وخامت شدید وضع سلامت «عمادالدین باقی» در زندان

نوروز: خانواده «عمادالدین باقی» رییس دربند انجمن دفاع از حقوق زندانیان، لحظاتی قبل به خبرنگار «نوروز» اطلاع دادند: طی تماسی كه آقای باقی حدود ساعت 11 صبح امروز (چهارشنبه) با منزل گرفته‌اند، از وخامت اوضاع جسمانی خود خبر دادند؛ وضعیت جسمانی وی چنان بد بود كه در حین تماس تلفنی، به دلیل وخامت اوضاع جسمانی ادامه تماس ممكن نشد.

بنابراین خبر، پس از اطلاع از وضع نامساعد جسمانی باقی، وكیل و خانواده او خواستار ملاقات با وی شدند اما مسؤولان زندان اوین به اصرارهای آنان برای ملاقات ترتیب اثر نداده‌اند.

ممانعت از ملاقات با باقی در حالی صورت می‌گیرد كه «صالح نیكبخت» وكیل باقی، از بازپرس پرونده وی، مجوز دیدار با ایشان را دارد.

قوچانی: مسؤولیت اتفاقات احتمالی برعهده مقامات كشور است
در این حال، «محمد قوچانی» داماد باقی به خبرنگار «نوروز» گفت: صبح امروز آقای نیكبخت برای ملاقات با باقی به زندان اوین رفت. اما مسؤولان زندان به ایشان گفتند كه ملاقات به دلیل انجام بازجویی ممكن نیست.

وی افزود: یكی دو ساعت بعد از مراجعه آقای نیكبخت بود كه آقای باقی با منزل تماس گرفت و از وضع وخیم جسمانی خود خبر داد كه به دلیل همین مساله هم، ادامه تماس تلفنی ممكن نشد. بعد از آن، ما در تماس با زندان اوین خواستار ملاقات شدیم و مسؤولان زندان گفتند كه وكیل باقی می‌تواند ملاقات كند.

قوچانی در ادامه گفت كه برخلاف وعده مسؤولان زندان، از حدود ساعت 12و30 دقیقه امروز، آقای نیكبخت به همراه «فاطمه كمال احمدسرایی» همسر باقی، پشت در زندان اوین در انتظار به سر می‌برند، اما اجازه ملاقات به آنها داده نمی‌شود.

داماد باقی در پایان مصاحبه كوتاه خود با نوروز تاكید كرد: همین جا اعلام می‌كنم كه خانواده و وكیل آقای باقی بشدت نگران وضعیت ایشان هستند و ما هشدار می‌دهیم كه اگر اتفاقی برای ایشان بیفتد، مسؤولیت آن برعهده مسؤولان زندان اوین ومسؤولان كل كشور است.

نامه اعتراض‌آمیز خانواده باقی درباره نگهداری وی در بازداشتگاه امنیتی
پیش از این، صبح امروز (چهارشنبه) خانواده باقی با انتشار نامه‌ای ضمن ارائه گزارشی از وضعیت این زندانی سیاسی تاكید كرده بودند:«نگهداری باقی در بازداشگاه‌امنیتی غیرقانونی است».

در این نامه كه نسخه‌ای از آن به نوروز ارسال شد، آمده است: 74 روز از بازداشت عمادالدین باقی می‌گذرد بدون آنكه كسی درباره وضعیت او در زندان اوین پاسخگو باشد یا متناسب با وظایف قانونی قوه قضائیه در شرایط زندان او تغییری ایجاد شود.

نامه می‌افزاید: عمادالدین باقی از آغاز بازداشت در تاریخ 20 مهرماه 1386 تاكنون در زندان بسته به سر می‌برد و برای اینكه اعلام نشود در زندان انفرادی است هر از چندی یك متهم دیگر ـ كه بدون توجه به اصل تفكیك متهمان در زندان انتخاب می‌شود ـ در كنار آقای باقی قرار می‌گیرد تا ظاهرا شرایط زندان، انفرادی نباشد. این در حالی است كه كلیه فشارهای روحی و روانی ناشی از زندان دربسته بدون هواخوری، بدون تماس تلفنی با خانواده و… بر عمادالدین باقی حاكم است و اصولا قرار گرفتن باقی در بازداشتگاه بدون آنكه قرار بازداشتی درباره وی وجود داشته باشد خلاف مواد مصرح آیین دادرسی كیفری است و طبق قانون مجازات اسلامی مستلزم كیفر برای متخلفین از قانون است كه در مواد 570 و 572 قانون مجازات اسلامی قید شده است و جالب اینجاست كه حتی اگر اراده‌ای در برخی مقامات قضایی برای حداقل انتقال باقی از بازداشتگاه‌امنیتی به زندان عمومی وجود داشته باشد با مقاومت ضابطان امنیتی از آن جلوگیری می‌شود كه این مقاومت خود براساس مواد 573 و 574 قانون مجازات اسلامی غیرقانونی است.

در ادامه نامه خانواده باقی آمده است: مسوولان قضایی از یك طرف اعلام می‌كنند باقی به دلیل تحمل یك سال مجازات حبس خود (كه البته آن هم در شرایط غیرقانونی صادر شده) در زندان است و از سوی دیگر وی را هنوز در بازداشتگاه‌امنیتی دربسته نگهداری می‌كنند و حتی اعزام او به دادگاه تجدیدنظر با وجود دستور قاضی محترم این دادگاه و تاكید بازپرس شعبه امنیت دادگاه انقلاب محقق نشد. این در حالی است كه دادسرا درباره اتهام جدید باقی نیز اعلام مجرمیت و ختم بازجویی كرده و در نتیجه وی باید قانونا به بند عمومی زندان زیرنظر دادگستری استان تهران و سازمان زندان‌ها منتقل شود.

در پایان نامه تاكید شده است: عدم بازجویی از آقای باقی در 51 روز گذشته نیز نشان می‌دهد موضوعی برای بازجویی نمانده و اصولا نگهداری او در بازداشتگاه امن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.