خليج هميشه فارس

کانون زنان ایرانی-مهرزادغنی پور: گروهي از مردم و فعالان نهادهاي مردمي امروز مقابل سفارت امارات جمع شدند تا در روز ملي خليج‌فارس (دهم ارديبهشت ماه) اعتراض خود را نسبت به ادعاي كشور امارات بر مالكيت خليج‌فارس و جزاير ايراني خليج‌فارس اعلام كنند.

در حالي كه قرار بود تجمع از ساعت 11 تا ساعت 5/11 برگزار شود اما پس از گذشت 10 دقيقه، نيروي انتظامي از مردمي كه جلوي سفارت امارات واقع در تقاطع خيابان ظفر و ولي‌عصر جمع شده بودند، خواست تا متفرق شوند كه با اعتراض مردم روبه‌رو شد.

در ميان افرادي كه براي اعتراض روبه‌روي سفارت جمع شده بودند، علاوه بر چهره‌هاي جوان،‌ چهره‌هاي مسن‌تر هم بودند كه بيش‌تر آن‌ها پلاكاردهايي به دست داشتند و سرود اي ايران را به صورت دسته‌جمعي مي‌خواندند.

«فلات ايران به زير يك پرچم»، «خليج فارس خليج‌عرب(!) نخواهد شد، از خواب بيدار شويد» و «امارات، كشورك، تو فقط 37 سال سن داري آرام بگير» هم مضمون بعضي از اين پلاكاردها بود.
«خليج‌فارس هميشه، جدا هرگز نمي‌شه» زني 40 ساله در حالي كه با جمعيت اين جمله را تكرار مي‌كند، مي‌گويد: «وظيفه‌ام بود كه به‌خاطر دفاع از آب و خاكم به اين تجمع بيايم اما انتظارم اين بود كه جمعيت بيش‌تري بيايند و مردم عرق ملي خود را نشان دهند.»

پس از 10 دقيقه از شروع تجمع، نيروي انتظامي از مردم خواست تا متفرق شوند.

زني مسن كه از اين موضوع ناراحت شده بود رو به مامور نيروي انتظامي گفت: ««برويم در خانه بنشينيم و سكوت كنيم و آخر اين چه انتظاري است كه از ما دارند. ما براي دفاع از كشورمان به اينجا آمده‌ايم. چرا وقتي كه درياي خزر و خليج فارس را از دست مي‌دهيم باز هم بايد سكوت كنيم.»

مرد جوان رو به مامور نيروي انتظامي گفت، ما در پياده رو هستيم، خيابان را كه نبسته‌ايم. مامور رو به او پرسيد: «آيا دوست داريد كه ما را زير سوال ببريد» و مرد جوان با عصبانيت فرياد كشيد: «تماميت ارضي اين كشور است كه نبايد زير سوال برود.»

در حالي كه نيروي انتظامي از جمعيت مي‌خواست تا متفرق شوند، آن‌ها با خواندن سرود اي ايران از داخل خيابان ظفر به سمت خيابان ولي عصر آمدند تا در پياده رو به تجمع خود ادامه دهند و افراد بيش‌تري به جمع آن‌ها بپيوندند كه با واكنش تندتري از سوي نيروي انتظامي مواجه شد. اما جمعيت همچنان فرياد كشيد: «اگر ماها بميريم، خليج به عرب نمي‌دهيم.»

عليرضا افشاري از فعالان سازمان‌هاي مردم نهاد كه در اين تجمع حضور داشت، گفت: «تجمع امروز حركتي خودجوش در اعتراض به ادعاي كشور امارات بود و ما از نيروي انتظامي انتظار همكاري با مردم داشتيم. در همه جاي دنيا كساني كه از تماميت ارضي دفاع مي‌كنند مورد حمايت حكومت هستند نه اين‌كه با آن‌ها برخورد شود. براساس قانون اساسي هم، اين گردهمايي نياز به مجوز نداشت چرا كه تضادي با قانون نداشت اما متاسفانه نيروي انتظامي چند نفر را هم دستگير كرد.»

افشاري همچنان كه از پياده‌رو با جمعيت پايين مي‌آمد، گفت: «متاسفانه در آخرين بيانيه‌اي كه اتحاديه عرب يك ماه قبل صادر كرد،‌ ادعاي مالكيت امارات به جزاير ايراني خليج فارس مطرح و قرار شد اين پرونده به شوراي امنيت برود اما وزير امور خارجه كشور ما كه در اين نشست حضور داشت اعتراضي نكرد و دولت آن طور كه بايد واكنش مناسبي در اين قضيه از خود نشان نداد.»

بخشي از بيانيه‌اي كه قرار بود ديروز خوانده شود اما فرصت خواندن آن داده نشد و در اختيار خبرنگاران قرار گرفت،‌به اين شرح است: «ايران سرزمين دليران است و هركس كه از در آويزش با آن برآمده به ناكامي درآمده، تاريخ مانايي و ايستادگي ايران در هزاران سال و جنگ هشت ساله دفاع مقدس نشان از آن دارد كه همه سر به سر تن به كشتن دهيم» و وجبي از ملك به دشمن ندهيم. خليج فارس، خليجي ايراني و جزاير سه‌گانه، تا ابد چونان نگيني بر پهنه ايران زمين خواهند درخشيد.»

در نهايت در ساعت دوازده و 30 دقيقه با مداخله ماموران نيروي انتظامي اين تجمع پايان يافت.

عکس از آیدین رهبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.