مادر جلوه : گناه دختران ما چيست

كانون زنان ايراني _آمنه شيرافكن

” چطور مي توانند انتظار داشته باشند، دانشجويي درس جامعه شناسي بخواند و نسبت به مسايل زنان كشورش بي تفاوت باشد. ”

مادر جلوه جواهري اين مطلب را در حالي مي گويد كه در خانه‌اش پذيراي جمعي از فعالان جنبش زنان است كه براي ديدار با او به خانه‌اش آمده‌اند.

گوهر بیات (مادر جلوه)همان ابتداي در، روي صندلي‌ نشسته‌است و به زنان و دختراني كه از راه مي رسند خوش آمد مي‌گويد.

بازديد فعالان زن از خانواده كساني كه در حين فعاليت در جنبش زنان ايران بازداشت مي شوند اين روزها شكل متفاوتي پيدا كرده است. جلسه‌هاي همنشيني با خانواده‌ها به جاي آنكه صرفا به دلداري ختم شود جلسه‌هاي جدي شده است براي اينكه موضوع‌هاي مرتبط با جنبش زنان مورد تحليل و بررسي قرار گيرد و اينكه در مقابل فشارهايي كه بر جنبش وارد مي شود بايد از چه راهكارهاي مقاومتي استفاده كرد.

مادر جلوه كه خود عضو كميته مادران كمپين یک میلیون امضا بر ضد قوانین تبعیض آمیز است كنار خديجه مقدم نشسته و مدام تاكيد دارد كه هنوز دلايل بازداشت اين دخترم را نمي دانم.

مريم حسين خواه ديگر عضو فعال در كمپين يك ميليون امضا چندي است كه در بند عمومي زندان زنان به سر مي‌برد.
در تمام مدتي كه مادران كمپين موضوع بازداشت دلارام علي را پيگيري مي كردند، مادر جلوه جواهري همراهي شان مي كرد . شلید همان تجربه‌ها موجب شده است تا امروز با آرامش بيشتري روي صندلي خانه‌اش بنشيند و بينديشد كه براي آزادي دخترش چه بايد كند.

مادر جلوه كه همچنان سوال‌هاي زيادي دارد مي‌گويد:« خودشان به بچه‌هايي كه قبلا بازدشت كرده بودند گفتند كه امضاگرفتن جرم نيست. حالا واقعا چه جرمي را براي دختران ما در نظر گرفته اند. اينكه به مسئله زنان كشورشان اهميت مي دهند ؟ و اينكه حل اين مسايل برايشان دغدغه است؟ »

خديجه مقدم پيشنهاداتي دارد ، اينكه بر اساس روال مادر جلوه هم نامه‌اي به مسولان بنويسد و در آن همين سوال‌ها را مطرح كند. البته تاكيد مي كند كه پيگيري از اين راه در حدود 6 ماه طول مي كشد تا به نتيجه برسد.

گروه فعالان جنبش زنان كه به ديدار خانواده جلوه آمده اند هر كدام دغدغه هايشان را مطرح مي كنند واين پرسش مدام مطرح مي شود كه اين بازداشت ها همچنان ادامه خواهد داشت. دليل اين همه برخوردهاي سخت با فعالان جنبش زنان چيست؟

كاوه مظفري همسر جلوه كه بيش از يك ماه از آغاز زندگي مشترك او و جلوه نمي‌گذرد نيز در كناري ايستاده است.
جلوه جواهري در حالي بازداشت شد كه بايد 27 آذر ماه بر اساس احضاريه‌اي ديگر خود را به دادگاه معرفي كند.
جلوه دانشجوي مقطع كارشناسي ارشد جامعه شناسي دانشگاه الزهرا است و از او مقاله‌هاي زيادي در سايت تغيير براي برابري و زنستان منتشر شده است.

اتهام هاي رسانه اي مدل جديدي از اتهام را براي فعالان جنبش زنان شكل داده است. مريم حسين خواه به جرم اينكه در سايت زنستان مطلب نوشته به زندان مي‌رود و حالا هم جلوه را به خاطر انتشار مقاله هايش در سايت تغيير براي برابري به اوين برده‌اند.

خانه جلوه جواهري پر شده است از دوستانش . مادرش در ميان جمع مدام تاكيد دارد كه كار اين دختران فرهنگي است و چرا سیستم قضایی و امنیتی اينقدر سخت با گروهي از فعالان زن برخورد مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.