مبادله دختران جوان با غذا

اعتماد- آزاده بهرامجي؛ فقر و تنگدستي مردم شمال افغانستان باعث شده والدين دختران خردسال و نوجوان مجبور شوند آنها را به عقد مرداني که وضعيت مالي بهتري دارند دربياورند.

زني که نام مجازي فريده را براي خود انتخاب کرده تابستان گذشته در ازاي دريافت 400 پوند دختر 13 ساله اش را به عقد پسر عموي 20 ساله همسرش در آورد. دختر او که صورتش در پشت روسري آبي رنگي پوشانده شده بود در حالي که از ته دل اشک مي ريخت بيان داشت که هيچ علاقه يي به زندگي با مردي که به خاطر پول به عقدش درآمده ندارد.

او گفت؛ «من به اين ازدواج راضي نبودم اما خانواده ام من را مجبور کردند در برابر اين مساله سکوت کرده و به اين وصلت رضايت دهم. من هميشه در روياهايم روزي را مي ديدم که از مدرسه فارغ التحصيل شده و به دانشگاه پا بگذارم. متاسفانه تمام روياهاي من با اين ازدواج اجباري نقش بر آب شد و اکنون من به جاي حضور در پشت ميزهاي مدرسه بايد نقش يک زن شوهردار را بازي کنم.»فريده در پاسخ به اين سوال که چرا اسباب ناراحتي دخترش را فراهم کرده گفت؛ «اين سرنوشت دختران افغاني است و او چاره يي جز تن دادن به آن ندارد.»

فياض کوفي نماينده مستقل بدخشان بيان داشت که ظرف دو سال گذشته تعداد دختران خردسال و نوجواني که به رغم ميل خود به عقد مردان در مي آيند بسيار زياد شده است. او گفت؛ «به هيچ عنوان نمي توان نام ازدواج را روي اين عقدها و پيوندها گذاشت. در حقيقت اين ازدواج ها نوعي سر پوش گذاشتن بر پديده فروش کودکان در افغانستان است. من خانواده هايي را مي شناسم که دختر 10 ساله خود را در ازاي دريافت دو گاو و چند کيسه گندم به عقد مردان ميانسال در آورده اند.»فياض کوفي دليل اين پديده تلخ در کشورش را فقر بيش از حد مردم مي داند. فريده و دخترش در روستايي در ونديان در کوه هاي مرتفع بدخشان زندگي مي کنند. دکتر محمد ظريف استاندار بدخشان بيان داشت که ظرف پنج ماه گذشته بيش از 60 نفر در اثر سرما و گرسنگي در اين کوه ها جان باخته اند زيرا برف باعث شده بوده ارتباط اين روستا با جهان خارج قطع شود. از طرفي قيمت مواد غذايي در بازار محلي نسبت به سال گذشته دو برابر شده که دليل آن بالا رفتن جهاني قيمت غذا و غيرقابل دسترس بودن بدخشان است.آکسفام نهاد خيريه انگليسي براي کمک به مردم اين روستاها هم اکنون تخم هاي سبزيجات و کود هاي تقويت شده را در اختيار مردم قرار داده است. اين سازمان قصد دارد براي مردم روستا تراکتور و دستگاه شخم زن هم تهيه کند زيرا گاوهاي اين روستا در اثر سرماي زمستان جان باخته اند.

فياض کوفي بر اين باور است در صورتي که دولت بودجه کافي را در اختيار مسوولان بدخشان قرار داده و آنها براي پايان دادن به فقر مردم سرمايه گذاري هاي درستي انجام دهند و مواد غذايي را با قيمت کمتر در اختيار مردم فقير قرار دهند، خريد و فروش دختران نوجوان در اين منطقه پايان خواهد گرفت.حنيفه ماه، قابله روستاي خورداخان هم دليل اصلي ازدواج هاي زود هنگام را فقر مردم مي داند. او همواره در تلاش است به والدين دخترها آموزش دهد که شوهر دادن آنها در سنين نوجواني و خردسالي کار درستي نيست اما بسياري از والدين به حرف هاي او توجهي ندارند زيرا شوهر دادن دخترهايشان تنها راه حل مشکلات آنها است. حنيفه بيان داشت که چندي پيش براي کمک به زايمان دختري 10 ساله به يکي از روستاهاي کوهستاني رفته بود. او گفت؛ «اين دختر چنان کوچک بود که من او را روي زانوان خود نشاندم تا راحت تر فرزندش را به دنيا بياورد.»

آمار سازمان ملل نشان داده در هيچ جاي جهان تعداد مرگ و ميرهاي حين زايمان زنان به اندازه استان بدخشان نيست. اکثر دختران اين استان فرزندان اول خود را قبل از 15 سالگي به دنيا مي آورند. به دنيا آوردن زود هنگام فرزند يکي از دلايل اصلي فوت مادران در سنين جواني است. انوار الحق وزير بودجه افغانستان بعيد مي داند استاني مانند بدخشان به اين زودي ها از شر فقر راحت شود. او مي گويد ؛ «فکر نمي کنم ريشه کن کردن فقر در استاني مانند بدخشان کار راحتي باشد. دولت اگر تمام تلاش خود را هم به کار گيرد تنها قادر خواهد بود که نيازهاي اصلي مردم اين منطقه را تامين کند. به هر حال کشور ما در حال حاضر چهارمين يا پنجمين کشور فقير جهان است و نمي توان انتظار داشت که افغانستان مانند کشورهاي پيشرفته يي چون امريکا و انگليس عمل کند. ما اميدواريم در پنج سال آينده رتبه خود را تغيير دهيم ولي واقعيت اين است که جنگ هاي طولاني مدت در کشور همه چيز را نابود کرده و ما مجبوريم از اول شروع کنيم.»اگر قرار باشد کمبود جهاني مواد غذايي ادامه پيدا کند دختران روستايي افغانستان هر روزه بيشتر شاهد سياه بختي خود خواهند بود. اميد اين دختران براي ادامه تحصيل تنها رويايي دست نيافتني است که هيچ گاه به واقعيت بدل نخواهد شد زيرا آنها بايد از همان دوران کودکي و نوجواني نقش زنان بزرگسال را با ازدواج هاي زودهنگام به عهده بگيرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.