كودكان ‪ ۵۰۰‬خانواده بي‌سرپرست در سيستان و بلوچستان شناسنامه ندارند

ايرنا: مسوول دفتر امور زنان و كودكان دادگستري سيستان و بلوچستان گفت: ‪۵۰۰‬ خانواده بي‌سرپرست در استان شناسايي شدند كه كودكان آنها فاقد شناسنامه‌اند و امكان استفاده از خدمات دولتي را ندارند.

ام‌كلثوم موذن روز دوشنبه در همايش اقدامهاي انجام شده در حوزه زنان و كودكان سيستان و بلوچستان در دادگستري زاهدان افزود: دفتر حمايت از زنان و كودكان بي‌سرپرست در سال ‪ ۸۱‬به دستور رييس قوه قضاييه تاسيس شد.

وي هدف از تاسيس اين دفتر را حمايت از زنان بي‌سرپرست و كودكان بزه‌ديده و نظارت بر روند رسيدگي به پرونده‌هاي اين گروه از جامعه براي اصلاح و تربيت آنان ذكر كرد.

مسوول دفتر امور زنان و كودكان دادگستري سيستان و بلوچستان بيان كرد:
روزانه ‪ ۳۰‬تا ‪ ۴۰‬نفر از زناني كه با مشكلات فراواني رو به رو هستند به اين دفتر مراجعه مي‌كنند.

وي تاكيد كرد: دفتر امور زنان و كودكان و مسوولان دستگاه‌هاي مختلف اجرايي استان بايد مشكلات اين گروه از جامعه را ريشه‌يابي كنند.

او افزود: براي رسيدگي به مشكلات بانوان و كودكان، اين دفتر در شهرستانهاي زابل، ايرانشهر و چابهار نيز تاسيس شده است.

مشاور استاندار سيستان و بلوچستان در امور بانوان نيز در اين همايش گفت: وظيفه زنان فقط زايمان نيست، بايد اين فرهنگ غلط به ويژه در سيستان و بلوچستان از بين برود.

افضل بلوكي بيان كرد: بانوان بايد با حقوق قانوني خود بيشتر آشنا شوند.

وي اظهار داشت: همه مسوولان دستگاه‌هاي اجرايي استان وظيفه دارند موضوع اشتغال را در ميان خانواده‌هاي زندانيان فرهنگ‌سازي كنند بگونه‌اي كه با اشتياق آن را پذيرا باشند.

رييس كل دادگستري سيستان و بلوچستان نيز در اين همايش گفت: زن در فرهنگ اصيل اسلام مقام والايي دارد بطوري كه پيامبر اسلام نيز بر اين نكته تاكيد بسيار كرده‌اند.

محمدابراهيم نكونام اظهار داشت: احساس مسووليت يك زن براي اداره جامعه بيشتر از مرد است.

وي بيان كرد: احساس مسووليت و تعهد و انجام وظايف شرعي و عرفي در زنان نهادينه شده است.

او ادامه داد: اگر در جامعه اسلامي زن و يا كودكي زنداني شد قوه قضاييه وظيفه دارد با تدبير و عدالت براي آنان احقاق حق كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *