سخت‌گيري بر زنان عراقي؛ ميراث نيروهاي نظامي انگلستان در عراق

بسياري معتقدند سخت گيري بر زنان و آزار و اذيت آنها از سوي شبه نظاميان از جمله ميراث نيروهاي نظامي انگلستان در جنوب عراق به شمار مي رود.

بخش خبر شبكه يك تلويزيون انگليس در گزارش خود گفت بسياري معتقدند درگيري ها بين گروه هاي مختلف در عراق و همچنين خيابان‌هاي مملو از شبه نظامياني كه مبارزه اي را عليه زنان عراق آغاز كرده اند و به آزار و اذيت آنها مي پردازند ، ميراثي است كه نيروهاي نظامي انگلستان در شهر بصره بر جاي مي گذارند.
اين بخش خبري تصاويري را از شبه نظاميان در عراق پخش كرد كه پس از خروج نيروهاي نظامي از بصره ، پرچم انگليس را زير پاي خود گذاشته بودند .
همچنين تصاويري از سينه زني ها در عراق نشان داده شد و يك روحاني كه براي عده اي روضه خواني مي كرد.
اين گزارش خبري افزود: “شبه نظاميان به تازگي روندي را آغاز كرده اند و درباره پوشش زنان سخت گيري شديدي را شروع كرده اند. ”

در اين گزارش خبري، يك زن عراقي كه محجبه هم بود درباره شبه نظاميان عراقي گفت:” هر زماني كه به خيابان مي رويم مدام نگران هستيم و به اطرافمان نگاه مي كنيم و مي ترسيم از اينكه شبه نظاميان ما را اذيت كنند و يا ما را بكشند .”

در اين گزارش همچنين تصويري از يك انفجار كنترل شده در نزديكي نيروهاي نظامي انگلستان نشان داده شد و گفته شد كه در جنوب عراق همچنان حمله عليه نيروهاي نظامي انگلستان وجود دارد.
خبر شبكه دو تلويزيون انگليس نيز در گزارشي به نظر مردم عراق درباره حضور نيروهاي نظامي انگلستان در شهر بصره اشاره كرد و گفت: “82 درصد از مردم عراق معتقدند نيروهاي نظامي انگلستان نبايد در عراق حضور داشته باشند و 86 درصد از مردم عراق نيز بر اين باورند كه حضور نيروهاي نظامي انگلستان در عراق تاثيرهاي منفي به دنبال داشته است. ”

منغيث داقر Munqith Dagher از مسئولان يك مركز نظر سنجي كه تا كنون در باره مسائل مختلف در عراق نظر سنجي هاي بسياري را انجام داده است، در ارتباط زنده‌اي با اين بخش خبري گفت:” در مراحل اوليه كه نيروهاي نظامي انگلستان به عراق آمده بودند ، مردم عراق فكر مي كردند كه حضور آنها برايشان اميد را به ارمغان مي آورد، اما بعد از گذشت 4 سال و شمار بالاي كشته شدگان و مجروح شدگان در عراق ، اكنون ديگر مردم عراق مي خواهند كه نيروهاي نظامي انگلستان از كشورشان خارج شوند چون معتقدند كه سودي برايشان نداشته است . ”

وي همچنين درباره انجام كارهاي تحقيقاتي و نظرسنجي در عراق گفت:” انجام چنين كارهايي در عراق كار آساني نيست و 3 نفر از افرادي كه در اين حيطه فعال بوده اند ، سرشان توسط شبه نظاميان بريده شده است و شماري ديگر نيز توسط شبه نظاميان دستگير و شكنجه شده اند و ما براي ادامه كار تحقيق و بررسي و انجام نظر سنجي ها مجبور بوده ايم كه روش ها و تكنيك هاي جديدي را به كار ببريم تا با مانعي بر سر كارمان مواجه نشويم . ”

اندرو نرف گزارشگر خبر شبكه دو تلويزيون انگليس مستقر در بصره در باره چگونگي شرايط در بصره گفت : “مردم در شهر بصره معتقدند زنان در رعب و وحشت به سر مي برند و مبارزه اي از سوي شبه نظاميان عليه زنان شكل گرفته است و مردم بصره همچنين معتقدند كه شبه نظاميان به طور عميقي در نيروهاي پليس عراقي نفوذ پيدا كرده اند و در نتيجه اعتماد مردم به نيروهاي پليس از ميان رفته است.”

منبع:فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.