دومین فضانورد ایرانی زن خود را برای سفر شبيه‌سازي شده به مريخ آماده مي‌شود

ايونا: از قرار بلندپروازي‌هاي علمي دختران ايراني را پاياني نيست، يك سال پس از سفر تاريخي انوشه انصاري، نخستين فضانورد ايراني و نخستين فضاگرد زن جهان، نسيم كاوه مقدم، دانشجوي جوان ايراني دانشگاه مك گيل كانادا خود را براي سفري شبيه‌سازي شده به مريخ در ايالت اوتاي آمريكا آماده مي‌كند.

به گزارش ایونا ، اين سفر مجازي شايد هيجان و ماجراجويي‌هاي يك سفر واقعي را نداشته باشد ولي پوشيدن لباس‌هاي فضايي، خوردن پلو با برنج آب‌زدايي شده و تظاهر به بودن در سياره مريخ، بخشي از يك تجربه استثنايي هستند كه كاوه مقدم و ميشل فاراگالي – هم‌كلاسي وي در دانشگاه مك‌گيل- براي رسيدن زمان آن دقيقه‌شماري مي‌كنند.

سفر به فضاي خارج از زمين آرزويي است كه كاوه مقدم از سال‌ها پيش در سر پرورانده، روزگاري كه از پشت لنزهاي تلسكوپ پدرش در سواحل درياي خزر در ايران به آسمان چشم مي دوخته است.

كاوه مقدم دانشجوي 24 ساله ايراني در دانشگاه مك‌گيل كه رياست بخش ارتباطات دانشجويي در مركز اكتشاف و پيشرفت فضا در كانادا را برعهده دارد، قرار است براي شركت در اين سفر فضايي شبيه‌سازي شده به مريخ به «سالت ليك سيتي» آمريكا سفر كند تا در آنجا به شش كانادايي ديگر ملحق شود كه آنها نيز براي ماموريت دلتا اكسپديشن در ايستگاه تحقيقاتي صحراي مريخ در جنوب اوتا حضور خواهند يافت.

اين تيم از محققان و مهندسان جوان به مدت دو هفته در يك كپسول فضايي كه تلاش شده تا شرايط زندگي بر روي سياره سرخ در آن شبيه‌سازي شود، مستقر خواهند شد.

به گزارش ایونا ، آنها در اين ماموريت همچنين به انجام آزمايش‌ها و مطالعاتي روي نمونه‌هاي آب و تجزيه و تحليل گازهاي موجود در خاك كه شبيه به نمونه‌هاي مريخي هستند، خواهند پرداخت.

اين ماموريت در واقع چهارمين ماموريت زميني سازمان دهي شده از سوي انجمن مريخي كانادا در منطقه اوتا است.

براي كاوه مقدم و فاراگالي اين ماموريت فرصتي مناسب براي هماهنگ كردن و ارتقاي مهارت‌هايشان در كنار ساير فضانوردان است. آنها در اين برنامه براي زندگي‌اي آماده مي شوند كه ممكن است هرگز وارد آن نشوند.

نسيم كاوه مقدم كه در رشت متولد شده مي‌گويد از همان كودكي ستاره‌ها و صورت‌هاي فلكي را دوست داشته و از 13 سالگي آرزو دارد كه روزي فضانورد شود.

وي از 12 سال قبل كه به همراه والدينش به كانادا مهاجرت كرده با آژانس فضايي كانادا آشنا شده و از آن هنگام همواره در تصور خود مي ديده كه روزي با يك راكت به فضا مي رود.

اين دانشجوي ايراني رشته مكانيك ازسال گذشته در آژانس فضايي كانادا كارورز بود و در آنجا روي پروژه خود درباره آب و هواي مريخ متمركز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.