رييس كميسيون زنان جبههء مشاركت: موانع تغييرقوانين زنان سياسي است نه فقهی

سرمايه_ سونيا غفاري : فريده ماشيني،رييس كميسيون زنان جبههء مشاركت با تاكيد بر اين‌كه «بحث تغيير قوانين موضوع مشترك و يكي از دغدغه‌هاي جدي اين كميسيون است»، برخي از موانع فقهي پيش روي تغيير قوانين در حوزهء زنان را ناشي از نوعي سياسي نگريستن به موضوع عنوان و تاكيد كرد: «چرا در بحث تغيير قوانين ديهء و ارث زنان به فقهي بودن آن‌ها اشاره مي‌شود ولي قانون ديه مسلمان و غير مسلمان با حكم حكومتي و بدون هيچ مانع شرعي تغيير مي‌كند؟ بنابراين سياسي بودن برخي قوانين مطرح است نه فقهي بودن آن.»

نشست مطبوعاتي زنان اصلاح طلب ديروز در حالي برگزار شد كه در اين دوره از انتخابات مجلس اين گروه از همان ابتدا با عنوان كردن سهم 30 درصدي از قدرت سياسي مواضع خود را براي ايفاي نقش در عرصهء قدرت سياسي به شكل جدي مطرح كردند‌.

ديدار با افراد و گروه‌هاي سياسي و تاثيرگذار از جمله برنامه‌هايي است كه در چند ماه اخير ‌از سوي طيف زنان اصلاح طلب دنبال شده است‌.

فريده ماشيني در نشست مطبوعاتي شاخهء زنان جبههء مشاركت به اقدامات صورت گرفته از سوي كميسيون زنان، از جمله تدوين منشور زنان حزب و پيشنهاد استفاده از مكانيزم مثبت سهميه‌بندي جنسيتي اشاره كرد‌.

او ضرورت افزايش كمي‌و كيفي حضور زنان در حزب را عامل اصلي ايجاد شاخهء زنان دانست و افزود: «هدف اصلي اين شاخه حساس‌سازي نسبت به جنسيت و توانمندسازي زنان عضو است‌، چرا كه ما تاكيد ويژه‌اي بر مشاركت سياسي زنان به عنوان يك حق داريم، حقي كه همهء زنان بايد از آن بهره‌مند شوند.»

ماشيني برگزاري نشست‌هاي علمي‌و تخصصي در زمينهء سهميه‌بندي جنسيتي در دانشگاه‌ها‌، ارايهء بيانيه و اعلام موضع در مقابل لايحهء حمايت از خانواده و همچنين شكل دادن به مجمع زنان اصلاح طلب را از مهم‌ترين فعاليت‌ها و اقدامات شاخهء زنان معرفي كرد.

ايجاد شاخهء زنان تفكيك بين زن و مرد نيست

فخرالسادات محتشمي‌پور‌، رييس شاخهء زنان و عضو كميسيون زنان جبههء مشاركت نيز به بحث ارتباط گيري با ديگر زنان فعال جامعه و شناخت و پيگيري مطالبات زنان در سراسر كشور پرداخت.

او آموزش و توانمندسازي اعضاي حزب و برنامه‌ريزي براي جذب زنان به منظور فعاليت در تمام اركان اين نهاد و تقويت عدالت جنسيتي را از برنامه‌هاي اين شاخه معرفي كرد. .

رييس شاخهء زنان با تاكيد بر فعال بودن زنان حزب در تمام بخش‌ها افزود: «ايجاد شاخهء زنان نوعي تفكيك بين زنان و مردان نيست و هدف تنها ايجاد نوعي نگرش جنسيتي در حزب است كه بر محور نوانديشي ديني متمركز شده است.»

محتشمي‌پور در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران دربارهء اين‌كه «آيا فهرست 30 درصدي زنان براي حضور در انتخابات موفق بوده است»، يا خير گفت: «تلاش ما بر اين بوده تا احزاب ديگر را نسبت به اهميت مسالهء حضور زنان متوجه كنيم و تجربهء مجلس ششم به ما نشان داد اگر فراكسيون زنان مجلس ششم وجود نداشت‌، بسياري از اقدام‌ها در زمينهء مسايل زنان صورت نمي گرفت.»


تغيير قوانين خواست مشترك زنان است

فريده ماشيني در ادامهء جلسه در پاسخ به يكي از خبرنگاران در مورد موضع شاخهء زنان حزب مشاركت نسبت به كمپين يك ميليون امضا، بحث تغيير قوانين را موضوع مشترك و يكي از دغدغه‌هاي جدي كميسيون زنان دانست و گفت: «بررسي قانوني و جامعهء شناختي زيادي در اين حوزه صورت گرفته است‌، از جمله نشست‌هايي با مردان سياسي ترتيب داده شده و اينكه چگونه مي‌توان با نوانديشي ديني مسالهء تغيير قوانين حوزهء زنان را بررسي كرد در اين نشست‌ها نيز مطرح شد.»ماشيني در توضيح مشكلات و چالش‌هاي پيش رو به لايحهء حمايت از خانواده اشاره كرد‌، لايحه‌اي كه از نظر او درست در شرايطي مطرح شد كه زنان جامعه خواستار تغيير قوانين تبعيض‌آميز هستند.

او علاوه بر لايحهء حمايت از خانواده،همچنين سهميه‌بندي جنسيتي دانشگاه‌ها را در جهت تبعيض‌آميزتر كردن فضاي جامعه به ضرر زنان دانست و آن را يكي از جدي ترين چالش‌هاي پيش روي كميسيون زنان خواند‌.

محتشمي‌پور نيز يكي از مشكلات شاخهء زنان در بحث ارتباط با ديگر اقشار زنان را ‌مسالهء‌اعتماد مردم به جبههء مشاركت و حاكميت عنوان كرد كه موجب ارتباط كمتر با ديگر زنان شده و البته شاخهء زنان براي حل اين مشكل برنامه‌هايي در اين زمينه دارد‌. از جمله با تشكيل واحدهاي تخصصي زنان در گروه ارتباطات و نيز از طريق شاخهء فرهنگيان، جوانان، دانشجويان و اصناف و ايثارگران سعي مي‌كند با اقشار زنان ارتباط داشته باشد.‌ محتشمي‌پور كار با گروه زنان خانه‌دار را به علت تشكل و سازمان‌دهي كمتر، مشكل دانست‌.

محتشمي‌پور همچنين در زمينهء تفكيك ميان زنان سنتي و اصلاح طلب گفت: «ما چنين تفكيكي نداريم. البته ممكن است درعقايد سياسي بين زنان اصلاح‌طلب و محافظه‌كار مرزبندي وجود داشته باشد، اما ما در اصول با هم مشترك هستيم‌.ما در جايي مشكل با هم پيدا مي‌كنيم كه يا ديگران دخالت مي‌كنند يا عقايد سياسي مطرح مي‌شود.»

وي افزود: «ما هيچ‌گاه يك سره سنت را نفي نكرديم، .كما اين‌كه هيچ گاه مدرنيزم را صدرصد قبول نكرديم بنابراين در جايگاهي قرار داريم كه بهترين‌ها را از گذشته و شرايط موجود مي‌گيريم و آن را پردازش مي‌كنيم‌. ما توسعهء درون‌زا را توصيه كرديم و مرزبندي ما تنها با كساني است كه سنت را به عنوان يك حربه قرار مي‌دهند و قصد سوء‌استفاده از دين را دارند.»

محتشمي‌پور گفت: «در حال حاضر دو گروه از زنان وجود دارند; گروهي كه نسبت به حقوق خود آگاهي دارند و گروهي كه هنوز به اين آگاهي نرسيده‌اند. وظيفهء زنان آگاه اين است كه قشر ديگر زناني را كه آگاهي كمتري دارند، آگاه كنند‌. در عين حال معتقديم حق گرفتني است بنابراين وظيفه داريم كه جايگاه زن را در جامعهء ايران به زنان بشناسانيم‌.»

ماشيني در انتهاي جلسه بر حق زنان در حوزهء مشاركت سياسي تاكيد كرد و گفت: «ما بايد بتوانيم موضوع زنان را در عرصه سياسي به عنوان مسالهء اولويت‌دار مطرح كنيم و نگاه ما به انتخابات مجلس به اين صورت است كه افرادي وارد مجلس شوند كه اين حساسيت جنسيتي را دارا هستند‌.»

برنامه‌هاي آيندهء شاخهء زنان جبههء مشاركت، جشنوارهء وبلاگ‌نويسي زنان است كه اهداف آن ارتباط شاخه با جامعهء زنان و استفادهء بهتر از فضاي مجازي است كه در محورهاي مختلف برگزار مي‌شود‌.علاقه‌مندان شركت در اين جشنواره مي‌توانند به سايت اينترنتي

www.shayestegi.persionblog.com

مراجعه كنند‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.