دانشجوي تیز هوش دكتراي شيمي چرا خودکشی کرد

ترانه بني يعقوب

چرا يك دانشجوي دكتراي شيمي دانشگاه شهيد بهشتي با خوردن سيانور در جمع دوستانش خودكشي مي كند؟
28 فروردين ماه دانشجوي دكتراي شيمي دانشگاه شهيد بهشتي پس از مشاجره با استادش به آزمايشگاه دانشگاه رفته و با خوردن سيانور به زندگي اش خاتمه مي دهد.

خبر خودكشي اين دانشجوي دكترا به ظاهر ساده است اما اين كه چرا دانشجويي كه در مدرسه تيزهوشان تحصيل كرده، پس از 20 سال تحصيل توانسته اين گونه زندگي اش را پايان دهد؟ از ديدگاه كارشناسان مختلف سوال برانگيز است.
شنيده ها حاكي از آن است كه اين دانشجوي 35 ساله توانايي اقتصادي براي تهيه رساله اش را نداشته است. زماني كه استاد او اين مطلب را از او مي شنود، در جمع دانشجويان از او مي پرسد: «پس براي چه زنده مانده است؟» اين دانشجو در ميان ناباوري همكلاسي هايش با خوردن سيانور خودكشي مي كند.

حسن مسلمي نائيني، مديركل امور دانشجويان وزارت علوم كه چندي پيش از اجراي طرح جامع پيشگيري خودكشي در ميان دانشجويان خبر داده بود، از ذكر جزييات اين ماجرا خودداري مي كند: «از جزييات ماجرا خبر نداريم اما قرار است دانشكده علوم شهيد بهشتي در اين باره گزارشي را در اختيارمان قرار دهد.»

برخي از دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي معترضانه مي گويند كه كسي در اين دانشگاه در قبال اين خودكشي عكس العمل جدي نشان نداده و تنها يك نامه انتقادي از سوي جمعي از دانشجويان دكتراي شهيد بهشتي در خوابگاه نصب شده است.مسلمي از اين موضوع اظهار تعجب مي كند: «اما من شنيدم كه همگي دوستان و استادان اين دانشجو براي شركت در مراسم خاكسپاري اش به شهر قزوين رفته اند.» او همچنين وعده مي دهد كه در آينده اي نزديك نتايج طرح پژوهشي پيشگيري از خودكشي در ميان دانشجويان اعلام شود. حسن خالقي معاون آموزشي وزير علوم، هم كه از جزييات اين موضوع اطلاعي ندارد، از شنيدن اين خبر متاثر مي شود: «من از صميم قلب اين حادثه را به خانواده اين دانشجو تسليت مي گويم اما بايد بدانيد مشكل مالي تنها يكي از دلايل خودكشي است و بررسي خودكشي دلايل پيچيده اي دارد و من جز احساس تاسف نمي توانم نظري در اين باره بدهم. اين مساله به همه ما مسوولان هشدار مي دهد كه مشكلات دانشجويان دكتري را جدي تر بگيريم.»

او پرداخت كمك هزينه تحصيلي به دانشجويان دكتري را در همين راستا مي داند.از اين پس، مقرر شده است كه دانشجويان دكتري كه تحت فشارهاي مالي و رواني فراواني براي تكميل رساله شان هستند از حقوق ماهانه 500 هزار توماني بهره مند شوند.

انور صمدي راد، مددكار و استاد دانشگاه هم بررسي همه جانبه پديده خودكشي اين دانشجو را ضروري مي داند: «براساس حدس و گمان و ربط دادن خودكشي به يك علت (اقتصادي) نمي توان خودكشي اين دانشجو را تبيين كرد.»

او «تيزهوش» بودن اين دانشجوي 35 ساله را به عنوان يكي از عوامل موثر در خودكشي عنوان مي كند: «تيزهوش بودن در ايران اصلا نكته مثبتي نيست چرا كه فاصله ميان واقعيت و آنچه كه اغلب تيزهوشان انتظار دارند زياد است و سرخوردگي آن ها از مسايل اجتماعي و پيراموني بسيار بيش تر از انسان هاي معمولي است.»

همچنين سازگاري با واقعيت ها و مشكلات از طرف تيزهوشان بسيار پايين است. صمدي راد با اشاره به اين نكته مي گويد: «سطح توقعات اغلب تيزهوشان از خود و نيز سطح توقعات ديگران از آن ها در طول دوران زندگي آن ها را تبديل به انسان هايي حساس، زودرنج و ناتوان در مقابل مشكلات زندگي مي كند.»

به گفته صمدي راد بررسي تجربه هاي دوران كودكي، شبكه دوستي و زمينه هاي خانوادگي در فهميدن علت خودكشي اين دانشجوي تيزهوش نبايد مورد غفلت قراربگيرد.

منبع :

http://www.sarmayeh.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.