جشن طلاق در عربستان

برنا: در كشورعربستان برگزاري جشن هايي مانند جشن ازدواج در ميان زنان مطلقه رواج چشمگيري يافته است. به همين دليل، اين زنان خواستار اجاره سالن هاي بزرگ براي اجراي اين جشن ها هستند.زنان عربستان خواهان برگزاري جشن هاي باشكوه به مناسبت جدايي از همسران سابقشان هستند.

در اين كشور برگزاري جشن هايي مانند جشن ازدواج، در ميان زنان مطلقه رواج چشمگيري يافته است. به همين دليل اين زنان خواستار اجاره سالن هاي بزرگ براي اجراي اين جشن ها هستند.

يكي از اين زنان در گفت وگو با يك روزنامه چاپ رياض گفت: «من به مناسبت جدايي ام 100 كارت دعوت براي دوستانم فرستادم.» وي در ادامه افزود: «با اين كار، مي خواهم به دوستانم نشان دهم كه از دست همسرم رهايي يافته ام.»

به گفته يك زن مطلقه 24 ساله ديگر، زندگي مشترك وي آن چنان وحشتناك بوده كه وي تصميم گرفته رهايي خود از اين كابوس را در اولين فرصت با آشنايانش جشن بگيرد. به اعتقاد او زنان مطلقه، با اين كار مي خواهند به ديگران و به ويژه به مردان بفهمانند كه اوضاعشان بسيار خوب است و نياز به همدردي كسي ندارند. زنان در عربستان به شدت تحت تملك مردان خانواده قرار داشته و پس از جدايي از شوهران خود دچار معضلات فراواني در اين جامعه مردسالار مي شوند. بسياري از اين زنان به دليل نداشتن پشتوانه اجتماعي مجبورند پس از جدايي به خانه پدري خود بازگردند. اين در حالي است كه طبق قوانين اين كشور مردان مجازند با چهار زن ازدواج كنند و حق طلاق نيز با آنان است. در سال هاي اخير آمار طلاق در عربستان به شدت افزايش يافته، به طوري كه ميزان طلاق ها نسبت به موارد ازدواج از 19 درصد در سال 2002 به 35 درصد در سال گذشته رسيده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.