ادامه بازداشت نسیم خسروی و راحله عسگری زاده

مدرسه فمينيستي: ده روز است که از بازداشت نسیم خسروی و راحله عسگری زاده، از فعالان کمپین یک میلیون امضاء می گذرد. این دو فعال کمپینی زمانی بازداشت شدند که در حاشیه برگزاری تاتری خیابانی در پارک دانشجوی تهران مشغول جمع آوری امضاء بودند. آنها ابتدا به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند و سه روز در آنجا بودند. پس از آن به دادسرای انقلاب برده شدند و توسط نماینده دادستان در شعبه ویژه امنیت برای هر یک از آنها قرار وثیقه به ارزش 20 میلیون تومان صادر شد. اما، از آنجایی که خانواده هایشان توان پرداخت این وثیقه را نداشتند، به دستور نماینده دادستان به زندان اوین منقل شدند. نسیم خسروی و راحله عسگری زاده، هم اکنون در بند عمومی نسوان بازداشت هستند.

علي واعظي پور همسر نسيم خسروي: بيست ميليون تومان مي شود ديه يک آدم

در مصاحبه ای که سایت روزآنلاین با همسر نسیم خسروی داشته است، وی گفته است که «من به عنوان يک پزشک عمومي چطور مي توانم بيست ميليون تومان جمع کرده باشم که حالا به عنوان وثيقه بدهم. فعلا که از توان من خارج است. ‏اين وثيقه تناسبي ندارد. خودم نسيم هم مي گفت که بيست ميليون تومان مي شود ديه يک آدم. مگه چه کار کرده اند؟ ‏رفته اند تئاتر ببينند و چند امضا براي کمپين گرفته اند».

علي واعظي پور همسر نسيم خسروي، گفته است که اتهام همسرش اقدام عليه امنيت ملي از طريق جمع آوري امضاء براي کميپن يک ميليون امضا است. ‏همسر نسيم خسروي بلافاصله بعد از انتقال همسرش به زندان با وکيل وي شيرين عبادي ملاقات ‏و پس از آن درخواست کاهش وثيقه را به مسئولان ارائه داده است. او در اين زمينه گفت: «دو وکيل ديگر خانم ‏ستوده و خانم علی کرمي را به دادستاني راه ندادند. اقدامي که ظاهراً متداول شده که وکيل را در مرحله قرار نمي پذيرند. ‏گفتند وقتي ازاين مرحله عبور کرد و احتمالاً وثيقه کاهش پيدا کرد ما مي توانيم به پرونده دسترسي پيدا کنيم ‏و لايحه خودمان را بدهيم».

واعظي پور افزود: «نسيم گفت که يک کلمه از ما پرسيدند که آيا وثيقه داريد؟ بعد او مي گويد که نه وثيقه نداريم، ‏مامورين آنها را برده اند به زندان اوين. و گرنه ما امکان تماس با هيچ کدام از مسئولين پرونده را نداشته ايم. چند ‏بار آقاي عسگري زاده آنجا رفته اند جواب داده اند که مثلا شماره نيست، پرونده نيست، هنوز تصميم گيري نشده، ‏وارد کامپيوتر نشده و از اين مسائل که ظاهراً آنجا متداول است».

فرخنده جبارزادگان از مادران کمپین یک میلیون امضاء: ما این دوره را پشت سر خواهیم گذاشت

به گزارش سایت تغییر برای برابری، در دیداری که تعدادی از اعضای کمیته مادران کمپین یک میلیون امضاء و همچنین برخی از مادران صلح با خانواده هاي راحله عسگری زاده و نسیم خسروی؛ فرخنده جبارزادگان از مادران کمپین یک میلیون امضاء از تلاش های راحله و نسیم برای پیشبرد اهداف کمپین سخن گفت. وی خاطر نشان کرد که این یک مرحله گذار است و ما این دوره را پشت سر خواهیم گذاشت و به حقوق انسانی خود خواهیم رسید.

در این دیدار همچنین، خدیجه مقدم از اعضای کمیته مادران با ابراز همدردی با خانواده راحله عسگری زاده گفت: «این را باید به همه دنیا بگوییم که کار ما مسالمت آمیز است و حقمان این نیست که این گونه با ما برخورد کنند. می خواهند بچه های ما را بترسانند، اما بچه های ما از چه چیز باید بترسند از اینکه می خواهند یک انسان کامل باشند؟» خديجه مقدم در ادامه با اشاره به حكم تعليق احترام شادفر گفت: «متاسفانه روز به روز فشار بر ما بیشتر می شود مادران را تهدید می کنند، احضار می کنند و یا اخطار می دهند و آخرین شاهکارآنها “حکم شش ماه زندان تعليقي براي احترام شادفر” را مشاهده کردید. می خواهند ما را خسته کنند اما ما خسته نمی شویم چون از ابتدایی ترین حق برای زنان جامعه حرف می زنیم، برای خودمان و برای بچه هایمان، برای تمام زنان کشورمان که به خاطر این قوانین تبعیض آمیز در رنجند».

حمایت خانواده ها از فرزندانشان

در ادامه اين ديدار پدر راحله عسگری زاده در رابطه با دستگیری این دو عضو فعال گفت: «من خوشحالم از اینکه راحله راه درست زندگیش را خودش انتخاب کرده و ما در این راه تنها مشاورانش بودیم. اعضای کمپین بر علیه مملکت کار نمی کنند در غیر این صورت پدر و مادرها جلوی آنها را می گیرند و نمی گذارند. هیچ کس نمی تواند از حق و حقوق خود بگذرد».

در ادامه صحبت های آقای عسگری زاده، ایراندخت فامیلی مادر راحله اضافه کرد: «راحله ما را تشویق کرد که امضا جمع کنیم و من و پدرش الان برای جمع آوری امضا تلاش می کنیم. من به راحله افتخار می کنم چرا که مرتكب هيچ عمل خلافي نشده كه به خاطر آن سرافكنده باشيم. راحله باعث سرافرازی ما شده چرا كه برای توسعه کشور فعالیت كرده است».

غزاله عسگری زاده خواهر راحله نيز با اشاره به فعاليت هاي پيگير او برای رفع تبعیض های قانونی گفت: «راحله حتی در بازداشت هم بیکار ننشسته و وقتی او را به بازداشتگاه وزرا برده بودند، براي حدود 50 نفر از دختران و پسرانی که به جرم شركت در یک پارتی بازداشت شده بودند از کمپین گفت و آنها را ترغيب كرد که به جای شرکت در این مهمانی ها به فکر توسعه کشور و گرفتن حق خود باشند و آنقدر برایشان توضیح داده بود که بر روی آنها خیلی تأثیر گذاشت و هر کدام دوست داشتند راجع به کمپین و حقوق زنان بیشتر بدانند».

همچنین، علي واعظي پور در ديدار با دوستان كمپيني همسرش به تماس نسيم از زندان و روحيه مقاوم و خوب او اشاره كرد و گفت: «نسيم از برخورد خوب زنان زنداني با آنها گفته است. او يك هنرمند است كه همواره حتا پيش از آشنايي با كمپين در مورد نابرابري هاي حقوقي زنان حساسيت ويژه اي داشت. او پيش از شروع كار رسمي اش در كمپين با پرينت گرفتن از فرم هاي كمپين امضا جمع مي كرد و كمپين و فعاليت گروهي انگيزه ي او را براي ادامه راهش بيشتر كرد».

شیرین عبادی: در کداميک از مواد قانون قضا جمع آوري امضا جرم محسوب مي شود؟

شیرین عبادی در مصاحبه با سایت تغییر برای برابری گفت: «جمع آوري امضاء در کمپین براي آن است که زنان خواهان بازنگري در قوانين تبعيض آميز ايران هستند و چنين خواسته اي هرگز نمي تواند تشویش اذهان عمومی تلقی شود. متاسفانه دامنه دستگیریها و خشونت علیه افرادی که با مسالمت آمیزترین شیوه خواسته های خود را عنوان می کنند روز به روز گسترش مي يابد. اخيرا دو نفر از داوطلبین جمع آوري امضاء دو دختر جوان به نامهاي راحله و نسيم هنگام جمع آوري امضا دستگير شدند و مطابق معمول از عبارت مبهم اقدام عليه امنيت عمومی برای آنها استفاده شده است. براي هر يک 20 ميليون وثيقه صادر شد و خانواده آنها اعلام کردند قادر به پرداخت آن نیستند. در کداميک از مواد قانون قضا جمع آوري امضا جرم محسوب مي شود؟ کسي بايد پاسخ این سوال حقوقی منطقی را بدهد اما متاسفانه کسی حاضر نیست».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.