جزئیات جنسیتی پذیرش کنکور اعلام شد

رئیس سازمان سنجش ضمن تایید پذیرش جنسیتی به شیوه ای خاص در برخی رشته های کنکور گفت : نوع پذیرش جنسیتی که در کنکور سراسری اعمال می شود موجب پذیرش داوطلبان پسر یا دختر با تفاوت علمی بالا نخواهد شد و این نوع پذیرش به هیچ عنوان تبعیض تلقی نمی شود.

دکتر عبدالرسول پورعباس در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در حال حاضر پذیرش در رشته های پزشکی مانند داروسازی و دندانپزشکی بدون استثناء تعداد دختران بیشتر از پسران است به طوریکه در این رشته ها 60 درصد دختر و 40 درصد پسر پذیرفته می شوند.

وی با بیان اینکه این تعداد پذیرش متناسب با شرکت کننده ها است افزود: بیشترین میزان رقابت در میان دختران و پسرانی است که فارغ التحصیل همان سال هستند. تعداد پسران و دختران در این سالها یکسان است اما به دلیل اینکه پسران باید پس از فراغت از تحصیل به سربازی اعزام شوند، تعداد دختران کنکور در سالهای قبل بیشتر از پسرها است.

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: تعداد داوطلبین واقعی ما داوطلبان فارغ التحصیل همان سال هستند که تعداد دختر و پسر درمورد آنها متناسب است.

وی اظهار داشت: قانونی که ما اعمال می کنیم به این صورت است که در برخی رشته های روزانه شامل برخی پزشکی‌ها، برخی از مهندسی‌ها و برخی علوم انسانی‌ها حداقل ورود هر جنسیت را تضمین می کنیم. این موضوع در بخشی از ظرفیتها به نفع دختران و بخشی از ظرفیتها به نفع پسرها است.

پورعباس حداقل ورود هر جنس را 30 درصد عنوان کرد و گفت : حداقل ورود شامل 30 درصد دختر و 30 درصد پسر می شود و بقیه داوطلبان به صورت رقابتی پذیرش می شوند. این یعنی 30 درصد دختران با دختران و 30 درصد پسران با پسران رقابت می کنند.

وی در توضیح پذیرش 30 درصد و برخی تفاوتهای قبولی میان دختر و پسر گفت: در رشته های ریاضی و فنی به دلیل اینکه نمره دختران به طور میانگین پائین تر از نمراه پسران است، پذیرش به نفع دختران و در رشته های علوم تجربی به دلیل اینکه نمره دختران بیشتر از پسران است پذیرش و قبولی به نفع پسران تمام می شود.

رئیس سازمان سنجش در پاسخ به این سئوال که آیا پذیرش جنسیتی امکان پذیرش با تفاوت نمره بسیار زیاد را ایجاد نمی کند به مهر گفت : تفاوت نمره بین دختر و پسر ناچیز و در حد 200 یعنی 1 یا 2 سئوال است. امکان ندارد دختر و پسری یکی با نمره بسیار پایین تر از دیگری تنها به دلیل پذیرش بر اساس تفکیک جنسیت پذیرش شود.

وی با ذکر مثالی افزود: امکان ندارد در بخش 30 درصدی پذیرش هر جنس، پسری با رتبه 13 هزار قبول شود اما دختری با 10 هزار همان رشته را قبول نشود، یعنی اگر پسری در این رتبه قبول شود داوطلب دختر نیز با رتبه 10 هزار حتما قبول خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش در ادامه به مهر گفت : تفاوت نمره افراد پذیرش شده بر اساس جنسیت امکان ندارد از 200 نمره بیشتر شود. 200 نمره نیز یعنی یک یا دو سوال در کنکور. بدین ترتیب اگر پسری با رتبه 10هزار قبول شود، دختر نیز با رتبه 10 هزار و 200 حتما قبول می شود.

پذیرش جنسیتی در برخی رشته های گروههای آزمایشی ریاضی فنی، علوم انسانی و علوم تجربی اعمال می شود که این موضوع در دفترچه کنکور قید خواهد شد و داطلبان پیش از انتخاب رشته از آن مطلع می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.