خانه اشتغال زنان ناصرخسرو تعاوني شد

سرمايه:”خانه اشتغال زنان ناصرخسرو مجوز ثبت تعاوني زنان گرفت.»

مينا محمدي، مسوول خانهء اشتغال زنان ناصرخسرو خبر تبديل شدن اين تشكل غيردولتي را به تعاوني مي‌دهد.

به گفتهء او، اين تعاوني 23 نفر از زنان سرپرست خانوار، خودسرپرست و يا بدسرپرست محلهء ناصرخسرو را به عنوان سهام‌داران اصلي انتخاب كرده است. هر سهام‌دار 30 هزار تومان سهم در اين تعاوني دارد كه 10 هزار تومان آن را تعاوني حاميان نگاه سبز پرداخت كرده و مابقي در اقساط شش ماهه پرداخت شده است.

محمدي دربارهء فعاليت‌هاي اين تعاوني مي‌گويد: «قبلا يك تشكل غيردولتي بوديم كه كارمان ارايهء آموزش و توانمندسازي زنان بود اما حالا در كنار آموزش، اشتغالزايي هم از محورهاي عمدهء فعاليت‌هاي ماست.»

در حال حاضر در تعاوني زنان ناصرخسرو 15 زن سرپرست خانوار و يا بدسرپرست مشغول به كارهاي مختلفي چون خياطي، گلدوزي و… هستند.

تخصص اصلي زنان اين تعاوني دوخت «روتختي» است اما مينا محمدي از مشكلات اين تخصص مي‌گويد: «براساس بازار و نيازهاي بازار عمل كردن بسيار سخت است. الان روتختي‌هاي چيني بازار را تسخير كرده‌اند و بيش‌تر مشتريان هم چشم‌شان به مارك و خارجي بودن محصول است بدون اين كه بدانند كيفيت روتختي‌هاي داخل و دست‌دوز بسيار بالاتر و ارزشمندتر است.»

محمدي بسته‌بندي مناسب دسترنج اين زنان را يكي از مشكلاتش ياد مي‌كند: «براي بسته‌بندي محصولاتمان نيازمند دستگاهي به قيمت يك ميليون تومان هستيم اما نه اين پول را داريم و نه اعتباري كه بخواهيم اين مبلغ را از جايي وام بگيريم.»

به گفتهء او، اين زنان روتختي‌هاي دوخته شده را خودشان بسته‌بندي مي‌كنند كه كيفيت بسته‌بندي آن از شركت‌هاي ديگر پايين‌تر است در حالي كه محصول همان محصول است.محمدي در ادامه مي‌گويد: «تاكنون جاهايي را پيدا كرده‌ايم تا وام بگيريم اما همه از ما اعتبار، دسته چك و يا سند مي‌خواهند و هيچ كدام را نداريم.»

به گفتهء مسوول تعاوني زنان ناصرخسرو در حال حاضر امكان تغيير ماهيت كار وجود ندارد. چرا كه اگر اين زنان بخواهند تخصص‌شان كه روتختي‌‌دوزي است كنار بگذارند و سراغ مانتودوزي كه پردرآمدتر است، بروند بايد چندين ماه آموزش ببينند بدون اين‌كه پولي دريافت كنند كه اين براي زنان آسيب‌ديدهء ناصرخسرو امكان‌پذير نيست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.