در ايران يک هفته نامه توقيف و يک روزنامه نگار به يک سال زندان محکوم شد، گزارشگران بدون مرز

گزارشگران بدون مرز: ٨ دی ماه پرونده انتشارهفته نامه کرفتو از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بهانه “عدم انتشار منظم ” لغو شد. ١٠ دی ماه ابوالفضل عابدينی نصر روزنامه نگار نشريه بهار خوزستان در دادگاهی غير علنی و بدون حضور وکيل مدافع به يکسال زندان محکوم شد.

گزارشگران بدون مرز در اين باره اعلام ميکند : ” به سکوت وادار کردن رسانه ای مستقل تاسف آور است. در برابر عدم تمکين تحريره کرفتو به سانسور و پس از بارها اعمال فشار برای تاخير در انتشار نشريه، مقامات مسئول بالاخره تصميم گرفتند که با لغو امتياز اين هفته نامه برای هميشه پرونده آن را ببندند. دو روزنامه نگار اين هفته نامه از ماه ها پيش در زندان بسر می برند.”

٨ دی ماه اعلام شد که مجوز انتشار هفته نامه کرفتو از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به علت ” عدم انتشار منظم” لغو شد. اين تصميم در حالی اتخاذ شده است که فقط بيست و سه روز ار تاريخ انتشار آخرين شماره اين نشريه گذشته بود و قانون در اين موارد مهلتی شش ماهه برای نشريه در نظر گرفته است. هفته نامه کرفتو ٦٢ شماره منتشر کرده بود و بارها مقامات امنيتی در انتشار آن اخلال کرده بودند. از ماه ها پيش تحريريه اين نشريه تحت فشار قرار داشت. برخی از مسئولان و روزنامه نگاران کرفتو و از جمله ليلا مدنی مدير مسئول و بهزاد خوشحالی سرديبر آن بارها از سوی مقامات امنيتی – قضايی احضار، بازجويی و تهديد شده بودند.

دو روزنامه نگار اين هفته نامه هم اکنون در زندان بسر ميبرند. اکو کرد نسب در روز ٣٠ تيرماه دستگير شد. در ١۹ شهريور ماه وی در پشت درهای بسته محاکمه و در ٣١ شهريور ماه به سه سال زندان برای “جاسوسی” محکوم شد. اما ۲۲ آبان اعلام شد که دادگاه تجديد نظر استان کردستان حکم سه سال زندان وی را به شش ماه کاهش داده است. کاوه جوانمرد از روز ٢٦ آذر ماه ١٣٨٥ در زندان بسر می برد. اين روزنامه نگار هفته نامه کرفتو نيز در تاريخ ٢٧ ارديبهشت ماه سال جاری از سوی شعبه شش دادگاه سنندج و در دادگاهی غير علنی به دو سال زندان محکوم شد. وی در تاريخ ٨ دی ماه برای گذراندن مدت تبعيد حکم خود به زندان مراغه انتقال يافت.

ابوالفضل عابدينی نصر، در تاريخ ١١ دی ماه از سوی دادگاه انقلاب اهواز به يک سال زندان محکوم شد. روزنامه نگار ٢٥ ساله هفته نامه بهار اهواز در تاريخ سه شنبه ٢٢ آبان در اهواز دستگير شده بود. اتهامات وی “تبانی جهت اخلال در نظم عمومی کشور، تحريک به تظاهرات کارگران نيشکر هفت تپه، و مصاحبه با راديوهای بيگانه” اعلام شده است. ابوالفضل عابدينی نصر تنها گزارشگر اعتراضات کارگران نيشکر هفت تپه به هنگام پوشش خبری اين اعتصابات نيز دو بار از سوی ماموران اطلاعاتی دستگير شده بود.

از سوی ديگر اميد احمد زاده روزنامه نگار نشريات توقيف شده ی ئاسو و ديدگاه که از تاريخ ٥ آذر توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهر سنندج دستگير و زندانی شده بود، يکماه بعد از دستگيری از زندان آزادشده است. مقامات رسمی اتهامات و دلايل دستگيری اين روزنامه نگار را رسما اعلام نکرده اند.

و در آخر در تاريخ ١١ دی ماه در پی تظاهرات و درگيری ميان مردم ونيروهای انتظامی در شهر شيراز ماموران لباس شخصی بسيجی به دفتر روزنامه “تحليل روز” يورش برده و روزنامه نگاران حاضر در محل کار خود را مورد تعرض قرار دادند. در اين تهاجم که به بهانه ” عکس گرفتن از صحنه تظاهرات” صورت گرفت يکی از روزنامه نگاران به نام محمد حسن شلتوک‌کار مجروح و به بيمارستان انتقال يافت. ماموران فوق الذکر از امضای صورتجسله و تائيد شکايت روزنامه نگار ممانعت کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.