70 درصد کودک آزاریها توسط پدران معتاد رخ می دهد

یک متخصص علوم رفتاری و آسیب شناسی اجتماعی اعلام کرد: براساس تحقیقات انجام شده 60 الی 70 درصد آزارهای عاطفی ، جسمی و روحی کودکان از سوی پدران معتاد انجام می شود.
دکتر مجید ابهری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: از نظر آسیب شناختی همه نوع آزار کودک مانند محرومیت از تحصیل ، تنبیه بدنی و جسمی ، فحاشی و … کودک آزاری محسوب می شود و حتی محرومیت عاطفی از محبت پدر و مادر نیز جزء اصلی این آزارها است.

وی خاطر نشان کرد: اغلب کودک آزاریها از سوی پدران انجام می شود و در پاره از موارد مادران و یا نامادری ها نیز اقدام به این اعمال غیر انسانی می کنند ، امروزه کودک آزاری بصورت یک آزار روحی ، جسمی و روانی در مورد کودکان جامعه مطرح است.

وی گفت: اعتیاد بویژه به مواد روان گردان شیمیایی، بیکاری، انتقام جویی از کودک به جای مادر و یا آزار دادن مادر بوسیله آزار کودکان، از جمله دلایلی است که باعث آزار کودک توسط پدر می شود .

این متخصص علوم رفتاری و آسیب شناسی اجتماعی تاکید کرد: از آنجا که والدین صاحبان اصلی کودکان در جامعه شناخته می شوند متاسفانه امروز روش موثری برای جلوگیری از این ناهنجاریها پیش بینی نشده است و به همین علت است که در پاره ای موارد این آزارها به مرگ کودک منجر می شود.

ابهری گفت: صلب صلاحیت از اینگونه والدین ، گرفتن فرزند از آنها و سپردن کودکان به دولت و یا نهادهای غیردولتی و یا خانواده های داوطلب ،اصلی ترین روش مقابله با این اعمال است زیرا که فرزندان فقط به والدین تعلق ندارند بلکه جزء سرمایه های ملی و اجتماعی محسوب می شوند.

وی ادامه داد: مجازات والدینی که از سر انتقام جویی دست به کودک آزاری می زنند و همچنین درمان والدین بیمار از روشهای کوتاه مدت برای مقابله با این حرکت ضد انسانی است.

یک متخصص علوم رفتاری و آسیب شناسی اجتماعی اظهار داشت: همچنین تدوین قوانین بازدارنده و پیش بینی مجازات برای پدر و مادرانی که بیکاری ، بی پولی و یا روابط نادرست خود با دیگران را با آزار کودکان تخلیه می کنند ، نیز می تواند به عنوان اهرمهای بازدارنده بکار رود.

ابهری تصریح کرد: براساس تحقیقات انجام شده 60 الی 70 درصد آزارهای عاطفی ، جسمی و روحی کودکان از سوی پدران معتاد انجام می شود به همین دلیل باید با ارائه برنامه های پیشگیرانه ، اشتغالزایی برای معتادان بهبود یافته و … مقدمات مقابله با این ناهنجاری را فراهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.