.
•سن متوسط زنان قربانی ۲۶ سال است.
•۵ درصد از متجاوزین سادیست هستند.
•۵۴ درصد از تجاوزات در خانه‌ی زن یا مرد انجام می‌شود.

نویسنده افسانه پایدار – شهرزاد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.