سرطان تخمدان شايع‌ترين علت مرگ ومير زنان

یك جراح زنان با بيان اين كه سرطان تخمدان در ميان سرطان‌هاي ديگر يكي از شايع‌ترين علت مرگ و مير زنان به شمار مي‌آيد، افزود: مصرف طولاني مدت قرص‌هاي ضد بارداري و همچنين تعداد بارداري‌ها در پيشگيري از سرطان تخمدان نقش موثري دارند.

منصور اشرف‌نيا، جراح زنان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در مورد سرطان‌هاي تخمدان گفت: در ميان سرطان‌ها، سرطان تخمدان يكي از شايع‌ترين علت مرگ و مير در زنان است كه بيشتر در سنين بالاي 50 سال ظاهر مي‌شود. اين در حالي است كه ممكن است در سنين ميانسالي نيز ايجاد شود.

دكتر اشرفي‌نيا با اشاره به عوامل موثر در ايجاد سرطان تخمدان گفت: در درجه اول وراثت در ايجاد سرطان‌هاي تخمدان نقش دارد. همچنين زناني كه به مدت طولاني زمينه‌ نازايي دارند و يا از روش‌هايي به غير از قرص از بارداري جلوگيري مي‌كنند نيز در معرض ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند.

وي در اين باره ادامه داد: افرادي كه به نابساماني‌هاي هورموني به خصوص عدم تعادل در ميزان هورمون‌هاي زنانه دچار هستند نيز در معرض ابتلا به سرطان تخمدان قرار مي‌گيرند. عوامل محيطي و عوامل نژادي نيز در اين زمينه موثر است. همچنين سرطان در قسمت‌هاي ديگر بدن مي‌تواند تخمدان‌ها را در نيز درگير كند. به عنوان مثال به دنبال ابتلا به سرطان سينه ممكن است تخمدان‌ها هم سرطاني شوند.

دكتر اشرفي‌نيا در ادامه به نقش قرص‌هاي ضد بارداري در عدم ابتلا به سرطان تخمدان اشاره كرد و گفت: مصرف طولاني مدت قرص‌هاي ضد بارداري، معمولا بيشتر از پنج سال، مي‌تواند در پيشگيري از ابتلا به سرطان تخمدان موثر باشد. همچنين تعداد بارداري‌ها نيز در عدم ابتلا به اين بيماري نقش دارند. به طوري كه نازايي مي‌تواند يكي از علل ابتلا به سرطان تخمدان باشد.

اين عضو هيات‌ علمي دانشگاه علوم پزشكي دانشگاه تهران در توضيح انجام معاينات لازم براي تشخيص سرطان در تخمدان‌ها گفت: سرطان در تخمدان‌ها با معاينه تشخيص داده مي‌شود. در اين موارد اندازه‌گيري يك سري ماركرهاي شيميايي مي‌تواند تا حدودي در تشخيص سرطان تخمدان موثر باشد. همچنين در اين زمينه سونوگرافي به ويژه سونوگرافي واژينال نيز استفاده مي‌شود. به طور كلي تشخيص سرطان تخمدان بوسيله‌ معاينات باليني معمولا در مراحل پيشرفت بيماري امكان‌پذير است.

وي در مورد علايم سرطان‌ تخمدان گفت: اغلب سرطان‌هاي تخمدان علايم خاصي ندارند و معمولا علايم بيماري زماني ظاهر مي‌شود كه بيماري پيشرفت كرده است. اين در حالي است كه در افراد مسن، آب آوردن شكم و در نتيجه بزرگي شكم مي‌تواند علامتي از اين بيماري باشد. همچنين در صورتي كه تخمدان‌ها فعاليت هورموني هم داشته باشند ممكن است بيمار خونريزي‌هاي غيرطبيعي داشته باشد. اين در حالي است كه در سنين پايين معمولا تشخيص زودرس بيماري امكان‌پذير نيست.

اين جراح زنان درباره‌ درمان سرطان تخمدان گفت: درمان سرطان‌ تخمدان معمولا به صورت جراحي است. در سنين بالا هم رحم و هم تخمدان‌ها برداشته مي‌شوند و برحسب اين كه فرد به چه نوع سرطان تخمداني مبتلا بوده است به طور عمده پس از جراحي شيمي درماني انجام مي‌شود.

وي در ادامه گفت: اخيرا تحقيقاتي در زمينه‌ نقش مصرف داروهاي درمان نازايي در ابتلا به سرطان تخمدان صورت گرفته است كه بر اين اساس گفته مي‌شود داروهاي تحريك تخمك‌گذاري در طولاني مدت مي‌تواند از عوامل ابتلا به سرطان در سنين بالا باشد.

دكتر اشرفي‌نيا در پايان با اشاره به عوارض برداشتن تخمدان‌ها گفت: با توجه به غير فعال شدن تخمدان‌ها در سنين بالا، برداشتن آنها عوارضي را ايجاد نمي‌كند. اين در حالي است كه يائسگي زودرس در ميان سالي از عوارض برداشتن تخمدان‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.