وزير تعاون اعلام کرد ؛ حمايت و توسعه تعاوني‌هاي زنان در كشور ضروری است

وزارت تعاون مصصم است تا در راستاي تقويت، حمايت و توسعه تعاوني‌هاي زنان در كشور، حمايت‌هاي مالي ـ اعتباري و تشويقي لازم را در بودجه سنواتي پيش‌بيني و مطالبات و نيازمندي‌هاي اجتماعي آنان را پيگيري كند.

به گزارش ایونا ، دكتر محمد عباسي ـ وزير تعاون ـ در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به تعداد تعاوني‌هاي بانوان در كشور و اهميت نقش مثبت آن‌ها در فعاليت‌هاي اقتصادي گفت: از كل تعاوني‌هاي ثبت شده كشور كه در حال حاضر فعالند، يك چهارم آنها را كه حدود 25 هزار واحد تعاوني است، تعاوني هاي بانوان تشكيل مي‌دهند. اين تعداد تعاوني 800 هزار نفر عضو دارند و سرمايه آن‌ها حدود 160 ميليارد تومان است.

وي افزود: اين آمار نشان‌دهنده حضور بالنده زنان ايران در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، سياسي، فرهنگي، علمي و به ويژه اقتصادي است.

عباسي تصريح كرد: در بخش تعاون زنان فعاليت پرشوري در حوزه اقتصاد دارند، زيرا جريان اقتصاد در بخش تعاون با نگاه معشيتي و نقش اجتماعي همراه است. متاسفانه با وجود بالا بودن توانمندي در بانوان، در مراكز تصميم سازي و تصميم‌گيري از حضور بالنده آنان كمتر استفاده مي‌شود؛ از اين رو به تقويت نقش بانوان نياز داريم.

وزير تعاون درباره حمايت‌هاي مالي وزارت تعاون از تعاوني‌هاي بانوان اظهار كرد: طبق پيش‌بيني‌هاي لازم بناست تا امسال سهم آورده تعاوني‌هاي زنان را با حمايت وزارت تعاون كاهش دهيم، اگر بتوانيم امسال در اعتبارات قانون بودجه پس از اعلام نهايي و اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44، معافيت‌ها و امتيازات حمايتي و مالي را براي تعاوني‌ها لحاظ كنيم، يقينا مثمر ثمر خواهد بود.

به گفته او در نظر داريم كه در بودجه سنواتي سال آينده نيز بخشي از يارانه‌ها را به سمت تعاوني‌هاي بانوان سوق دهيم تا به اين وسيله مورد تشويق قرار بگيرند.

وي همچنين تشكيل تعاوني‌هاي زنان قاليباف را موجب تحت پوشش قرار دادن ديگر نيازهاي اعضا دانست و گفت: اگرچه بانوان به منظور تشكيل تعاوني و انجام يك كار اقتصادي دور هم جمع مي‌شوند ولي در حقيقت امكاناتي را ميسر مي‌كنند كه به واسطه آن مي‌توانند موضوعاتي از قبيل بيمه اعضاء و تامين مسكن‌ آن‌ها را دنبال كنند. وزارت تعاون مصمم است در راستاي تقويت و توسعه تعاوني‌هاي بانوان در كشور، مطالبات و ساير نيازمندي‌هاي اجتماعي آنان را پيگيري و فراهم كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.