بیانیه کمیته زنان ادوار تحكيم وحدت در اعتراض به ادامه بازداشت جلوه جواهری و مریم حسین خواه

سايت ادوار تحكيم وحدت : کمیته زنان سازمان ادوار تحكيم وحدت در اعتراض به بازداشت فعالان حقوق زنان از جمله مریم حسین خواه و جلوه جواهری بیانیه ای صادر کرد.

تغيير قوانين تبعیض آمیز يكي از خواسته هاي محوري جنبش زنان ايران است و طی سال های اخیر، فعالان جنبش زنان کوشیده اند در چارچوب قانون اساسي، خواسته هاي خود را در نقد قوانين تبعیض آمیز در حوزه زنان به صور گوناگون مطرح كرده و برای تحقق آن تلاش کنند. از این رو خواسته تغییر قوانین، به عنوان خواسته های بنیادین که به برابری زن و مرد در حوزه قانونی توجه دارد، از سوي بسیاری از گروه هاو طيف هاي مختلف اين جنبش و دیگر جنبش های مدنی مورد توجه قرار گرفته است.

در همين زمينه فعالان جنبش زنان چه در گفت و گو با عامه مردم و چه با برگزاري نشست‌ها و جلسه‌هاي بحث و بررسي در پي آگاه سازي زنان جامعه بر آمده اند. با وجود این، برخوردهاي اخير با فعالان زن از جمله حمله به جلسه هاي آموزشي، متهم کردن آنها به نشر اکاذیب، احضار و بازداشت و تعيين وثيقه هاي سنگين و حكم هاي نامعلوم برای آنان در حالي از سوي دستگاه قضايي و امنيتي صورت مي گيرد كه اين گروه از زنان فعاليتي خلاف قوانين انجام نمی دهند. مريم حسين خواه، جلوه جواهري دو تن از فعالان حقوق زنان در ايران، و از اعضای کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز، بيش از دو هفته است كه در بند عمومي زندان زنان اوين در بازداشت بسر مي برند و وثيقه هاي سنگین 100 ميليون توماني برايشان تعيين شده است.

گسترش موج بازداشت‌ها و برخوردهای قهری با فعالان جنبش زنان فضايي توام با وحشت و ترس را نه تنها براي فعالان زن که برای بسیاری از فعالان نهادهای مدنی به وجود آورده است. این حرکت ها نه تنها خبر از بسته تر شدن فضای فعالیت های مدنی و اجتماعی می دهد که نشان دهنده گسترش محدودیت در برابر گسترش صدای حق خواهی و برابری خواهی زنان و همچنین نگاه امنیتی و توهم آمیز حاکمان به فعالیتهای مدنی و مسالمت آمیز ی است که با هدف اصلاح ترتیبات نادرست شکل گرفته در جامعه انجام می شود.

به نظر می رسد فعالیتهای برابری خواهانه زنان و طبیعی بودن و فراگیربودن خواسته های آنان در جامعه موجب هراس صاحبان تفکرات تمامیت خواهانه در ساختار قدرت شده است بگونه ای که این تفکر تلاش دارد تا با ایجاد هزینه های حداکثری برای فعالان حقوق زنان، آنان را از پیگیری اهداف خود منصرف سازد چرا که اگر زنان از طریق این فعالیتهای جنبشی به خواسته های خود دست یابند به الگویی برای سایر گروههای اجتماعی تبدیل خواهند شد.

کمیته زنان سازمان دانش اموختگان ایران( ادوار تحكيم وحدت) بازداشت ها و برخوردهاي اخير صورت گرفته با فعالان جنبش زنان ، عدم رعایت ترتیبات قانونی در بازداشت ایشان ، نگهداری مریم حسین خواه و جلوه جواهری در کنار زندانیان عادی علیرغم اینکه ایشان زندانی عقیدتی محسوب می گردند و کارشکنی مسئولان قضایی در روند آزادی با قید قرار وثیقه برای بازداشت شدگان را محکوم کرده و ضمن تاکید بر قانونی بودن فعالیتهای مریم حسین خواه و جلوه جواهری نسبت به نقض صریح حقوق شهروندی و حقوق مصرح در نظر گرفته شده در قانون اساسی برای آنان هشدار می دهد. بر این اساس کمیته زنان سازمان ادوار تحکیم خواستار آزادی هرچه سریعتر مریم حسین خواه و جلوه جواهری و توقف موج برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالیتهای مسالمت امیز و مدنی فعالان حقوق زنان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.