تنها زن كاروان ورزشي افغانستان در المپيك ،روياي المپيك، سايه مرگ

ديلي تلگراف- شايد هيچ ورزشكاري در جهان نتواند در شرايط محبوبه اوريار به تمرين كردن ادامه بدهد اما اين دختر جوان افغان با روحيه اي بالا به تمرين كردن ادامه مي دهد و مي خواهد هر طور كه شده به روياي خود براي حضور در المپيك جامه عمل بپوشاند.

اين دختر 19 ساله بارها و بارها مورد تهديد قرار گرفته و چند بار هم پيام هاي تهديد به مرگ كتبي دريافت كرده و يكي دو بار هم مردم عادي به سوي او سنگ و زباله پرتاب كرده اند. با اين وجود وي تمرينات خود را قطع نكرده و مصر است تا تنها عضو زن كاروان ورزشي افغانستان در مسابقات المپيك پكن باشد.

اين دختر 19 ساله كه ساكن حومه كابل است، با روسري و لباس پوشيده اسلامي با بهترين دوندگان زن 1500 متر جهان رقابت خواهد كرد، او مي گويد: «مطمئن باشيد هر ورزشكار ديگري به جاي من بود، قيد ورزش كردن را مي زد.»
شايد باورش سخت باشد اما محبوبه تمرين كردن را از ساعت هشت و سي دقيقه شب شروع مي كند؛ زماني كه تقريبا تمام مردم كابل در خانه هاي خود مقابل تلويزيون مي نشينند تا مجموعه تلويزيوني بسيار محبوب هندي «هر مادر شوهري خود زماني يك عروس بوده» تماشا كنند. در اين زمان كه تعداد افراد در خيابان ها بسيار كم است، محبوبه با لباس ورزشي كاملا پوشيده و با روسري از خانه خارج مي شود تا در خيابان ها به تمرين كردن بپردازد.

او مي گويد كه اين ساعت تنها زماني است كه احساس امنيت جاني مي كند. محبوبه تا مدتي قبل يك تلفن همراه داشت اما شماره تلفن او به دست افراد گروه هاي تندرو افتاد و وي بارها و بارها با پيام هاي تلفني يا پيام كوتاه مورد تهديد شديد قرار گرفت. او مي گويد: «همه پيام ها در آخرش يك جمله داشت: «ما تو را مي كشيم،»

محبوبه كه پدرش يك نجار است، مي گويد كه يك مسلمان معتقد است و تمام ضروريات ديني را انجام مي دهد و تاكيد مي كند كه اگر اجازه حضور با حجاب كامل اسلامي به او داده نشود، از مسابقات كنار خواهد رفت با اين وجود مشكلات او پابرجاست.

به رغم همه اين مسايل به نظر مي رسد روحيه محبوبه خيلي خوب است: «من با تمام قهرمانان اين رشته- كه البته نام حتي يكي از آنها را هم نمي داند- رقابت خواهم كرد، اين كار را هم انجام مي دهم تا نام كشورم را مطرح كنم.

من سه سال تمرين كرده ام و حالا هدفم اين است كه اگر بتوانم يك مدال بگيرم يا حداقل ركورد افغانستان را بشكنم.»بهترين ركورد محبوبه يك دقيقه كامل از ركورد هزار و پانصد متر زنان جهان بدتر است اما وي اميدوار است كه تا زمان برگزاري المپيك ركوردش را بهبود ببخشد. اوريار و عزيزي به همراه يك كشتي گير و يك تكواندوكار اعضاي تيم افغانستان در مسابقات المپيك هستند. آن ها از هفته بعد در يك اردوي ورزشي در كشور اندونزي شركت مي كنند. محبوبه كه خيلي هيجان زده است، مي گويد: «من هرگز از افغانستان خارج نشده ام، البته به جز آن زماني كه به يك كمپ پناهندگان در پاكستان رفتيم.»

ترجمه : گروه ورزشی روزنامه سرمایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.