پروين اردلان در باره جايزه اولاف پالمه: اين جايزه را نه از آن خود که از آن جنبش زنان ايران می دانم

شهرگان-خسرو شميرانی : پروين اردلان جايزه ۲۰۰۷ بنياد الاف پالمه را از آن خود ساخت. اين روزنامه ‌نگار و تلاشگر حقوق زنان چند روز پس ازچهل و يکمين سالگرد تولدش، به دليل کوشش‌های بی‌شائبه در راستای دستيابی زنان به حقوق شان و ارتقای سطح جنبش زنان ايران اين جايزه معتبر را دريافت کرد.

الاف پالمه نخست وزير سوسيال دمکرات سوئد که از آغاز جنگ ميان عراق و ايران، برای توقف آن تلاش بسيار کرده بود، در ۳۰ ژانويه سال ۱۹۸۶ قربانی يک سوء قصد تروريستی شد. از آن پس بنياد يادبود اولاف پالمه به پاسداشت تلاش‌های بشردوستانه‌ی وی، همه ساله يک جايزه‌ به افراد و يا سازمان‌هايی که در جهت ايجاد جامعه‌ای انسانی تر تلاش کرده باشند، اهدا کرده‌است.

اين بنياد دليل اهدای جايزه به اردلان را تلاشِ موفق او در تبديل خواست برابری حقوقی زنان و مردان به يکی از وجوه اصلی مبارزه برای دموکراسی در ايران ذکر کرده است. بيانيه‌ی مطبوعاتی بنياد الاف پالمه از اردلان به عنوان يکی از چهره‌های شاخص جنبش زنان ايران نام برده که در منطقۀ بحران‌ زدۀ خاور ميانه با تلاش‌های پيگير خود، الگوئی برای راه ‌کار‌های مبتنی بر گفتگو و دمکراسی به دست داده است. ارزش مادی اين جايزه ۷۵ هزار دلار است.

تارنمای تغيير برای برابری بخشی از بيانيه بنياد پالمه را اينچنين ذکر کرده است:
“پروين اردلان با وجود تهديد، آزار و پيگرد، با پشتکار و سماجت به مبارزه برای دستيابی به آرمان‌هايش ادامه داده است. او و ساير زنان فعال جنبش، با اتخاذ شيوه‌هايی مبتکرانه، موجب افزايش حمايت از خواست برابرْ‌حقوقی شده‌اند. کمپين جاریِ يک ميليون امضاء برای تغيير قوانين تبعيض‌آميز، يکی از اين نمونه‌های موفق است.”

پروين اردلان در پاسخ به اين سوال که دريافت اين جايزه را چگونه می بيند به شهرگان گفت: ” احساس خوبی دارم. راستش را بخواهيد اصلا خجالت می کشيدم دريافت آن را با دوستانم در ميان بگذارم. فکر می کردم الان که بروبچه‌ها تحت پيگرد هستند و هنوز تعدادی از همکاران کمپين در زندان به سر می برند چه جای شادی است اما به هر حال دوستان از طرق ديگر مطلع شدند و تبريک گفتند. احساسی که در صدای آنها است به من می گويد بايد خوشحال بود. اين جايزه نه به من که به جنبش زنان ايران داده شده است. اين جايزه به مريم، دلارام، محبوبه، سعيده، سارا، ناهيد، جلوه و همه آن ديگرانی که برای جنبش تلاش می کنند، داده شده است. اين جايزه‌ای است به دوستانم، فاطمه گفتاری، روناک صفازاده و هانا عبدی از اعضای انجمن زنان آذرمهر سنندج که چندين ماه است در بازداشت به سر می‌برند. پس بايد خوشحال باشم و هستم.”

پروين اردلان در ادامه افزود: “سبب حصور من در اين عرصه مادرم بود در عين حال فکر می کنم با فعاليت‌های خودم شب‌های نا آرام بسياری برای او بوجود آورم. بارها و بارها دست و دل او را لرزاندم پس اين جايزه به تمام مادرانی تعلق دارد که همچون مادر من در سایۀ بی حقوقی زنان و با دلهره‌های فعاليت‌های دخترانشان، زندگی کرده اند. مادرم از شندين اين خبر خوشحال شد و خوشحالی او دليل ديگری برای خوشحالی من بود.”

خانم ثريا يعقوبی، مادر پروين اردلان به شهرگان گفت: ” من به دخترم ، پروين و همچنين به تمام دوستان او که شب و روز خود برای اين کار، برای احقاق حقوق اوليه زنان گذاشته‌اند تبريک می گويم. آنها همه دختران من هستند. من به آنها افتخار ميکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.