درخواست فوری برنامه نظارت بر حمايت مدافعان حقوق بشر در باره وضعيت جلوه جواهری در زندان

گويا نيوز: برنامه نظارت بر حمايت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از “سازمان جهانی مبارزه با شکنجه” (OMCT) و “فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر” (FIDH) اطلاعات جديدی را دريافت کرده است و از شما درخواست می کند که سريعا درخصوص وضعيت پيش آمده ذيل در جمهوری اسلامی ايران اقدام نماييد.

شرح مختصری از وضعيت پيش آمده:

برنامه نظارت از سوی منابع قابل اطمينان مطلع شده که خانم جلوه جواهری، روزنامه نگار و يکی ديگر از فعالان کمپين “يک ميليون امضاء” بازداشت و به زندان منتقل شده است. او همچنين يکی از اعضای فعال در سايت اينترنتی کمپين است که هدف آن اعمال فشار بر قانونگذاران جمهوری اسلامی داير بر تغيير قوانين تبعيض آميز در زمينه حقوق زنان می باشد.

با توجه به اطلاعات به دست آمده، خانم جلوه جواهری روز اول دسامبر ۲۰۰۷ به شعبه ويژه امنيت دادگاه انقلاب احضار شده است. او پس از چند ساعت بازجويی به “تشويش اذهان عمومی”، “تبليغ بر ضد نظام” و “نشر اکاذيب” از طريق قطعات خبری در سايت کمپين “يک ميليون امضاء” متهم گرديد. خانم جواهری سپس به بخش ۳ زندان اوين منتقل شده و همچنان در زندان بسر می برد.

برنامه نظارت مراتب نگرانی شديد خود را نسبت به افزايش سرکوب توسط دولتمردان جمهوری اسلامی در قبال مدافعان حقوق بشر، به ويژه فعالان حقوق زنان که در کمپين “يک ميليون امضاء” نيز مشارکت می کنند، اعلام می دارد و همچنين يادآور می شود که طی دو سال گذشته بيش از ۱۰۰ فعال حقوق زنان دستگير شده، مورد بازجويی قرار گرفته و در نهايت محکوم شده اند. اين درحالی است که دولت جمهوری اسلامی از زندانی کردن اين فعالان و آزادی آنان در ازای وثيقه های سنگين بيش از يک ميليون يورو به دست آورده است.

برنامه نظارت همچنين مايل است يادآوری کند که ايران با ارائه نامزدی خود در انتخابات شورای حقوق بشر سال ۲۰۰۶ متعهد شده “بالاترين سطح استانداردها را در ارتقاء و حمايت از مقوله حقوق بشر رعايت و حفظ کند”. (۱) قابل ذکر است که ايران مصرانه روی اين نکته تأکيد نمود که “تلاش هايی را به طور مستمر در زمينه حفظ شئونات انسانی و ارتقاء و حمايت از مقوله حقوق بشر و آزادی های اصلی انجام خواهد داد”. (۲) برنامه نظارت به منظور اطمينان بخشيدن به واقعيت ادامه اين تلاش ها، از جمهوری اسلامی ايران می خواهد تا براساس عهدنامه های بين المللی حقوق بشر عمل کند.

اقدامات مورد درخواست:

از شما خواهشمنديم که هر چه سريعتر دولتمردان جمهوری اسلامی را از درخواست های زير باخبر سازيد:

۱. تحت هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی خانم جلوه جواهری و ديگر فعالان کمپين “يک ميليون امضاء” را تضمين کنند.

۲. هر چه سريعتر و بدون هيچ گونه قيد و شرطی خانم جلوه جواهری را آزاد کنند، زيرا دستگيری و بازداشت او کاملا خودسرانه است. به نظر می رسد که هدف از مجازات وی صرفا جلوگيری از ادامه فعاليت های او در زمينه حقوق بشر می باشد.

۳. اطمينان دهند که از کليه فعالان حقوق زنان که در کمپين “يک ميليون امضاء” مشارکت کرده اند رفع اتهام خواهد شد.

۴. سريعا به هرگونه اقدام تهديدآميز و آزاردهنده، حتی در سطوح قضايی، در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ايران پايان دهند.

۵. به مواد اعلاميه مدافعان حقوق بشر، تصويب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در ۹ دسامبر ۱۹۹۸، احترام گذاشته و آن را رعايت کنند. به ويژه ماده اول آن که می گويد: “هر شخصی به صورت فردی يا گروهی اين حق را دارد که در سطوح ملی و يا بين المللی اقدام به حمايت از حقوق بشر کند و آزادی های اصلی را تحقق بخشد” و ماده ۶.b که می گويد: “هر شخصی به صورت فردی يا گروهی اين حق را دارد که (…) آزادانه به چاپ، انتشار و ابلاغ هرگونه اطلاعات و نظری در زمينه حقوق بشر و آزادی های اصلی بپردازد” ” و همچنين ماده ۱۲.۲ که می گويد: “دولت بايد کليه تدابير لازم را انجام دهد تا حمايت فردی و گروهی همه کس نسبت به خشونت، تهديد، اقدامات تلافی جويانه، فشار، تبعيض های منفی شخصی و يا قانونی و هرگونه اقدام مستبدانه ديگری، توسط مراجع ذيصلاح تضمين گردد”.

۶. به طور کلی، تحت هر شرايطی اطمينان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادی های اصلی در ايران مطابق با اعلاميه جهانی حقوق بشر و ديگر عهدنامه های بين المللی و منطقه ای که ايران نيز آنها را به رسميت شناخته رعايت خواهند شد.

رونوشت:

– رهبر انقلاب اسلامی، جناب آيت الله سيدعلی خامنه ای.

– رياست جمهوری، جناب آقای محمود احمدی نژاد.

– رياست قوه قضاييه، جناب آقای محمود هاشمی شاهرودی.

– وزير امور خارجه، جناب آقای منوچهر متکی.

– نماينده دائم جمهوری اسلامی ايران در سوئيس.

– سفير ايران در فرانسه، جناب آقای علی آهنی.

لطفا رونوشت اين نامه را به ديگر نمايندگان ديپلماتيک جمهوری اسلامی در ديگر کشورها نيز ارسال نماييد.

پاريس – ژنو، ۵ دسامبر ۲۰۰۷

لطفا در پاسخ خود ما را از هرگونه اقدام انجام شده درخصوص اين درخواست ها مطلع نماييد.

برنامه نظارت، برنامه مشترکی است از “فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر” (FIDH) و “سازمان جهانی مبارزه با شکنجه” (OMCT) که به حمايت از مدافعان حقوق بشر اختصاص داشته و هدف اصلی آن، پشتيبانی همه جانبه از اين افراد در زمان نياز می باشد.

برنامه نظارت، همچنين برنده جايزه حقوق بشر در سال ۱۹۹۸ از کشور فرانسه است.

***

۱- به قطعنامه تصویب شده توسط مجمع عمومی شورای حقوق بشر به شماره A/RES/60/251 مراجعه کنید.
۲- به سايت به سایت http://www.un.org/ga/60/elect/hrc/iran.pdf مراجعه کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.