زنان برهم زننده امنیت روانی اجتماع

ليلا صحت

با وجود غیر قانونی بودن اقدام هیات نظارت بر مطبوعات در لغو مجوز ماهنامه زنان، یکی از دلایل اعلام شده درتوقیف نشریه، برهم زدن امنیت روانی جامعه ذکر شده است. هرچند چنین اقداماتی در به تعطیلی کشاندن مطبوعات مستقل و غیر دولتی در عرصه فعالیت مطبوعاتی کشوردر سالهای اخیر تازگی ندارد و ادامه حیات مجدد حتی پس از رفع توقیف تقریبا ،غیر ممکن است ،اما براستی سخن گفتن ازخشونتهای رفته برزنان و طرح مسائل ومشکلات زنان آنهم با” مخاطبانی خاص “تا چه حد می تواند موجب اخلال درسلامت روانی جامعه شود و اتخاذ سیاست خذف و توقیف این دست جراید ، چگونه در تقویت امنیت روانی جامعه موثر خواهد شد – در کنار فعالیت های عاری از خطاو اشتباه دیگر رسانه ها و مطبوعات هم سو با نظام فکری و سلیقه ای حاکم – پرسشی است که پاسخ به آن را به وجدان عمومی واگذار می کنیم .

تاکید بر حفظ امنیت روانی جامعه در شرایطی عنوان می شود که هنوز پرونده هسته ای ایران روی میز شورای امنیت و شورای حکام آژانس بین المللی باز است وسومین پیش نویش قطعنامه شورای امنیت منتشر شده که در آن دور جدید تحریم ها علیه ایران پیش بینی شده است. هنوز حافظه ها فراموش نکرده اند درچند ماه اخیرو قبل از انتشار گزارش سازمان های امنیتی آمریکا ،خطر شروع جنگ در منطقه و ایران، تیتر اول بیشتر رسانه های جهان بود. هشدار برخی از مسئولان نظام مبنی بر جدی بودن تهدیدها موید این نظر است. تبعات جنگ روانی حاصل از جنگ لفظی بین دولتمردان ایران و آمریکا و اسرائیل سال‌هاست سایه اش را بر زندگی ایرانیان انداخته است. فصل الخطاب اکثر سخنرانی های مقامات بلند پایه نظام، حفظ آمادگی وهوشیاری در مقابل دشمنان قسم خورده است که دايما در عرصه های مختلف سیاسی ،اقتصادی ،علمی،اجتماعی و … علیه ملت ایران در حال توطئه چینی هستند.

ما هیچ روزی را فارغ از تهدید به جنگ سپری نمی کنیم ، سیاست بیشتر برنامه های رسانه ای دولتی خصوصا برنامه های تلويزیونی در جهت مقابله با دشمن فرضی سوگیری می شود. دايما تکرار صحنه های هشت سال جنگ، نمایش کشته ها و صحنه های جنگ و گریز لبنان وفلسطین، حملات تروریستی درافغانستان وعراق حرف اول را در برنامه های تلويزیون ایران می زنند. گویا سایه جنگ و ترس از تبعات ویرانگر آن جزئی از سرنوشت محتوم ایرانیان است. زیست بین حالت خوف و رجا و عدم اطمینان از آنچه فردا چه روی خواهد داد عادت زندگی ما شده است .

حال امیدوارکننده است که می بینیم مسئولان محترم پس ازاجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی به فکر حفظ امنیت روانی جامعه نیز افتادند و برای ارتقای آن برنامه ریزی می کنند كه امیدواریم فراگیر تر از توقیف نشریات و سایت ها و کنترل پوشش زنان بوده ودر برگیرنده تمامی مخلان امنیت روانی جامعه ومردم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.