وثيقه يك ميليون تومانی براي متهمان پرونده مرگ دكتر زهرا

كانون زنان ايراني”:براي متهمان پرونده مرگ دكتر زهرا وثيقه هاي يك يا دو ميليون تومانی تعيين شده است . اين متهمان حتي يك روز هم در بازداشت نبوده اند .”رحيم بني يعقوب برادر دكتر زهرا با صدایي غمگين و گرفته به اين موضوع اشاره مي كند”:فقط براي رئيس بازداشتگاه وثيقه 20 ميليوني تعيين شده است ولي او همچنان در سمتش باقي است و بازداشتگاه با رياست او اداره مي شود.”

دكتر زهرا بني يعقوب يك ماه و نيم پيش به همراه نامزدش در پاركي در همدان توسط نيروهاي ستاد امر به معروف و نهي از منكر بازداشت شد .پس از 48 ساعت بازداشت وقتي خانواده اش به اين شهر مراجعه كردند ماموران خبر از خودكشي دكتر زهرا در بازداشتگاه دادند.مرگي كه به عقيده خانواده زهرا مرگي مشكوك بوده و با توجه به شواهد موجود فرضيه خودكشي اور را منتفي مي كند. حالا پس از گذشت يك ماه و نيم از مرگ دكتر زهرا و شكايت خانواده اش ؛ متهمان پرونده البته نه به دليل مرگ دكتر زهرا بلكه به دليل دستكاري در پرونده و زمان بازداشت قرار وثيقه شان صادر شده است . قرار وثيقه ا ي كه نه تنها هيچ بازداشتي براي متهمان به دنبا ل نداشته كه به وثيقه هاي يك يا دو ميليون توماني ختم شده است.

تصویر

به گفته خانواده ی دكتر زهرا :در پرونده دخترشان زمان بازداشت 21 مهر ماه ذكر شده ؛ در حالي كه از همان ابتدا به خانواده اش زمان بازداشت را 20مهر ماه اعلام كرده بودند.

اين در حالي است كه براي روزنامه نگاران و كساني كه هنوز اتهام شان اثبات نشده ؛وثيقه هاي سنگيني توسط دادگاه هاي ايران تعيين مي شود. مريم حسين خواه روزنامه نگار جوان چند روز قبل به اتهام همكاري با سايت هاي مدافع حقوق زنان روانه زندان اوين شدو قاضي پرونده اش وثيقه 100ميليون تومانی براي آزادي اش در نظر گرفت.

برادر زهرا تاكيد مي كند “:همين وثيقه هاي ناچيز را هم با اكراه تعيين كرده اند و هيچ يك از متهمان حتي يك روز هم به دليل اين اتهامات بازداشت نشده اند.”

تنها خواسته او و پدر و مادرش كه پس از اين حادثه رمقي برايشان نمانده است بررسي علل مرگ مشكوك دكتر زهرا و معرفی عاملان آن است .

او مي گويد :ما تقاضا داريم گروه كارشناسي جديدي در دادگستری تهران تشكيل شود و دلايل مرگ خواهرم را بررسي كنند.”

به گفته او بررسي مدارك موجود و به ويژه عكسهائي كه هنگام بررسي جسد برداشته شده و تا به حال او و خانواده اش آن را نديده اند به روشن شدن دلايل مرگ مشكوك خواهرش كمك مي كند.

او تاكيد مي كند”اتاقي كه مرگ زهرا در آن رخ داده فقط يك و نيم متر با دفتر رئيس ستاد منكرات همدان فاصله داشته است. سوال من و خانواده ام اين است كه ايا هيچ كس در انجا متوجه مرگ زهرا نشد ؟

او با بغضي در گلو مي گويد “ادعا مي كنند خواهرم در چارچوب يكي از ورودي درها كه در آن نيز بسته بود خودكشي كرده ؛ايا ممكن است دري بسته باشد و فردي در چارچوب آن خود را حلق اويز كند ؟”

عکس ها :کسوف ،آرش عاشوری نیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.