چگونه به دوستم که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته کمک کنم؟

ت.الف

تجاوز جنسی تجربه‌ای بسیار وحشتناک است که هم تاثیرات کوتاه‌مدت و هم تاثیرات بلندمدت بر افراد می‌گذارد.

صدمه دیدن از سوی کسی که می‌شناسیدش می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده‌تر از حمله‌ی یک غریبه باشد، به ویژه اگر او از اشخاص مورد اعتماد شما بوده باشد.

دوست من ممکن است چه احساسی داشته باشد

به خاطر سپردن این که «افراد واکنش‌های مختلفی دارند و هریک روش متفاوتی برای برخورد با واقعه دارند» مهم است.

هیچ احساس «درست» یا «غلط»ی برای دوستتان وجود ندارد. همچنین برای احساس بهتر شدن او هیچ زمان «طبیعی» خاصی وجود ندارد. احساسات دوست شما ممکن است از این قبیل باشد:

شوکه شدن و انکار – در ابتدا ممکن است قبول کردن وقوع این پیشامد برای او مشکل باشد. او با خود فکر می‌کند «چرا من؟» و «چطور ممکن است همچین اتفاقی افتاده باشد؟»

سرزنش خود – بسیاری از قربانیان تجاوز جنسی درباره اتفاق رخ داده احساس گناه می‌کنند و فکر می‌کنند آن حمله به نحوی تقصیر خودشان بوده. دوستتان ممکن است فکر کند خودش با رفتارش، با نوشیدن کمی مشروب و یا با طرز لباس پوشیدنش به این موقعیت دامن زده‌است.

احتیاج به سکوت – قربانیان تجاوز جنسی (به‌ویژه تجاوز از سوی آشنایان)، معمولا نمی‌توانند درباره این تجربه صحبت کنند زیرا خجالت‌زده و شرمگین هستند. دوستتان ممکن است نگران باشد که کسی حرفش را باور نکند یا توسط دوستان و خانواده مورد قضاوت قرار گیرد.

از دست دادن احساس امنیت – تجاوز جنسی از شدیدترین اَشکال تجاوز به فضای شخصی است. او ممکن است از تنها بودن هراس داشته باشد، تمام مدت مضطرب یا عصبی باشد، و احساس آرامش نکند.

از دست دادن احساس اعتماد – سوءاستفاده از اعتماد مسئله بزرگی برای قربانیان «تجاوز از سوی آشنایان» است، چرا که حمله‌کننده را می‌شناسند و حتی ممکن است با او رابطه‌ای نزدیک داشته باشند. دوستتان ممکن است احساس کند کمتر از پیش قادر است به اطرافیانش اعتماد کند. این شامل دوستان و خانواده هم می‌شود.

شما برای حمایت از وی چه‌کار می‌توانید بکنید

باورش کنید:

برای کسی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌است داشتن کسی که داستان او را باور کند می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد. این امر در روبرو شدن با آن تجربه به وی کمک می‌کند و می‌فهمد تنها نیست.

قضاوت‌کننده نباشید:

از قضاوت کردن او و سرزنش کردنش برای اتفاقی که افتاده پرهیز کنید. انتقاد نمی‌تواند زمان را به عقب برگرداند یا وضعیت را تغییر دهد. به جای این کار، کمکش کنید درک کند که تقصیر او نبوده‌است.

برای صحبت کردن در دسترسش باشید:

به او وقت اختصاص دهید و کاری کنید بداند که هرموقع احتیاج داشته باشد می‌تواند با شما حرف بزند. این به معنای آن نیست که شما باید تمام مشکلات او را برایش حل کنید یا پاسخ تمام سوالات را بدانید. گاه فقط یک گوش دادن ساده به حرفهای افراد بسیار مفید است.

اجازه دهید تصمیم‌گیری کند:

احتمالا توصیه‌ی مراجعه به مراکز پزشکی برای او مفید خواهد بود. همچنین ممکن است او مایل باشد درباره تجربه‌اش با کسی (مثلا یک مشاور) صحبت کند.
همچنین از آنجا که او قربانی یک جرم جدی بوده‌است ممکن است درباره گزارش دادن حادثه به پلیس فکر کند. هر تصمیمی که او بگیرد (حتی اگر نخواهد هیچ‌یک از پیشنهادات بالا را انجام دهد) احترام گذاشتن به تصمیم وی و حمایت از او در این رابطه بسیار مهم است.

بیش‌از حد محافظ او نباشید:

اگرچه حمایت کردن از دوستتان مهم است، زیاده‌روی در محافظت از او بهترین راه کمک نیست. او احتیاج دارد که راهی برای کنترل زندگی‌ خود پیدا کند؛ راهی که باعث شود او دوباره به زندگی‌اش برگردد. و این کاری است که خودش انجام می‌دهد.

مراقب واکنش‌های خودتان باشید:

واکنش نشان دادن حمایتگرانه و مواظبت از قربانی همیشه آسان نیست بنابراین خوب است به واکنش‌های خود نیز توجه کنید. اگر خودتان نیز احساس دست‌پاچگی یا هراس دارید، کمک بگیرید: با شخصی مورد اعتماد یا مشاور صحبت کنید.
دوست شما نباید با احساسات شما نیز دست‌وپنجه نرم کند. او خودش به‌قدر کافی مسئله دارد.

بخش نخست را اینجا بخوانید.

ترجمه آزاد از : http://www.aboutdaterape.nsw.gov.au

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.