افشای نكات ضد و نقيض در پرونده دکتر زهرا

ايمان پاك نهاد

كانون زنان ايراني: «بخش هايي از پرونده را مطالعه كرديم. نكات ضد و نقيض در پرونده دكتر زهرا خيلي زياد است. بنابراين به زمان بيش تري نياز داريم تا همه موارد را بررسي كنيم.»

ليلا علي كرمي، يكي از وكلاي پرونده دكتر زهرا بني يعقوب اين را گفت.

دكتر زهرا بني يعقوب حدود دو ماه پيش به همراه نامزدش در پاركي در همدان توسط نيروهاي ستاد امر به معروف و نهي از منكر بازداشت شد .پس از 48 ساعت بازداشت وقتي خانواده اش به اين شهر مراجعه كردند ماموران خبر از خودكشي دكتر زهرا در بازداشتگاه دادند.مرگي كه به عقيده خانواده زهرا مرگي مشكوك بوده و با توجه به شواهد موجود فرضيه خودكشي او را منتفي مي كند.

وكالت پرونده دكتر زهرا تا يك ماه پس از مرگ دكتر زهرا در اختيار مهرنوش نجفي، يكي از اعضاي شوراي شهر همدان بود. نجفي پس از آن كه وكالت پرونده بر عهده شيرين عبادي قرار گرفت، در نامه اي سرگشاده عنوان كرد كه دادگاه و دادستاني همدان از هرگونه همكاري براي پيشبرد پرونده دريغ نكرده اند كه تعجب خانواده دكتر زهرا را برانگيخت.

شيرين عبادي، عبدالفتاح سلطاني، ليلا علي كرمي و مهناز پراكند چهار وکیلی هستند كه وكالت اين پرونده را به عهده گرفته اند.

علي كرمي كه همراه با همکارش پراكند چند روز پيش به همدان سفر كرده بودند، درباره اقدام هاي انجام داده گفت:«وقتي به دادگاه رفتيم، بازپرس پرونده حضور نداشت ولي به هرطريق توانستيم دستور مطالعه پرونده را بگيريم.»
به گفته علي كرمي پرونده 116 صفحه دارد و در وقت كمي كه به آن ها داده شده نتوانسته اند كل پرونده را بخوانند:«حدود يك ساعت و نيم فرصت دادند؛ فقط بخش هايي از پرونده را خوانديم و يادداشت برداري كرديم كه در همان بخش هايي كه خوانديم نكات فراواني هست كه به ما كمك خواهد كرد.»

لیلا علی کرمی با شیرین عبادی در پیگیری پرونده زهرا همکاری دارد.

تصویر

خانواده دكتر زهرا از روز اول حادثه به دنبال دريافت پرينت مكالمه هاي تلفني رحيم، برادر دكتر زهرا بودند. رحيم بني يعقوب در اين باره گفت:« اگر پرينت تلفن را بدهند مشخص خواهد شد كه فاصله زماني مكالمه با خواهرم با لحظه مرگ او فقط 15 دقيقه بوده است.»

به گفته علي كرمي اما، پرينت مكالمه ها ي تلفني رحيم ضميمه پرونده شده است و در پرينت تلفني روز 21 مهر ماه(روز مرگ دكتر زهرا) هيچ شماره اي با پيش شماره همدان(0811) وجود ندارد:«در يكي از اظهارات در پرونده از قول يكي از مسوولان به صورت مكتوب عنوان شده است كه دكتر زهرا حدود ساعت هشت و نيم با برادرش صحبت كرده است. اما در پرينت تلفني چنين شماره اي از همدان وجود ندارد. كه اين يك تناقض است.»

علي كرمي ادامه داد:«تمام اين تناقض ها را يك جا جمع خواهيم كرد و پس از مشورت با همه وكلاي اين پرونده، لايحه اي را به بازپرس پرونده تقديم خواهيم كرد.»

رحيم بني يعقوب، برادر دكتر زهرا هم در روزهاي اخير به ديدار شيرين عبادي رفته است. عبادي به تازگي از سفر خارج از كشور بازگشته و تراكم كاري زيادي داشته است. رحيم بني يعقوب در باره ديدارش با وكيل پرونده خواهرش گفت:«بيش تر صحبت ها در باره نامه اي بود كه خانم نجفي، وكيل سابق پرونده منتشر كرده اند. او تا 20 روز پس از حادثه اجازه پیدا نکرده بود صحنه حادثه را ببيند. حال چطور عنوان مي كند كه دادگستري همدان نهايت همكاري را با او در باره این پرونده داشته است.»

عكس هاي اختصاصي: آرش عاشوري نيا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.