سازمان گزارشگران بدون مرز به روزنامه نگاران مدافع آزادی جایزه داد

سازمان گزارشگران بدون مرز جايزهء روزنامه‌نگار سال را به «سيوم تسي هايه» از كشور اريتره داد;روزنامه‌نگاري كه از سپتامبر 2001 در زندان بسر مي‌برد.ژيلا بني‌يعقوب، روزنامه‌نگار ايراني از جمله چهار نامزد گزارشگران بدون مرز براي دريافت اين جايزه بود.

جايزهء گزارشگران بدون مرز و بنياد فرانسه از 1992 تاكنون هر سال به يك روزنامه‌نگار مدافع آزادي داده مي‌شود.از شانزده سال پيش هر ساله گزارشگران بدون مرز و بنياد حقوق بشري فرانسه به پاسداشت آزادي بيان و ارج‌گذاري به روزنامه‌نگاران به يك روزنامه‌نگار، يك رسانه، يك وب‌نگار معترض و به يك مدافع آزادي بيان جوايزي اهدا مي‌كند.

امسال در بخش رسانهء اين جايزه به «راديو تلويزيون نداي دمكراسي برمه» يكي از معتبرترين منابع خبري به هنگام خيزش مردمي در برمه داده شد.جايزهء روزنامه‌نگار سال به سيوم تسي هايه از كشور اريتره داده شد. هدف هيات داوران گزارشگران بدون مرز و بنياد فرانسه جلب توجه جهانيان به وضعيت روزنامه‌نگاران در اين كشور است كه در شرايط دشواري بسر مي‌برند. در اريتره در سال‌هاي اخير دست‌كم چهار روزنامه‌نگار در زندان به قتل رسيده اند.

جهان عرب امسال در دو بخش جوايز گزارشگران بدون مرز و بنياد فرانسه را به خود اختصاص داد. در بخش «مدافعان آزادي مطبوعات» سازمان «ديده‌بان آزادي مطبوعات» از كشور عراق براي تلاش در جهت نشان دادن فشارها و خشونت عليه دست‌اندركاران حرفهء روزنامه‌نگاري و دشواري كار روزنامه‌نگاران در عراق برندهء اين جايزه شد.

وبلاگ‌نويس 23 ساله كريم عامر از كشور مصر كه براي افشاي خشونت پليس و نقد سياست‌هاي دولت حسني مبارك به چهار سال زندان محكوم شده است و هم‌اكنون در زندان بسر مي‌برد، برندهء جايزه بخش «وب‌نگاران معترض» بود.

امسال جايزه تازه‌اي به مجموعه جوايز گزارشگران و بنياد فرانسه اضافه شد كه «جايزهء چين» نام دارد. اين كشور بزرگ‌ترين زندان براي روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران معترض است. جايزهء امسال به دو مدافع حقوق بشر هوجيا و زنگ جينايا كه در منزل خود در بازداشت خانگي بسر مي‌برند داده شد.

مراسم اهداي اين جوايز 13 آذرماه در پاريس با حضور رسانه‌ها و سازمان‌هاي مدافع حقوق بشر برگزار شد. در بخشي از اين مراسم از روزنامه‌نگاران زنداني در ايران ياد شد و روبرت مئنار دبير اول گزارشگران بدون مرز با يادآوري زنداني بودن عمادالدين باقي درباره شرايط وي و سايرروزنامه‌نگاران زنداني ايران، سخن گفت.

منبع:

وب سایت گزارشگران بدون مرز

http://www.rsf-persan.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.