صلح ارمغان مقاومت

کانون زنان ایرانی: مقاومت، ايستادگي در برابر سختي‌هايي كه براي زنان چندين برابر است و تلاش براي رسيدن به جهاني برابر و همراه با صلح، سخن همه زناني است كه به مناسبت روز جهاني زن (هشتم مارس) در كانون مدافعان حقوق بشر جمع شدند.

یکی دیگر از برنامه های روز جهانی زن در حالی برگزار می شود که سخنرانان معتقدند تبریک گفتن در این روز در ایران معنایی ندارد.

فاطمه معتمدآريا، بازيگر سينما، به عنوان اولين سخنران پشت تريبون مي‌رود: «عادت ندارم حرف بزنم و اعتقاداتم را در كارهايم نشان مي‌دهم.» او كه نخستين سفير نيكوكاري در ايران است خود را جزو نسلي مي‌داند كه با بيش‌تر شدن سختي‌ها و فشارها محكم‌تر و قوي‌ شده است.

او مي‌گويد: «مبارزه را ما انتخاب نكرده‌ايم بلكه به واسطه زن بودن‌مان مجبوريم كه مقاوم‌تر باشيم. چرا كه زنان بايد در چند وجه و چند حس كار كنند.»

کمی قبل از سخنرانی معتمد آریا پروین اردلان،برنده جایزه اولاف پالمه وارد می شود و معتمد آریا می گوید:”با شنیدن خبر ممنوع الخروج شدن پروین بسیار ناراحتم اما شاید این به صلاح بود تا کسانی مثل من از وجود کسانی همچون پروین و فعالیت هایش با خبر شویم.”

اما معتمدآريا با گفتن اين جمله كه شايد چهره مناسبي براي دفاع از حقوق زنان نيست، منظورش را تكميل مي‌كند: «زندگي‌ام بدون مردان معنا ندارد. بيش‌تر مدافع حقوق انساني‌ام و اين مسووليتم را سنگين‌تر مي‌كند هر چند تعريف خاصي هم از حقوق برابر دارم. حقوق هر كسي بايد در جاي خودش رعايت شود.»

اين همان نكته‌اي است كه نرگس محمدي، عضو كانون مدافعان حقوق بشر، بر آن تاكيد مي‌كند: «تلاش‌ ما براي احقاق حقوق زنان، نفي حقوق مردان نيست. بايد همه از حقوق انساني برخوردار باشند.»

فاطمه معتمدآريا، بي‌زباني يا به عبارتي نداشتن قدرت گفت‌وگو و استدلال را نقطه ضعفي ياد مي‌كند كه خيلي‌ها گريبانگيرش هستند: «وقتي بلد نيستيم گفت‌وگو كنيم، شروع به جنگيدن و به جاي صلح و آرامش موجب جنگ مي‌شويم.»
مريم رسوليان، روانپزشك، دومين سخنران مراسم روز جهاني زن در كانون مدافعان سخنان معتمدآريا را ادامه مي‌دهد: «آن‌جا كه منطق و گفت‌وگو حاكم بوده، موفق شده‌ام.»

غلبه بر ترس‌ها نكته‌اي است كه اين روانپزشك با تاكيد بر آن، تجربه شخصي‌اش را بيان مي‌كند: «به خاطر ترس و سقف شيشه‌اي مديريت، هرگز پست‌هاي پيشنهادي مديريتي را نمي‌پذيرفتم در حالي كه مردان با توان كم‌تر از من راحت‌تر پست‌هاي مديريتي را مي‌پذيرند. شايد دليل اين نپذيرفتن‌ها بي‌تجربگي و نبودن افراد همسو و خودسانسوري بوده اما سعي كردم روي ترس‌هايم پا بگذارم. به همين دليل معتقديم زنان مي‌توانند حق‌شان را بگيرند اگر بر اين مشكلات غلبه كنند.»

رسوليان از بيمارانش مثالي مي‌آورد: «خودسانسوري را در بيمارانم مي‌ديدم آن‌ها‌ مشكل ارتباطي دارند به ويژه مردان كه در صحبت كردن ضعيف‌تر از زنان هستند. به همين دليل هميشه به زنان مي‌گويم كه با رفتن به سمت گفت‌وگو و ايجاد ارتباط مي‌توانند در حل مشكلات‌شان پيش‌قدم باشند.»

برنامه به ميانه رسيده و باران كمايي، مردي ميانسال با موهاي سفيد با گيتاري در دست همان آهنگ‌هايي را اجرا مي‌كند كه به مناسبت تعلق جايزه صلح نوبل به شيرين عبادي آهنگ دختر گل‌فروش و بچه‌هاي واكسي را اجرا كرده بود.

آذر منصوري، عضو كميسيون زنان جبهه مشاركت هم واژه ای به جای تبریک و شاد باش برای روز جهانی زن برای زنان در ایران پیدا نمی کند. او به عنوان زني فعال در عرصه سياست تجربه‌اش را روايت مي‌كند: «مساله زنان و حقوق برابر انساني نقطه مشترك فعاليت‌هاي احزاب و تشكل‌هاي غيردولتي است كه البته با همسويي نحله‌هاي فكري نيز اين تبعيض‌هاي جنسيتي كاهش مي‌يابد.»

او با اشاره به تاثيرگذاري برخي نگاه‌هاي مردسالارانه در روند زندگي زنان ايران مي‌گويد: «در دو سال اخير براي خانه‌نشيني زنان تلاش شده و مي‌شود. امروز تبعيض منفي به حدي رسيده كه حتي متون آموزش ابتدايي زنان را به سمت خانه‌نشيني هدايت مي‌كند و بر تبعيض‌هاي جنسيتي تاكيد مي‌كند.»

او لايحه حمايت از خانواده و نيز سهميه‌بندي جنسيتي در دانشگاه‌ها را ناشي از برنامه‌ريزي‌هايي براي خانه‌نشين كردن زنان ارزيابي می کند.

پروين اردلان با تشويق حاضران به سخنراني دعوت مي‌شود. او كه چند روز پيش به خاطر فعاليت در حوزه زنان و حقوق بشر، جايزه بين‌المللي اولاف پالمه را به خود اختصاص داده مي‌گويد: «مقاومت مدني، مهم‌ترين دستاورد جنبش زنان ايران در يك سال اخير بوده است و اين سختي‌ها بود كه ما را به خودباوري رساند و به ما قدرت داد.»

تصویر

او به بازداشت های یک ساله فعالان در کمپین یک میلیون امضا اشاره می کند و از وکلای این فعالان تشکر.

او با اشاره به ردصلاحيت‌هاي اخير در انتخابات مجلس پيش‌بيني مي‌كند: «مجلس آينده براي زنان خوب نخواهد بود اما با توجه به نفوذ جنبش زنان، فكر نمي‌كنم در مجلس هشتم، مردي پيدا شود كه بتواند با تعدد زوجات، موافقت كند.

در ادامه مجری زنی را با نام بانوی آهنین به پشت تریبون دعوت می کند.نسرین نافعی ؛زنی که شوهرش 37 سال را در زندان سپری کرده است.او می گوید:”اصلا به آهن شباهت ندارم .دلم شفاف و شیشه گونه است اما انگار هرچه بیشتر سختی بکشم قوی تر و توانمند تر می شوم.”

به گفته او اگر ما دنیایی پر از صلح می خواهیم باید مبارزه و تلاش کنیم.

مراسم روز جهانی زن در کانون مدافعان حقوق بشر قصد دارد با اجرای موسیقی جشگونگی این روز را به یاد بیاورد حاضران در جمع با همراهی سه تار و تنبک آواز مرغ سحر را می خوانند هر چند به گفته سخنرانان تبریک گفتن در این روز معنا ندارد.

و محمد ملکی ؛اولین رییس دانشگاه تهران بعد از انقلاب تنها سخنران مردی است که از همسران؛مادران و دخترانی یاد می کند که بیش از زندانیان سیاسی متحمل ظلم شده اند.

او می گوید:”باید در این روز به جای من از همسرم دعوت می کردید تا از سختی هایش بگوید.”

عکس پروین اردلان از :آرش عاشوری نیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.