تجلیل از بانوی شعر ایران

کانون زنان ایرانی: مراسم اهداي تنديس كتابخانه صديقه دولت آبادي به بهترين كتاب در حوزه ادبيات زنان برگزار شد.
عصر دوشنبه روزی بود که يكي از ساختمان هاي منطقه سعادت آباد تهران ميزبان بسياري از اهل ادب، فرهنگ و فعالان اجتماعي و حوزه زنان بود.

در این مراسم اهالي ادب و فرهنگ و فعالان در حوزه زنان از تلاش های سيمين بهبهاني ،بانوی شعر ایران كه دهه هشتم زندگي اش را سپري مي كند، تقدير كردند.

جواد مجابي نويسنده و پرويز مشكاتيان موسيقي دان رديف اول روي صندلي هاي زيرزمين نشسته اند و هر كدام به زباني از سيمين بهبهاني به خاطر سرايش ترانه هايش قدرداني مي كنند.

در این مراسم تنديس طلايي ساخته شده از چهره سيمين بهبهاني به او اهدا شد.

عبور از حياطي كه يخ هايش تازه آب شده بود مهمانان اين مراسم را به سوي زيرزميني بزرگ رهنمون مي كرد.فضایی کوچک که در آن، حاضران روي 30 رديف فشرده صندلي ها نشسته بودند و بسياري هم ايستاده مراسم را نظاره مي كردند.

برنامه اهدای جایزه کتاب تندیس صدیقه دولت آبادی با پخش فيلمي مستند به نام «هشت مارس در جهان» ساخته نوشين احمدي خراساني آغاز شد. فيلمي در باره هشتم مارس (روز جهانی زن) كه در آن به فعاليت هاي زنان ايران از گذشته تاكنون هم اشاره شده بود.

در و دیوار محل برگزاری این نشست پر بود از پوستر ها و عکس هایی از چهره های شاخص ادبیات ایران در حوزه زنان مثل سیمین بهبهانی و سیمین دانشور و … . همچنین چند عکس سیاه و سفید از زنان فعال در عرصه های اجتماعی ایران.

پریسا کاکایی، فعال اجتماعی مثل سال های پیش اجرای این مراسم را به عهده داشت. او با یاد آوری سیزدهم اسفند پارسال(1385) گروه داوری ادبیات زنان را به تریبون فراخواند.

سیزدهم اسفند پارسال 33 تن از فعالان زن که در حمایت از همفکران خود مقابل دادگاه انقلاب در خیابان معلم تهران گردهم آمده بودند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روانه بند 209 زندان اوین شدند.

گروه داوري ادبيات زنان متشكل از مژده دقيقي، منصوره شجاعي، ثریا قزل ایاغ، فيروزه مهاجر، صوفیا محمودی و نگار نادری با خواندن متن هاي مختلف از سه نسل نويسنده زن در ادبيات تقدير كردند.

تصویر

نسل اول نويسنده ها سيمين دانشور، مهرنوش پارسي پور و گلي ترقي بودند. منيرو رواني پور، فرخنده آقايي، شيوا ارسطويي، زويا پيرزاد و ناهيد طباطبايي در نسل دوم و فريبا وفي، محبوبه ميرقديري، طاهره علوي، سپيده شاملو و مهسا محبعلي هم در نسل سوم نويسنده هاي حوزه ادبيات زنان معرفي شدند. چند تن از اين نويسنده ها كه در مراسم حضور داشتند از دست سيمين بهبهاني شاعر معاصر که در مراسم حضور یافته بود، لوح تقدير دريافت كردند.

شهلا اعزازي، دبير هيات داوران مطالعات زنان كتابخانه صديقه دولت آبادي با قرائت بيانيه هيات داوران چنين گفت: «اين بيانيه نتيجه شش ماه فعاليت مستمر ماست. در اين مدت كتاب هايي را كه در حوزه مطالعات زنان منتشر شده بود، بررسي كرديم.»

اعزازي افزود: «غالب كتاب هاي ارايه شده در سطح نازلي بودند. اما بايد افزود كه سانسور در اين زمينه بي تاثير نبوده است. اما همه کتاب ها نسبت به پارسال تنزل کیفیت داشتند که باعث تاسف است. نكته قابل توجه براي هيات داوران كتاب هايي بود كه در حوزه عمومي و خصوصي و تاريخ شفاهي به چاپ رسيده بود.»

به گفته اعزازي از حدود 42 كتاب كه در اختيار بود، تعداد معدودی از آن ها با معيارهاي هیات داوران همخواني داشت.
بنابراين از دادن تنديس در مراسم امسال خودداري و به دادن تقديرنامه به دو كتاب برگزيده اكتفا شد.

او كتاب هاي برگزيده جايزه امسال كتابخانه صديقه دولت آبادي را این گونه نام برد: « «زنان پيشگام ايران»،نوشته خدیجه افضل وزیری دختر بی بی خانم استرآبادی( به کوشش مهر انگیز ملاح) و «زن ايراني در نشريات مشروطه» نوشته غلامرضا وطن دوست از دانشگاه شیراز با همکاری مریم شیپری و آفرین توکلی.» هر دوی این کتاب ها در حوزه تاریخ شفاهی بودند و این موضوع از نظر شهلا اعزازی که خود استاد دانشگاه و نویسنده حوزه مطالعات زنان است، قابل تامل بود.

پوران فرخزاد، خواهر فروغ و از دوستان سیمین بهبهانی، در بخش دیگری از این نشست، به جایگاه رفت تا در باره سیمین بانوی شعر معاصر ایران حرف بزند. پوران فرخزاد سیمین بهبهانی را از مفاخر ادب ایران نام برد. همچنین اهالي ادب و فرهنگ و فعالان اجتماعی از مقام سيمين بهبهاني كه دهه هشتم زندگي اش را سپري مي كند، تقدير كردند.

حضور افرادی مثل پرویز مشکاتیان، آهنگساز ، جواد مجابی و محمد علی سپانلو، نویسنده و شاعر و نیکی کریمی، بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما که کمتر در مراسمی از این دست حضور میابند، از نکات دیگر این نشست بود.

در پایان مراسم اهدای جایزه کتاب تندیس صدیقه دولت آبادی، فیلم «یک دریچه آزادی» ساخته امیر محمد قاسم زاده برای حاضران پخش شد. این فیلم مستندی از زندگی سیمین بهبهانی بود.

هشت مارس 2005(18 اسفند 1383) در سالگرد روز جهانی زن، در مرکز فرهنگی زنان که یک نهاد مدنی و غیر دولتی است، کتابخانه صدیقه دولت آبادی و جایزه ای به همین نام برای بهترین اثر در حوزه مطالعات زنان ظهور کرد. در چهار سال نخست یعنی تا پارسال، فقط کتاب های حوزه مطالعات زنان بررسی و تقدیر شدند؛ اما امسال برای نخستین بار نویسنده های حوزه ادبایت زنان نیز بررسی و تقدیر شدند.

تصویر

پروین اردلان، فعال حوزه زنان و برنده جایزه اولاف پالمه که صبح همان روز به دلیل ممانعت از خروجش از کشور از هواپیما بیرون کشیده شده بود، ازمیهمانان حاضر در این مراسم بود.

عکس های اختصاصی کانون زنان ایرانی از: مونا اولیایی و آرش آشوری نیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.