گزارش تازه نیروی انتظامی :تحول جرائم زنان

سايت الف : در طول سالهای 1360 تا 1380 علی رغم افزایش 4 برابری تعداد محکومان زن، نسبت جرم زنان به کل جرایم در حدود 4 تا 5 درصد ثابت مانده و حتی اندکی کاهش یافته است این در حالی است که در این مدت جمعیت زنان کشور بیش از 2 برابر افزایش داشته است.

به گزارش الف، بر اساس گزارش کارشناسی در معاونت اجتماعی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، از نظر ترکیب جرم زنان در مجموع مقایسه زنان و مردان ، در حالی که در همه سال ها (1380 ـ 1360) بیشترین جرایم در بین زنان جرایم اخلاقی و جنسی و مواد مخدر بوده و نسبت کمی (حدود 30 درصد) به جرایم خشونت آمیز و اقتصادی اختصاص داشته است، در بین مردان این الگو به صورت دیگری است یعنی بیشترین جرایم از نوع اقتصادی و مواد مخدر بوده و سپس جرایم خشونت آمیز قرار دارد و جرایم جنسی و اخلاقی در مرتبه آخر است و حداکثر به 10 درصد می رسد.

این گزارش کارشناسی که اخیراً در نشریه داخل این معاونت نیروی انتظامی درج شده با عنوان «تحول جرایم زنان در سالهای 1360 تا 1380» است که برای این بررسی از آمار رسمی، (محکومان به زندان و دستگیر شدگان نیروی انتظامی) استفاده شده است.

بر اساس این گزارش آمار زنان دستگیر شده در سالهای 1380، 1375 و 1384 او در سطح کل کشور بیانگر کاهشی در تعداد دستگیر شدگان زن در کل کشور از 153745 نفر در سال 1375 به 36815 نفر در سال 84 بوده است. این کاهش زیاد، نسبت جرم زنان را از حدود 29 درصد به 6 درصد تقلیل داده است.

در سطح استان در دوره 1375 تا 1384، در برخی از استان ها نسبت زنان دستگیر شده افزایش و در برخی دیگر کاهش یافته است. استان هایی که در سال 1375 نسبت دستگیر شده بالاتری داشتند عبارت بودند از استان های تهران، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی، خراسان و نهایتاً کرمان.

در سال 1380 نیز بیشترین نسبت دستگیری را در استانهای تهرانف گلستان، مازندران، کرمان و مرکزی شاهد بوده ایم.

کمترین این نسبت ها نیز متعلق به استان های بوشهر، زنجان، قزوین، لرستان و هرمزگان بوده است.

داده های مربوط به نسبت نوع جرایم زنان تایید کننده این است که تغییراتی در ساختار جرم زنان در کل کشور بوجود آمده است، داده های حاکی از این مساله بودند که بر اساس آمار محکومان دادگاههای بالاترین فراوانی در نوع جرم زنان برای سالهای مورد نظر (1380 ـ 1360)، به جرایم مواد مخدر و جرایم جنسی اختصاص می یابد با آن که در طی این دوره گاه جرایم مواد مخدره و گاه جرایم جنسی فزونی می گرفتند ولی در مجموع بالاترین فراوانی جرم زنان در این سالها به این دو نوع جرم اختصاص داشته است، به طوری که ارسال 1365 به بعد حدود 70 درصد جرایم زنان به جرایم مواد مخدر و اخلاقی و جنسی اختصاص داشته است.

در مورد جرایم اقتصادی نیز زنان یک روند آرام رو به افزایش را در این نوع جرم به خود اختصاص داده اند به طوری که نسبت این نوع جرم از 7.4 درصد در سال 1360 به 10.48 درصد در سال 1380 رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.