برای نخستین بار : یک زن مکزیکی برنده جايزه جهاني آزادي مطبوعات شد

دبيرکل يونسکو ، خانم ليديا کاچو ريبئيرو ، خبرنگار مکزيکي را به عنوان برنده جايزه امسال آزادي مطبوعات اين سازمان معرفي کرد .

به گزارش ایونا ، هيئت داوران جايزه جهاني مطبوعات متشکل از 14 روزنامه نگار و سردبير مطبوعات،خانم ليديا کاچو ريبئيرو ، خبرنگار مکزيکي را شايسته دريافت جايزه امسال معرفي کردند .

“جو تلولوئه” رئيس هيئت داوران گفت: ريبئيرو به خاطر شجاعت در پرداختن به موضوعات فساد سياسي، جرائم دولتي، خشونتهاي داخلي و نيز تلاش بي وقفه در مبارزه با اين گونه تخلفات، هيئت داوران را تحت تاثير قرار داد .

اين جايزه طي مراسمي در روز سوم مه (14 ارديبهشت) مصادف با روز آزادي جهاني مطبوعات از سوي کوشيئرو ماتسوهيرو ، دبيرکل سازمان يونسکو که در شهر ماپوتو موزامبيک به اين روزنامه نگار اعطا خواهد شد .

جايزه گيئرمو کانو به ارزش 25 هزار دلار در سال 1997 از سوي يونسکو پايه گذاري شد. اين جايزه به کارهاي انفرادي يا جمعي در دفاع يا پيشبرد آزادي بيان در هر نقطه از جهان هر ساله اهدا مي شود. اين جايزه به نام گيئرمو کانو روزنامه نگار کلمبيايي که در سال 1986 به قتل رسيد نامگذاري شده است .

از برندگان سابق آن مي توان به آنا پوليتکوفسکايا ، خبرنگار مقتول روس ، رائول ريبرو (اهل کوبا) ، خسوس بلانکورنلاس مکزيکي و جفري نياروتا از زيمباوه اشاره کرد .

ليديا کاچو ريبئيرو در سال 1963 متولد شد. او از دوران جواني به کار روزنامه نگاري پرداخت و از طريق تحقيقات گسترده پرده از دخالت پليس در ماجراي قاچاق مواد مخدر برداشت. او طي اين مدت بارها و بارها از سوي پليس و قاچاقچيان تهديد به مرگ شده اما همچنان به کار خود ادامه داده است .

خانم ريبئيرو با روزنامه صداي کارائيب همکاري داشته و از طريق تحقيقات روزنامه نگاري اش موفق به کشف نقش سياستمداران و مقامات دولتي و همکاري با قاچقچيان انسان شد .

او در سال 2006 در مورد قتل خشونت آميز صدها زن جوان در شهر خوارز در شمال مکزيک تحقيق کرده بود.
ريبئيرو در سال 2006 جايزه “فرانسيسکو اوجدا” را به خاطر شجاعت در روزنامه نگاري و در سال 2007 جايزه “گينه تاساگان” را براي دفاع از حقوق کودکان و زنان دريافت کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.