مشاور وزير كشور خبر داد: ايجاد مشاغل كار بدون كارخانه براي زنان سرپرست خانوار

مديركل دفتر امور بانوان وزارت كشور خطاب به آنها كه تبعيض مشكل‌زا را معضل نقش‌آفريني اجتماعي زنان دانسته و نسخه برابري مي‌پيچند، گفت: كپي‌برداري از رفتار، گويش و روش مردانه راه حل مشكل زنان نيست زيرا مشكل زنان «ظلم» است.

به گزارش خبرنگار «زنان» ايسنا فرشته ساساني صبح امروز در نشست خبري نخستين نمايشگاه و جشنواره ملي «زنان نام‌آور و زنان نان‌آور» گفت: نسخه ما در برابر ظلم به زنان، بكارگيري عدالت جنسيتي است؛ چراكه زنان در عين ايفاي نقشهاي اجتماعي مي‌توانند وظايف همسري و مادري را ايفاء كنند و در اين راستا ، سياست ما رشد پايدار و متوازن همه ابعاد زنان و رعايت حدود ايفاي نقش فردي و اجتماعي است.

ساساني انجام 16 طرح ملي در خصوص زنان در جامعه را عامل رغبت و مشوق جامعه براي ورود به عرصه سياسي ــ اجتماعي دانست و گفت: تاكيد بر اين نقشها نبايد زنان را از وظايف اختصاصي كه از عهده ديگران خارج است، باز دارد.

وي افزود: تفكر تساوي جنسيتي، تفاوتهاي زنان و مردان را تنها برخاسته از فرهنگ و تربيت اجتماعي دانسته و معتقد است تنها تفاوت اين دو جنس مساله بيولوژيكي است؛ از اين رو به دليل نبود تفاوت رفتاري، زنان مي‌توانند پا به پاي مردان پذيراي تمامي نقشهاي موجود در اجتماع باشند.

مديركل دفتر امور بانوان وزارت كشور در ادامه، نگاه عدالت جنسيتي را نگاه مساوي به زن در عرصه انسانيت عنوان كرد و افزود: در اين عرصه هيچ تفاوتي در مسير كمال و رسيدن به سرمنزل هدايت نيست و هر كس تلاش بي‌دريغي انجام دهد، مقرب‌تر است.

مشاور وزير كشور خاطرنشان كرد: تفاوتهاي طبيعي و حقيقي، منشاء تفاوتهاي حقوقي، نه از باب تبعيض، بلكه از باب تكامل و ترميم جامعه است؛ از اين رو زنان در نگاه انساني، زن و مرد مساوي‌اند، اما در نگاه اجرايي، متفاوت هستند و بر اساس توانايي‌ها ‌مي‌توانند نقش‌آفرين باشند كه اين همان عدالت جنسيتي مد نظر است.

به گزارش ايسنا ساساني، لايروبي اقتصادي را لازمه نشر فرهنگي توصيف و خاطرنشان كرد: مشكلات معيتشي، مشكل زنان است؛ زيرا تا زماني كه معاش تامين نباشد، معاد، تامين نمي‌شود.

ساساني در خصوص بودجه دفتر امور بانوان با اشاره به هشت ميليارد تومان اعتبارات ستادي گفت: بر اساس تبصره 12 و بند «ج» و «و» بودجه سال 86، امور زنان در استانها دو رديف اعتباري دارند كه طبق بند «ج» 20 درصد از مازاد درآمد استانها متعلق به امور فرهنگي است و امور زنان نيز در اين عرصه مدنظر گرفته شده است. از سوي ديگر طبق بند «و» ، سه درصد اعتبارات عمراني به فعاليتهاي فرهنگي تعلق مي‌گيرد كه از جمله آن امور زنان است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران وي با بيان اين كه در عرصه كارآفريني، زنان ايراني با كمترين امكانات، بنگاه‌هاي اقتصادي،‌ توليدي قابل توجهي را به راه انداختند، افزود: در حاليكه هم اكنون سرانه اشتغال هر فرد در بنگاه بزرگ 300 ميليون تومان و در بنگاه كوچك 15 ميليون تومان است، در بسياري از شهرستانهاي كشور زنان با هزينه‌هايي بسيار كمتر از اين زمينه اشتغال و كارآفريني را فراهم كردند.

ساساني در پاسخ به پرسشي درباره تعداد زنان سرپرست خانوار در كشور اظهار كرد: درحاليكه تعدادي از اين افراد تحت پوشش كميته امداد امام خميني (ره) و تعدادي اندكي در پوشش سازمان بهزيستي كشور هستند، با تعداد زيادي از خانواده‌هايي روبرو هستيم كه معرفي خود به سازمانهاي حمايتي را در شانشان نمي‌دانند؛ از اين رو آمار زنان سرپرست خانوار در كشور از يك ميليون و 200 هزار تا يك ميليون و700 هزار تن ارزيابي مي‌شود.

مدير كل دفتر امور بانوان وزارت كشور، محدوديت اشتغال دولتي را يكي از دلايل عدم بهره‌برداري از عدد بالاي فارغ‌التحصيلان زن و خالي ماندن فضاي عرصه اجرايي از حضور آنها دانست و همچنين گفت: به دنبال راه‌اندازي مشاغلي براي زنان سرپرست خانوار هستيم تا اين گروه، حسب استعدادهاي خود به مشاغلي كه منافاتي با حضورشان در خانه ندارد، دست يابند و با توجه به پديده خصوصي‌سازي، زنان در بخشهاي غيردولتي ساماندهي و حمايت شوند.

ساساني با اشاره به كشور چين به عنوان بازار قدرت و ثروت، اظهار كرد: روي آوردن اين كشور به كار بدون كارخانه و فعاليت در داخل مراكز و اجزاي كوچك همچون منزل، علت موفقيت اين كشور در جذب بازارهاي جهاني بوده است.

ما نيز در كشورمان، متناسب با ظرفيتها، اقدام به اشتغالزايي براي زنان سرپرست خانوار از طريق فرصتهايي همچون پرورش قارچ، گياههاي دارويي ، زينتي ، پخت نان و …. و اين فضاها را به صحنه حضور زناني بدل كرده‌ايم كه خواستار مشاركت اقتصادي در جامعه هستند. در اين راستا 200 ميليون تومان اعتبار طي سال گذشته به استانهاي چهار محال و بختياري ، اردبيل، سيستان و بلوچستان ، خراسان رضوي به عنوان استانهاي داراي جمعيت بالاي زنان سرپرست خانوار اختصاص يافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.