افزايش ۱۰ درصدي مشاركت اقتصادي زنان در ايران

ترجمه: حميد حميدي: -براساس گزارش اخير فروم اقتصاد جهاني، مشاركت اقتصادي زنان در ايران در سال 2007، 10 درصد نسبت به سال گذشته افزايش يافته است.

در اين گزارش شكاف جنسيتي در 128 كشور جهان مورد بررسي قرار گرفته و ايران در رتبه 118 در ميان اين 128 كشور قرار گرفته است. اين نتيجه نشان دهنده سير نزولي نابرابري جنسيتي در ايران است چرا كه سال گذشته (2006) ايران در ميان 115 كشور مورد بررسي در رتبه 108 قرار داشت.

شاخص هاي مورد بررسي در شكاف جنسيتي سال 2007 در چهار حوزه اقتصادي، آموزشي، بهداشت، سلامت و اميد به زندگي و توانمندي و حضور مشاركت در حوزه سياسي بوده است.

در حوزه اقتصادي پنج مولفه مورد بررسي قرار گرفته كه از جمله آن ها مشاركت نيروي كار، پرداخت برابر فرد براي كار مشابه، درآمد، حضور زنان در مقام هاي مديريتي و قانونگذاري و ميزان كارگران زن و مرد در بخش فني و حرفه اي بوده است.

در سال 2007 در زمينه مشاركت نيروي كار ميزان زنان شاغل 41 درصد و ميزان مردان شاغل 76 درصد بوده است كه اين درصدها، دو درصد بالاتر از ميزان اين شاخص در سال 2006 است.

ميزان درآمد زنان در سال نيز حدود چهار هزار دلار برآورد شده اما ميزان درآمد مردان در همين دوره يك ساله در حدود 11 هزار دلار بوده است كه تفاوت چنداني با سال 2006 ندارد.

حضور زنان در مقام هاي مديريتي و قانونگذاري در سال 2007، 13 درصد بوده در حالي كه اين ميزان براي مردان در حدود 87 درصد بوده است كه اندازه اين شاخص نيز مشابه سال 2006 است. از جمله موارد ديگر تعداد كارگران فني و حرفه اي زن است كه به 33 درصد در مقابل 67 درصد كارگر مرد مي رسد و اين رقم هم مشابه سال گذشته آن است.
در اين گزارش در حوزه آموزشي نيز چهار معيار مورد بررسي قرار گرفته اند كه شامل نرخ با سوادي، ثبت نام در آموزش ابتدايي، راهنمايي و آموزش متوسطه است.

نتايج اين گزارش نشان مي دهد كه نرخ باسوادي زنان در سال 2007، 70 درصد بوده است در حالي كه ميزان مردان با سواد به 84 درصد هم مي رسد. با مقايسه سال 2006 و 2007 متوجه مي شويم كه نرخ باسوادي هيچ تغييري نكرده است اما ثبت نام دختران در آموزش ابتدايي كه در سال 2006، صددرصد بوده در سال 2007 به 88 درصد رسيده اما ميزان ثبت نام پسران كه در سال 2006، 89 درصد بوده در سال بعد به 91 درصد افزايش يافته است.

از شاخص هاي ديگر آموزشي، ميزان ثبت نام دختران و پسران در مقطع راهنمايي است كه 75 درصد زنان و 79 درصد مردان را شامل مي شود كه اين آمار يك درصد كاهش نسبت به سال گذشته را نشان مي دهد. ميزان ثبت نام دختران و پسران در دوره متوسطه از ميزان ثبت نام آن ها در دوره راهنمايي بسيار پايين تر است به طوري كه 25 درصد دختران و 23 درصد مردان، در اين مقطع آموزشي ثبت نام كرده اند كه اين رقم دو درصد افزايش نسبت به سال 2006 را نشان مي دهد.

آنچه كه در حوزه بهداشت و سلامت به عنوان شاخص در نظر گرفته شده نسبت جنسي در بدو تولد (زن و مرد) و اميد به زندگي سالم در اين دو گروه است. به طوري كه نسبت جنسي در بدو تولد در سال 2007 به گونه اي است كه 49 درصد متولدين زن و 51 درصد آن ها مرد هستند و ميزان اميد به زندگي در زنان بيش از مردان است به طوري كه اين رقم براي زنان 59 و براي مردان 56 تعيين شده است كه كاهش يك درصدي نسبت به سال 2006 را نشان مي دهد.
آخرين حوزه اي كه شكاف جنسيتي در آن مورد بررسي قرار گرفته ميزان توانمندي، حضور و مشاركت زنان و مردان در حوزه سياسي است.

براساس اين گزارش درصد زناني كه در مجلس حضور دارند چهار درصد است در حالي كه 96 درصد بقيه را مردان تشكيل مي دهند و اين آمار در مقايسه با سال 2006 هيچ تغييري نشان نمي دهد. ميزان حضور زنان در حوزه هاي وزارتي نيز هفت درصد بوده و مردان نيز به ميزان 93 درصد حضور دارند و اين ارقام كاملا مشابه سال گذشته و در مورد سال هاي رياست زنان در دولت در 50 سال گذشته عدد صفر در نظر گرفته شده است.

براساس اين گزارش كشورهاي سوئد، نروژ، فنلاند، ايسلند، نيوزيلند، آلمان، دانمارك، ايرلند، اسپانيا و انگليس 10 كشوري هستند كه شكاف جنسيتي در آن ها كم تر از بقيه كشورها بوده و در 10 كشور هم شكاف جنسيتي بيش از ايران بوده است كشورهايي چون مصر، مراكش، عمان، تركيه، بنين، عربستان، نپال، پاكستان، چاد و يمن.

منبع: وب سايت فروم اقتصاد جهاني

www.weforum.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.