نخستین مرکز رشد تخصصی بانوان اصفهان نيمه كاره مانده است

كانون زنان ايراني : نخستین مرکز رشدتخصصی بانو که قرار بود توسط شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان راه اندازی شود درگیر و دار فضای فیزیکی مناسب و بودجه معلق مانده است.

هیات اجرایی شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نزدیک به یک سال قبل طی مصوبه ای تصمیم به ایجاد مرکز رشد مخصوص بانوان گرفت اما به علت نبود زمین مناسب برای ساخت این مرکز اجرای این مصوبه به تعویق افتاده است.
این در شرایطی است که در سفر استانی هیات دولت به اصفهان نیز بر راه اندازی چنین مرکز تاکید شده بود.

راه اندازی نخستین مرکز رشد تخصصی بانوان علاوه بر مکان به بودجه و اعتبارات حمایتی نیز نیاز دارد که ظاهرا این امر نیز هنوز محقق نشده است .

مصلحی رییس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان هدف از راه اندازی مرکز رشد بانوان را حمایت و کمک به زنان دانش آموخته و تحصیلکرده در رشته های مختلف ودر راستای بالفعل كردن تواناییهای بالقوه آنها می‌داند.

او می‌گوید قصد ما از ایجاد چنین مرکزی این است که در زنان ما این اعتماد به نفس ایجاد شود که آنها نیز می‌توانند کارهای بزرگ انجام دهند. موسساتی که وارد مراکز رشد می‌شوند . موسسه‌هاي دانش بنیادی هستند با استفاده از یکسری از حمایتها و خدمات نرم افزاری و سخت افزاری می توانند خود را به حدی از توانمندی برسانند که در شرایط عادی و خارج از این مراکز امکان آن وجود ندارد.

شرط ورود موسسه ها به مراکز رشد تحت حمایت شهرک‌های علمی وتحقیقاتی داشتن ایده‌ها و طرحهای دانش بنیان اما با قابلیت های تجاری سازی ونگاه اقتصادی است.
موسسه‌ها با این هدف وارد مراکز رشد می شوند که بعد از طی یک دوه سه تا چهار ساله بتوانند ایده و طرح خود را تجاری سازند .

شرکتها و موسسه هايي که بتوانند بعد از طی این مدت طرح یا فناوری تولیدی خود را تجاری کنند از مراکز رشد فارغ التحصیل شده و وارد پارکهای علم و فناوری می‌شوند.

در حال حاضر در پارک علم وفناوری و مراکز رشد تحت پوشش شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان موسسه‌هايي هستند که مدیرعامل یا هیات مدیره آنها را زنان دانش آموخته و صاحب ایده تشکیل می‌دهند. حتی برخی از این‌ها توانسته‌اند ایده خود را وارد مرحله تجاری سازی کنند.

به گفته مصلحی مرکز تخصصی رشد بانوان نه با هدف تفکیک جنسیتی بلکه با هدف تمرکز حمایتها و ارائه خدمات و آموزشهای مناسب به بانوان صاحب ایده ایجاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.