مديركل پيشگيري از اعتياد بهزيستي خبرداد: افتتاح اولين پناهگاه زنان تا ابتداي زمستان

مدير كل پيشگيري از اعتياد سازمان بهزيستي كشور از اختصاص اعتبار 400 ميليون توماني به بخش برنامه‌ها پيشگيري از سوء مصرف مواد مخدر توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر به اين سازمان خبر داد.

دكتر فريد براتي سده در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام اين خبر افزود: رقم اعتبار پيشنهادي بهزيستي براي اين بخش، بيش از يك ميليارد تومان بود.

وي ادامه داد: همچنين بخشي از اعتبارات درمان و كاهش آسيب سه ميليارد توماني دفتر پيشگيري از اعتياد بهزيستي تاكنون اختصاص نيافته بود كه با رايزني‌ها و پيگيري‌هاي صورت گرفته، اين اعتبار نيز در حال اختصاص يافتن است.

مدير كل پيشگيري از اعتياد سازمان بهزيستي كشور با بيان اين كه با اختصاص اعتبارات ذكر شده مي‌توانيم تعهدات خود را عملياتي كنيم، تصريح كرد: بر اساس برنامه‌هاي تدوين شده، آمادگي راه‌اندازي 20 واحد DIC جديد، افزايش تيم‌هاي سيار و ايجاد شلتر زنان را داريم.

وي ايجاد پناهگاه (شلتر) و افزايش آن‌ها را يكي از اقدامات مهم بهزيستي و مشكلات پيش رو اعلام و اذعان كرد: يكي از استان‌هايي كه با آغاز فصل سرما با مهاجرت معتادان روبرو و دچار مشكل مي‌شود، استان هرمزگان است كه در ماه‌هاي اخير يك شلتر در اين استان ايجاد شده است.

براتي سده از افتتاح اولين شلتر زنان در تهران خبر داد و گفت: اين شلتر تا ابتداي زمستان راه‌اندازي و افتتاح مي‌شود.

وي در ادامه گفت‌وگو با ايسنا در رابطه با اعلام خبر پوشش بيمه‌اي هزينه‌هاي درمان اعتياد و ابلاغ آن به وزارت رفاه و تامين اجتماعي، گفت: از سال گذشته در تلاش هستيم، تا با همكاري سازمان‌هاي بيمه‌گر از طريق مراكز ترك اعتياد سازمان بهزيستي معتادان را بيمه كنيم و به اين منظور مراكز ترك اعتيادي كه از سازمان بهزيستي مجوز دارند، به عنوان كارگزار و كارفرما وظيفه بيمه كردن معتادان را بر عهده خواهند داشت.

مدير كل پيشگيري از اعتياد سازمان بهزيستي كشور يادآور شد: فقدان بهره‌مندي معتادان از سيستم بيمه‌اي در عمل به نفع سيستم درمان اعتياد و سازمان‌هاي بيمه‌گر نيست، چرا كه در حال حاضر معتادان با عناوين مختلف از خدمات درماني سازمان‌هاي بيمه‌گر استفاده ‌كرده و هزينه‌هاي سنگيني را بر صندوق سازمان‌هاي بيمه‌گر تحميل مي‌كنند.

وي با بيان اين كه تحقيقات جديد نشان مي‌دهد اگر سازمان‌هاي بيمه‌گر در امر درمان معتادان سرمايه‌گذاري كنند، مي‌توانند سود بالايي كسب كنند،‌ عنوان كرد: بدين ترتيب به دليل جمعيت بالاي اين قشر، تعداد مراجعان به سازمان‌هاي بيمه‌گر افزايش و در نتيجه سود بالايي كسب مي‌كنند.

براتي سده يادآور شد: در حال حاضر درباره جزييات طرح بيمه درمان معتادان تصميمي گرفته نشده و در حال تعامل و گفت‌وگو با سازمان‌هاي مربوطه هستيم.

وي اضافه كرد: در نظر داريم در مرحله اول معتادان پرخطر را كه در حال حاضر معتادان تزريقي را شامل مي‌شود، تحت پوشش بيمه قرار دهيم، زيرا اين گروه به لحاظ خطر ابتلاء و هزينه جزو پرخطر و هزينه‌ترين گروه معتادان هستند.

وي درباره منابع اجرايي اين طرح گفت: منابع اجرايي اين طرح بايد از طرف وزارت رفاه و تامين اجتماعي پيش‌بيني شود. در حال حاضر كليه آمار و ارقام مربوط به معتادان و اطلاعات دارويي آن‌ها را به سازمان‌هاي بيمه‌گر داده شده است و سعي داريم با همكاري سازمان‌هاي بيمه‌گر و پشتيباني وزارت رفاه و تامين اجتماعي اين امر را اجرايي كنيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.