افزايش دسترسي زنان باردار و كودكان به برنامه‌هاي درمان ايدز

فارس: طبق گزارشي كه از سوي سازمان ملل منتشر شد، تعداد زنان باردار و كودكان اچ آي وي مثبت كه به داروهاي ضد ويروسي دسترسي دارند افزايش يافته است اما هنوز راه درازي براي رسيدن به نسلي عاري از ايدز در پيش است.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از دفتر يونيسف در ايران، كودكان و ايدز: دومين گزارش مستند در واقع مروريست بر تاثير ايدز بر كودكان و نوجوانان. نهضت متحد براي كودكان متحد براي ايدز كه در اكتبر سال 2005 از سوي برنامه مشترك ايدز سازمان ملل، يونيسف و ديگر شريك‌هاي كاري رسما آغاز به كار كرد، فراخواني براي اقدام در سرتاسر جهان در جهت كاهش تاثير اچ آي وي و ايدز بر كودكان بود.

«آن ونمن» مدير اجرايي يونيسف در اين باره گفت : كودكان و نوجوانان امروز هرگز جهاني عاري از ايدز را نديده اند. هزاران نفر سالانه به دليل اين بيماري مي‌ميرند و ميليون‌ها نفر نيز پدر و مادر و سرپرستان خود را از دست مي‌دهند. كودكان بايد محور اصلي برنامه جهاني مبارزه با ايدز قرار گيرند.

اين گزارش كه از سوي برنامه ايدز سازمان ملل، سازمان جهاني بهداشت و يونيسف منتشر شده است بررسي پيشرفت‌ها و چالش‌هاي موجود در چهار زمينه است: پيشگيري از انتقال اچ آي وي از مادر به فرزند، ارائه درمان ضد ويروسي ويژه كودكان، پيشگيري از ابتلا نوجوانان و جوانان، مراقبت و حمايت از كودكان مبتلا به ايدز.

اين گزارش بر كشورهاي كم در آمد و با در آمد متوسط متمركز است.
طبق اين گزارش در سال 2007 حدود 290 هزار كودك زير 15 سال به دليل ايدز جان باختند و 1/12 ميليون كودك در كشورهاي صحراي آفريقا يك يا هر دو والدين خود را به دليل ايدز از دست دادند.

اما تا پايان سال 2006 ،21 كشور از جمله بنين، بوتسوانا، برزيل، ناميبيا، رواندا، آفريقاي جنوبي و تايلند در مسير دستيابي به هدف پوشش 80 درصدي پيشگيري از انتقال ويروس از مادر به فرزند كه در نهضت متحد براي كودكان، متحد عليه ايدز آمده است قرار گرفتند. تعداد اين كشورها در سال 2005 تنها 11 كشور بود.

به علاوه تعداد كودكان اچ آي وي مثبت دريافت كننده داروهاي ضد ويروسي در كشورهاي كم در آمد و با درآمد متوسط از سال 2005 تا 2006 به ميزان 70درصد افزايش داشت.

دكتر پيتر پايوت مدير اجرايي برنامه ايدز سازمان ملل گفت: دستاوردهاي قابل توجهي در زمينه نيازهاي دارويي كودكان و پيشگيري از انتقال اچ آي وي از مادر به فرزند به دست آمده است. اما اگر بخواهيم تحولي اساسي در زمينه همه گيري ايدز ايجاد كنيم بايد اقدامات بيشتري در زمينه پيشگيري از شيوع اچ آي وي/ ايدز در ميان نوجوانان و جوانان انجام دهيم.

شاخص‌ها بيانگر پيشرفت در راستاي مراقبت و حمايت از كودكان متاثر از ايدز و دسترسي آن‌ها به خدمات اجتماعي در بسياري از كشورهاست. ميزان ثبت نام در مدرسه كودكاني كه هر دو والدين خود را به دليل بيماري از دست داده‌اند نيز افزايش يافته است اگر چه كودكان متاثر از اچ آي وي/ ايدز بيش از ديگر كودكان دچار افت تحصيلي شده و شرايط زندگي نامطلوب‌تري دارند.

از سال 2000 تا 2001 در 11 كشور از 15 كشوري كه آمار كافي در آنها موجود بود، شيوع اچ آي وي در ميان زنان باردار در رده سني 15 تا 24 سال كه در جلسات مراقبت پيش از زايمان شركت كرده بودند كاهش يافته است.
تعداد زنان باردار اچ آي وي مثبتي كه داروهاي ضد ويروسي دريافت مي كنند از سال 2005 تا 2006، 60درصد افزايش يافت اما با وجود اين افزايش، تخمين زده مي شود كه تنها 23درصد از اين زنان داروهاي ضد ويروسي دريافت مي‌كنند.

دكتر كوين ديكاك مدير بخش ايدز سازمان جهاني بهداشت گفت: ما در مسير پيشرفت هستيم اما هنوز با چالشهاي زيادي مواجهيم. ما بايد داروهاي ضد ويروسي را در اختيار تمام زناني كه براي سلامت خودشان و البته فرازندانشان به آن احتياج دارند قرار دهيم. به اين منظور سيستم‌هاي بهداشتي و بخش‌هاي مختلف آن و كاركنان بهداشت بايد تقويت شوند.
بيش از 2/1 ميليون كودك زير 15 سال مبتلا به ايدز در سال 2007 قبل از تولد، هنگام دنيا آمدن و يا شير خوردن مبتلا شده بودند. اين درحاليست كه حدود 40درصد موارد جديد ابتلا در سال 2007، 15 تا 24 ساله هستند.

با وجودي‌كه اخبار ضد و نقيض زياد است، گزارشها حاكي از آن است كه دستيابي به نسلي عاري از ايدز امكان پذير است. اگرچه مشكلات مالي وجود دارد دولتها و حاميان مالي مايلند سرمايه گذاري بيشتري در زمينه پيشگيري، درمان و حمايت انجام دهند. در سال 2007 بيش از 10 ميليارد دلار به مبارزه با ايدز اختصاص داده شد كه اين رقم در سال 2004 تنها 1/6 ميليارد دلار بوده است.

اكنون اولويت در انجام اقدامات جديد و افزايش اقدامات موثر پيشين است.

اين گزارش خواستار تقويت جوامع و خانواده‌هايي كه نقشي اساسي در روش‌هاي كودك محور مبارزه با ايدز ايفا مي‌كنند، تقويت سيستم هاي بهداشتي، آموزشي و اجتماعي براي مداخله موثر در حمايت از كودكان متاثر از اچ آي وي /ايدز، خدمات يكپارچه براي پيشگيري از انتقال ويروس از مادر به فرزند از طريق برنامه هاي مراقبت بارداري، نوزادي و كودكي و تقويت آمار و ارزيابي براي مستند سازي پيشرفت‌ها و مشكلات و تقويت تعهدات شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.