روزنامه نگار افغانستانی در انتظار مرگ

وب سایت گزارشگران بدون مرز

سه شنبه ٢٢ حوت روزنامه نگار افغان سيد يعقوب ابراهيمي با شرکت در جلسه ای با حضور روزنامه نگاران رسانه های جهاني در دفتر مرکزی گزارشگران بدون مرز در باره وضعيت برادرش، سيد پرويز کامبخش شهادت داد.

سيد يعقوب ابراهيمي در آغاز گفت ” من برادرم را روز جمعه ١٧ حوت ملاقات کردم، او نيز مثل همه محکومان به اعدام در نگراني بسر مي برد. به ويژه آنکه به دليل هم بند بودن با مجرمان هر لحظه در زندان خطر او را تهديد مي کند. وی بايد سريعا به محلي منتقل شود که امنيت اش تضمين شود. برای همين ما از مقامات مسئول خواسته ايم که وی به کابل انتقال يابد و در آنجا نيز با متهمان تروريست در يک مکان نگاهداری نشود.”

سيد يعقوب ابراهيمي بر خلاف همه ی گزارش های تاکنون منتشر شده در باره علت دستگيری برادرش اعلام کرد که برادرش مقاله ی « آيه های زن ستيز در قرآن» را نه از روی سايت بارگذاری و نه چاپ کرده است. ” اين توطئه برخي از دانشجويان نزديک به بنيادگرايان اسلامي بود که اسم وی را نيز به پايان مقاله اضافه و آن را پخش کردند و بعد به ماموران اداره امنيت ملي و روحانيون شکايت بردند. پرويز هيچ گاه اين مقاله را پخش نکرده است. همه اين ماجرا پرونده سازی عليه من بود، آنها مرا برای نوشتن مقالاتي که در آنها در باره جنايات جنگ سالاران و متحدانشان، روحانيون بنيادگرا، روشنگری کرده بودم. مورد هدف قرار داده بودند. ”

روزنامه نگار مستقل افغان در بخشي ديگر از سخنانش گفت : ” بعد از بيست روز بالاخره نامه درخواست انتقال پرونده برادرم از کابل به مزار شريف رسيد. اين امر اجازه مي دهد که به برگزاری دادگاه تجديد نظر برادرم در کابل و در شرايطي بهتر اميدوار باشيم. و ما نيز موفق شديم وکيلي پيدا کنيم که موافقت خود را برای دفاع از ايشان اعلام کرده است.”

روبرت مئنارد دبير اول گزارشگران بدون مرز در اين جلسه از مقامات مسئول افغانستان خواهان بکارگيری همه امکانات خود برای آزادی فوری پرويز کامبخش شد. وی گفت “در وحله اول ما مي خواهيم که پرونده هر چه سريعتر به کابل انتقال يابد، سپس در آنجا اتهامات بايد بازنگری و امنيت خانواده و خود وی تامين شود.” روبرت مئنارد در بخش ديگری از سخنانش گفت : ” نکته پراهميت ديگر اين است که ما از سفرای افغانستان در فرانسه و اسپانيا تضمين گرفته ايم که رئيس جمهور حامد کرزی حکم اعدام پرويز کامبخش را امضا نخواهد کرد.” دبير اول گزارشگران بدون مرز اضافه کرد” در عين حال ما از مقامات افغان خواهان بازنگری تعريف کفر گويي و توهين به اسلام در قوانين هستيم تا در آينده ديگر اين اشتباهات در باره روزنامه نگاران تکرار نشوند”

سيد پرويز کامبخش که از تاريخ ٥ عقرب ١٣٨٦ در بازداشت بسر مي برد، از سوی دادستان (سارنوالی) متهم به ” در اختيار داشتن و انتشار مقاله ای کفر آميز ” شده بود. روزنامه نگار جهان نو و دانشجوي رشته روزنامه نگاری در دانشگاه مزار شريف در تاريخ ٢ دلو ١٣٨٦ از سوی شعبه امنيت عامه دادگاه ابتدايي ولايت بلخ، به شکل غير علني و بدون حضور وکيل مدافع به اتهام ” اهانت به دين اسلام و پخش مقاله ای کفرآميز” به اعدام محکوم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.