سيمين بهبهاني: زنده‌ام

سارا امت علی

روزنامه سرمايه

خبر درگذشت هر هنرمندي آزاردهنده است،‌به ويژهء آنكه يك نفر مدام با روزنامه تماس بگيرد و با وجود انكار خبرنگاران، تاكيد كند از دوستان صميمي فلان هنرمند است و مي‌داند او درگذشته است.

اين اتفاق روز گذشته چند بار در تحريريه روزنامهء سرمايه رخ داد و ما را وادار كرد، ساعتي مانده به گرگ و ميش غروب با منزل سيمين بهبهاني تماس بگيريم. بهبهاني خود پاسخ داد: «از صبح تا به حال 100 نفر از اقصي نقاط دنيا با من تماس گرفته‌اند و خبر مرگم را به خودم داده‌اند. بعضي‌ها حتي باور نمي‌كنند من با آن‌ها صحبت مي‌كنم. از بس تلفن زنگ خورده خسته شده‌ام.»

اين اولين بار نيست كه شايعه درگذشت او بر سرزبان‌ها افتاده،‌نيمهء تابستان در حالي‌كه همه نگران سلامت سيمين دانشور بودند، شنيدند براي سيمين بهبهاني هم اتفاقي ناخوشايند رخ داده است. بهبهاني دربارهء آن روزها مي‌گويد: «با پسرم رفته بوديم خريد،‌وقتي برگشتم ديدم مقابل خانه شلوغ است. پرسيدم چه خبر شده؟ گفتند گويا خانم بهبهاني فوت كرده‌اند. باورشان نمي‌شد من مقابلشان ايستاده‌ام و در حال گفت‌وگو با آن‌ها هستم.»

وي ادامه‌ داد:‌«امروز هم توفان بود،‌با اين‌كه زنده‌ام اما به هرحال حركت‌كردن به سوي تلفن و پاسخگويي به اين همه تماس برايم سخت است.»

هرچند سيمين بهبهاني در گفت‌و‌گو با رسانه‌هاي گوناگون صحت و سلامت خود را اعلام كرده اما دانشنامهء آزاد ويكي پديا،‌در مقابل نام اين هنرمند تاريخ 13 آذر 1386 را به عنوان تاريخ درگذشت منتشر كرده است.سيمين خليلي معروف به «سيمين بهبهاني» فرزند عباس خليلي، شاعر و نويسنده و مدير روزنامه«اقدام»بود. پدرش به دو زبان فارسي و عربي شعر مي‌‌گفت و حدود 1100 بيت از ابيات شاهنامهء فردوسي را به عربي ترجمه كرده بود. مادرش از زنان پيشرو زمان خود بود و در انجمن نسوان وطن‌خواه عضويت داشت، مدتي هم سردبير روزنامهء «آينده ايران » بود. او همچنين در كانون بانوان و حزب دموكرات عضويت داشت و به عنوان معلم زبان فرانسه در آموزش و پرورش خدمت مي‌كرد.

سيمين بهبهاني از چهره‌هاي ماندگار شعر ايران و صاحب سبك در عرصهء غزل فارسي است و از زنان پيشرو به شمار مي‌آيد. او در زمينهء حقوق بشر و حقوق زنان نيز فعاليت مي‌‌كند. غزلي با مطلع «دوباره مي‌سازمت وطن» از آثار ماندگار اين هنرمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.